27.11.2023 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Drony pro precizní zemědělství u hradu Hazmburk

Pole na dohled od zříceniny hradu Hazmburk místo postřikovače ošetřoval dron. V pátek 22. září se konal veřejný workshop „Drony pro precizní zemědělství“, který uspořádala firma DronPro ve spolupráci se Zemědělským družstvem Klapý, hospodařícím na pomezí okresů Louny a Litoměřice.

Dron DJI Agras T30 letící nad polem
Veřejný workshop „Drony pro precizní zemědělství“ se uskutečnil a pozemcích Zemědělského družstva Klapý na dohled od zříceniny hradu Hazmburk

Nad stromy podél silnice se vznášel dron DJI Agras T30 a simuloval jejich postřik. V nádrži měl sice jenom vodu, i tak bylo viditelné, jak v mezerách mezi stromy trysky samy vypínají a přímo nad stromy opět postřikují – pilot jej vůbec nemusel řídit, neboť letěl podle předem připravené mapy uložené v profesionálním software pro drony.

Velká novinka

Zemědělské aplikační drony jsou velkou novinkou, a to nejen s ohledem na jejich rozměry, do České republiky se dostaly teprve letos v létě. Když v Dronpro měli možnost nechat si Agrase doručit na vyzkoušení, rozhodli se pozvat i veřejnost a zemědělce, které by „létající nádeníci“ mohly zajímat. Na polích Zemědělského družstva Klapý je zemědělcům představili a s nimi i jejich ovládání včetně názorného a praktického postupu práce. „Nejsme odborníci na zemědělství, to jste vy. My rozumíme dronům,“ přivítal účastníky Alex Novotný, „chceme vám ukázat, co všechno dokážou a co se s nimi dá dělat. Našim cílem je, abyste se je po dnešku naučili používat sami.“ Jeho úvodu naslouchalo několik desítek lidí z různých koutů republiky, od Ústí nad Labem až po Šumavu.

Na hraboše stačí RGB kamera

„Rádi jsme pro tuhle akci poskytli pozemky, i když já jsem z pohledu dronů mimozemšťan. Nic o nich nevím,“ přiznal ředitel Zemědělského družstva Klapý Ing. Otakar Šašek. „Vím ale, že mohou nalétnutím pole podrobně zmapovat zdravotní stav rostlin, a následnou cílenou aplikací výrazně snížit spotřebu pesticidů a hnojiv. Velkým překvapením pro mě bylo, že by nám mohly pomoci řešit i problém s hraboši, kteří se nám tady přemnožili.“

„Na nory hrabošů stačí i malý dron s RGB kamerou,“ říká k tomu pilot Richard Volf z DronPro, „když letí při misi níž, nasnímá pole s vyšším rozlišením a vidí každou noru. Na vyhodnocení snímků se dá použít program umělé inteligence, technologicky to není žádný problém.“

Vzhledem k legislativě je možná aplikace prostředků proti hrabošům pouze přímo do nor, nikoliv plošná, nicméně i tak ušetří dron spoustu času, protože ukáže naprosto přesně, kde jsou nory a kde největší ohniska. Člověk je pak nemusí hledat, jde podle mapy a souřadnic na přímo dronem určená místa.

Celý článek Pavla Pánka najdete v Mechanizaci zemědělství 12/2023.*

Ondra Pavlíček s dronem DJI Mavic 3M, který multispektrální kamerou nasnímal pole s kukuřicí
Ondra Pavlíček s dronem DJI Mavic 3M, který multispektrální kamerou nasnímal pole s kukuřicí

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down