24.08.2023 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový standard sklizně cukrovky

Společnost GRIMME se zabývá technikou na sklizeň cukrové řepy už více než dvacet let a posledních deset let je vlajkovou lodí model Rexor. „Nová, v pořadí již třetí generace samojízdných sklízečů cukrové řepy Rexor s řadou neotřelých řešení, asistenčních systémů i moderním designem přináší nový standard výkonu, kvality a hospodárnosti sklizně i komfortu obsluhy,“ říká Ing. Daniel Trefil z třeboňské společnosti U + M Servis, která má tuto techniku ve svém portfoliu.

Nová generace sklízečů Rexor s maximální provozní spolehlivostí a čtyřletou zárukou představuje zvládnutelné investiční riziko. S provozními náklady od 100 eur/ha je podle Daniela Trefila nový sklízeč nejen technicky, ale také ekonomicky zajímavá investice.

K dispozici je jak dvouosý model Rexor 6200 se zásobníkem o objemu 30 m3, který si vloni na podzim odbyl českou premiéru, tak tříosý typ Rexor 6300 se zásobníkem o objemu 45 m3.

 

Nová sklízecí jednotka

U nových sklízečů Rexor se inovace týkají již vyorávacího agregátu, a to jak ořezávače chrástu, tak vyorávacího ústrojí. U ořezávače chrástu FM zůstaly zachované pracovní orgány, ale kompletně se změnil rám. Díky tomu má řidič neomezený výhled na celé čisticí zařízení včetně sedmi příčných čisticích spirálových válců z hardoxu, které zaručují lepší a výkonnější čištění bulev od hrubších nečistot. Zásluhou nového čisticího stolu s jištěním proti vniknutí kamene se zvýšil výkon sklízeče až o 15 %.

Výrobce zachytil trend sklizně řepy bez ořezu, takže nedochází k poškození bulev. Chrást odstraňují dva cepové sklízeče: první hřídel je vybavená kovovými a pryžovými kladívky, druhá hřídel pouze s pryžovými kladívky se otáčí v protisměru a odděluje poslední lístky na řepě. Cukrovary potvrzují, že s tímto typem ořezávače (FM) je u cukrovky o 5 % vyšší výtěžnost, neboť u neseříznuté řepy nedochází k jejímu vydýchávání a k nežádoucím ztrátám cukru.

Vyorávací ústrojí

Kotoučové vyorávací ústrojí je osazeno bezúdržbovým pohonem a novou bezúdržbovou konstantní sekundární hlavou, jakýmsi hmatačem, která díky své nižší mrtvé hmotnosti pracuje mnohem pružněji a rychleji. „Původně zajišťovaly kopírování opěrná kolečka, která se opotřebovávala a byla náročná na provoz,“ vysvětluje Daniel Trefil. „Dnes hlídají optimální výšku seřezu čtyři ultrazvukové senzory, což opět výrazně usnadňuje práci obsluze sklízeče i chování autopilota při zatáčení. Nový rám umožňuje snadný přístup k mazacím místům, jednoduchá je i výměna kladívek. To vše přispívá k vysokému komfortu obsluhy.“

Celá článek naleznete v Zemědělci č. 35.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down