No ACF gallery field data found
27.06.2024 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Precizní zemědělství v Jelení stopě

V moderním zemědělství hrají technologie klíčovou roli při zvyšování efektivity, udržitelnosti a výnosnosti produkce. John Deere je jednou ze společností, která se specializuje na inovace v oblasti zemědělských technologií. Firma, známá především svými kvalitními traktory a zemědělskými stroji, investuje značné prostředky do vývoje pokročilých technologií pro precizní zemědělství.

Společnost Strom Praha, výhradní zástupce techniky John Deere v České republice, uspořádala v dubnu Den precizního zemědělství na pozemcích zemědělské společnosti Družstvo Agricola Bylany a představila návštěvníkům ucelený systém technologií pro precizní zemědělství.

„Proč vlastně pořádáme Den precizního zemědělství?“ ptal se na úvod marketingový ředitel Ing. Martin Hučko „Jsme přesvědčení, že budoucnost je spojená právě s precizním zemědělstvím. A je jedno jestli hospodaříte konvenčně nebo v systému ekologického zemědělství. To, co precizní zemědělství přináší, je větší efektivita, ekonomika i udržitelnost s ohledem na životní prostředí.“

Den precizního zemědělství v Jelení stopě

Agricola Bylany a precizní zemědělství

Družstvo Agricola Bylany spolupracuje dlouhá léta se střediskem společnosti Strom Praha Nový Dvůr a od prodejce má pestrou paletu strojů z nichž některé byly i k vidění přímo na polním dni. Podnik hospodaří na výměře 1490 ha zemědělské půdy a zabývá se pouze rostlinnou výrobou. Mezi hlavní pěstované plodiny patří pšenice, řepka, řepa, oves a sója. Kromě toho Agricola Bylany pěstuje dvě speciální plodiny pro farmaceutický průmysl: a to námel neboli paličkovici nachovou a ostropestřec.

Agricola Bylany je progresivním zemědělským podnikem a s technologiemi precizního zemědělství si „pohrává“ již dlouhou dobu. Tak například vůbec první terminál s přijímačem GPS začali používat již v roce 2007. O rok později zakoupili postřikovač John Deere, který byl vybaven terminálem 2600. Další zlomový okamžik přišel s displejem 2630, který dokázal zaznamenávat i data pomocí aplikace Apex. Bohužel program byl jen v angličtině. Dnes je situace úplně jiná a John Deere nabízí ucelenou digitální platformu MyJohnDeere, která umožňuje uživatelům přístup k aplikacím pohodlně z jednoho místa a to celé v českém jazyce.

Postřikovač s dronem

Některé stroje z podniku Agricola Bylany byly na Dni precizního zemědělství přítomny. Nechyběl mezi nimi ani onen první postřikovač John Deere 4730 zakoupený v roce 2008, který je stále funkční. Sekundoval mu i druhý postřikovač JohnDeere R4030, který byl zakoupen o osm let později, ale na setkání se prezentoval s nástavbou na rozmetání minerálních hnojiv. U obou zmíněných strojů nutno dodat, že jde o americké modely s širokým rozchodem kol. Třetí se do flotil přidal letos a jde o model 408R. Spolu s postřikovačem zakoupil podnik i dron DJI MAVIC 3 Multispectral, kterým nejdříve pozemek nasnímkují. Nasbíraná data zpracuje do aplikační mapy a ta je následně poslána do postřikovače. O dron, ale nejen o ten, se v Agricola Bylany stará Ing. Helena Honková. Na Dni precizního zemědělství se s návštěvníky podělila o praktické zkušenosti se sběrem dat pomocí bezpilotní technologie.

„Nalétat 100 ha mi zabere hodinu a čtvrt a během té doby je třeba vyměnit alespoň jednou baterie,“ říká Helena Honková.“ Dron dělá snímky po dvou sekundách a následně snímky zpracujeme v program Pix4D.“

Výsledkem je předpisová mapa, která definuje zóny, kde se má aplikovat postřik a kde se postřik aplikovat nemá. Mapa je následně nahrána prostřednictvím portálu MyJohnDeere bezdrátově do postřikovače, kde si jí obsluha otevře a může vyrazit do práce. Stroj automaticky zapíná a vypíná jednotlivé trysky podle toho, nad kterou zónou z mapy se tryska aktuálně nachází.

Dron díky své kameře dokáže nasnímkovat pozemek

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down