Alternativy k fosilní naftě, jako jsou vodík a biopaliva, umožňují provoz se sníženou uhlíkovou stopou. Výrobce Claas se zavázal k technologicky neutrálnímu používání všech technologií pohonů, šetrných ke klimatu.
V široce založeném konsorciu se známými partnery z průmyslu a výzkumu, jako jsou MAHLE, Deutz, KIT, Německé centrum pro leteckou dopravu a kosmický výzkum (DLR), Purem, Technical University of Braunschweig, Liebherr, Nagel, Umicore, NGK a Castrol nyní firma Claas zkoumá ve výzkumném projektu Spolkového ministerstva hospodářství a klimatu použití vodíkových motorů v zemědělských aplikacích. Celý projekt je financován částkou 5,1 milionu eur a podporován společností TÜV Rheinland.
Vodíkové motory nabízejí díky svým vlastnostem, jako jsou účinnost, robustnost a nízké emise mnoho výhod, díky nimž jsou obzvláště vhodné pro aplikace ve stavebnictví a v zemědělských strojích. V rámci projektu, na němž se podílí i firma Claas, budou terénní aplikace demonstrovány a analyzovány v koncepčních studiích samojízdných strojů a také v oblastech vozového parku a infrastruktury.
Kromě toho jsou firmou Claas vyvíjeny a rozsáhle testovány koncepty dodatečné úpravy výfukových plynů. Na základě zkoumání vlivu vodíku na materiály a charakteristiky tření a opotřebení jsou vyvíjeny všechny komponenty, které jsou nepostradatelné pro splnění extrémních nároků na spolehlivost s ohledem na budoucí emisní směrnice NRMM (Non Road Mobile Machinery).
Kromě výzkumných projektů v oblasti vodíku zveřejnila společnost Claas již v roce 2023 své aktuální produktové portfolio pro provoz na HVO. Na veletrhu Agritechnica 2023 byl také představen bateriově-elektrický koncept teleskopického manipulátoru Claas Scorpion. *
Více informací v Mechanizaci zemědělství.