Strojírny Rožmitál jsou známé především výrobou obracečů a shrnovačů píce, protože tato skupina strojů má v portfoliu firmy největší tradici, sahající až do poválečného období. Po roce 1989 byl výrobní sortiment rozšířen. Nejprve o diskové žací stroje a nedávno i o lisy na válcové balíky, které jsou vyráběné ve dvou provedeních a jimž se budeme věnovat v tomto článku.
Obě provedení lisů se vyznačují pevnou lisovací komorou, která může být buďto ve válcovém, nebo řetězovém provedení. V prvním případě (lis LB-V120) ji tvoří celkem 16 lisovacích válců, které formují balík o průměru 120 cm. V druhém případě (lisy LB-R120 a LB-R150) je lisovací komora tvořena řetězovým dopravníkem s příčkami v podobě 33 tyčí a lisované balíky mají průměr 120, nebo 150 cm. Válcová lisovací komora je vhodná především pro lisování senáže, řetězovou komoru doporučuje výrobce hlavně pro lisování sena a slámy.
Oba druhy lisů mají obdobné sběrací ústrojí. V základní výbavě má šířku 1,8 m (u lisu LB-R150 může mít dva metry) a díky postranním kolečkům a systému nadlehčování dobře kopíruje terén. U lisů s řetězovou komorou podává sběrač hmotu přímo do lisovací komory, u lisů s válci je před komorou vkládací rotor, nebo kasač a třináct řezacích nožů umožňuje vytvoření řezanky s teoretickou délkou 10 cm. Proto je tento typ lisu vhodný pro formování balíků, které jsou následně zabaleny a v nichž pak probíhá konzervace krmiva senážováním. Když srovnáme rotor s kasačem, tak použití rotoru je výhodnější protože dokáže lisovací komoru lépe naplnit a dosáhnout tak vyšší hustoty slisovaného materiálu.
V základní výbavě mají oba druhy lisů systém vázání motouzem, ale možné je i vázání do sítě, které je v současné době mezi uživateli oblíbenější. O tom, že je komora plná a je třeba zastavit, aby se balík mohl zavázat je obsluha stroje informována zvukovým signálem na digitálním ovladači, kterým je osazen každý lis od Rozmitalu. Informaci o zaplnění komory poskytují tlaková čidla.
Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 3/2024.*