31.05.2024 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Asistenční systém chrání životy divokých zvířat

To, jak zemědělská výroba působí na přírodu, může člověk ovlivnit. Jeden z takových přístupů s lidskou tváří je založen na ochraně divoké zvěře při sklizni pícnin. Jak se ukazuje i v letošním roce, v prvních sečích lze zachránit značné počty kusů divoké zvěře.

Svůj originální systém na ochranu divoké zvěře při sklizni pícnin má vyvinutý firma Pöttinger. Má název Sensosafe. Tento automatizovaný asistenční systém je založen na optických senzorech pro rozpoznávání zvířat. Samozřejmě se může využít také nalétání porostu louky anebo vojtěšky před sklizní dronem s následným vyhodnocením snímků; nicméně systém Sensosafe má hlavní výhodu v tom, že dovoluje reagovat okamžitě a bez zpoždění.

Reaguje na barvu

Přítomnost technologie na traktoru se žacími stroji lze identifikovat na první pohled. K traktoru jsou uchycené senzorové lišty s moduly o shodném záběru, jako mají i žací stroje. Modul obsahují optické senzory, které dokážou rozpoznat zvíře, ukrývající se i ve vysokém porostu. A to díky jeho barvě. Systém Pöttinger Sensosafe umí také odlišovat například krtiny, na které nereaguje.  A má také souvraťový módus, kdy při otáčení na souvratích nehlásí problémy, jakmile by se na povrchu pozemku vyskytla nějaká místa s odlišným zbarvením.

Senzory v jednotlivých modulech reagují na barvu, nikoli na teplo. Pokud tedy bude sluneční záření při sklizni obzvláště intenzivní, pak bude Sensosafe fungovat stále stejně dobře. Systém má vlastní malý ovládací terminál, kde si obsluha nastaví citlivost. Důležitá je také správná výška rámu se senzory systému Sensosafe.

Ukázka na poli AGRO Čejetice

technologií Sensosafe má firma Pöttinger úspěchy zvláště v Rakousku, Německu či Švýcarsku. Stále ji vyvíjí. Ale i v Čechách nachází tento systém své uplatnění. V letošním roce na jaře si systém Sensosafe zakoupila například společnost AGRO Čejetice s.r.o., která vlastní vzadu nesený žací stroj Pöttinger NovaCat 302 ED. Na pozemku této firmy také zorganizovala společnost Agrozet České Budějovice praktické předvedení technologie Sensosafe pro zájemce.

Ještě před oficiální prezentací si novopočení majitelé systém Sensosafe vyzkoušeli v praxi. S traktorem JCB Fastrac 4220 a neseným žacím strojem posekali 50 hektarů luk. Přitom se díky senzorům Sensosafe podařilo zachránit před smrtí či zmrzačením pět mladých srnčat a dva mladé zajíce. Celá řada dospělých zvířat po zastavení traktoru ještě stačila utéct. Řidič si po zastavení traktoru vzal rukavice, trochu trávy a přenesl srnčata do lesního porostu. Žádné zvíře se nemělo tendenci vracet na původní místo.

Více informací v Mechanizaci zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down