Pro získávání informací o variabilitě podmínek na pozemcích se využívají různé zdroje informací. Výnosové mapy využívá stále více zemědělců, ale pro adekvátní vypovídací schopnost je třeba mít výsledky za alespoň pět až osm let. A pro zpracování získávaných dat je zapotřebí správná kalibrace sklízecí mlátičky. Další senzory umějí zjišťovat obsažné látky ve sklízené píci přímo při sklizni.
Informace o stavu porostů
Již delší dobu jsou na trhu plodinové senzory, které diagnostikují stavy porostů. Ke stejným účelům se využívá i družicový dálkový průzkum. A stále více se uplatňují i bezpilotní platformy.
V rámci systémů precizního zemědělství jsou vhodné pro diagnostiku obsahu dusíku v rostlinách snímky z družic Sentinel 2 A/B. Tyto družice mají dobu oběhu tři až čtyři dny a poskytují snímky s rozlišením 10 x 10 metrů. Systém provozuje Evropská vesmírná agentura a snímky jsou zdarma. Umí detekovat také například posečení travních porostů. Pomocí aplikace lze zjistit, kdy družice přiletí na konkrétní místo. Snímky s vyšším rozlišením pak lze získat z amerických systémů PlanetScope a SkySat, jsou ale již zpoplatněny.
Volba vhodné strategie
Praktické ověřování prokázalo, že zvýšení dávky dusíku v zónách s nadprůměrným výnosovým potenciálem nevedlo k očekávané podpoře vyššího odběru živin pro dosažení vyššího výnosu zrna. Je tedy doporučeno snížení úrovně aplikace dusíkatých hnojiv v zónách s nižším očekávaným výnosem zrna formou lokálně variabilního dávkování a „zastropování“ dávek dusíku na místech s vyšší hodnotou relativního výnosového potenciálu. Speciální senzory umí také odesílat data přímo z půdy na poli.
Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 9/2023.*