Secí kombinace mají své výhody i nedostatky. Mezi jejich negativa patří to, že nedosahují velké výkonnosti a jsou energeticky náročnější (ona náročnost souvisí hlavně s hloubkou práce rotačních bran). Na druhé straně umožňují výsev i v méně příznivých půdních podmínkách, tedy v půdě s horší předseťovou přípravou a vyšší vlhkostí. Secí kombinace jsou stabilní součástí sortimentu společnosti Kvernelad a v tomto článku se zaměříme na kombinaci rotačních bran (H, nebo S série) se secím strojem e-drill maxi plus, který je navržen tak, aby umožnil současnou aplikaci různých druhů osiv nebo kombinace osiva s hnojivem.
Kverneland e-drill maxi plus se vyrábí se záběrem 3; 3,5 a 4 m a v kombinaci s rotačními bránami představuje vysoce flexibilní secí kombinaci, která umožňuje kvalitní přípravu půdy i v náročných půdních podmínkách a také efektivní aplikaci osiv a hnojiv. Díky inovativním funkcím a snadnému ovládání je rovněž vhodnou volbou pro moderní zemědělství. Ať již jako hlavní stroj pro setí na menších farmách, tak jako stroj doplňkový na farmách větších, kde umožní dokončit setí v agrotechnických lhůtách i v podmínkách kdy počasí není výsevu příliš nakloněno.
Paralelogram a čtyřramenný závěs secí kombinace zajišťují optimální nastavení rotačních bran a secí lišty pro udržení stabilní výsevní hloubky a tím i precizní uložení osiva. Zásobník osiva je proto namontován přímo na tříbodovém závěsu rotačních bran. Tím je zajištěna snížená potřeba zdvihací síly traktoru a lepší manévrovatelnost soupravy.
Zásobník má celkový objem 1600 až 2100 l (podle toho, zda se použijí nástavce či nikoliv) a je možné jej rozdělit v poměrech 60:40, 70:30 nebo využít celý pro jeden druh osiva. Dávkování zajišťují dvě nezávislé výsevní jednotky ELDOS, takže každý typ materiálu (například osivo a hnojivo) může být aplikován v jiné hektarové dávce.
Pro další rozšíření flexibility může být e-drill maxi plus doplněn o známý stroj a-drill. Tento přídavný secí stroj s odděleným zásobníkem a dávkovacím zařízením umožní aplikaci dalšího druhu osiva nebo hnojiva.
Pro aplikaci hnojiva, nebo výsev druhého osiva je určen přídavný výpadový otvor v rámci kotoučových secích botek CX II, z něhož hnojivo, nebo osivo padají přímo do řádku. Je možné si zvolit kterým vedením bude dávkováno osivo či hnojivo, přičemž přídavné vedení ukládá materiál výš, než je ukládáno klasickým vedením v secí botce.
Nejčastěji jsou při setí doplňkově aplikována dusíkatá a fosforečná hnojiva. Ale použití minerálních hnojiv není podmínkou, lze použít i hnojiva organická či různé jiné látky podporující růst rostlin, nebo návnadu na slimáky a další přípravky, pokud jsou v granulované, nebo peletkované formě.
Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 2/2025.*
Pro další rozšíření flexibility může být e-drill maxi plus doplněn o známý stroj a-drill