Moderní zemědělské podniky využívají nejnovější technologie. Kromě těch zaměřených na precizní agrotechniku či chov hospodářských zvířat se jedná i o systémy, které jsou orientovány na evidenci nákladových položek, jako jsou spotřeby paliv a energií, aplikovaných hnojiv či přípravků na ochranu rostlin, vysetého osiva a mezi důležité parametry patří i výkonnost, a to nejen z pohledu techniky, ale i zaměstnanců. Detailní evidence umožní odhalit rezervy v chodu podniku a následnými opatřeními lze zvýšit produktivitu práce a snížit náklady, což se projeví ve zvýšení ziskovosti.
Komplexní evidenční systém má ve svém portfoliu společnost AG info. Jeho hlavní součástí je GPS monitoring zemědělské techniky s názvem AG Tracker. Ten neslouží pouze ke sledování vozidel či řízení podniku, ale výstupy z něj lze použít jak pro fakturaci produkce a služeb mezi dceřinými firmami, tak pro automatické sestavení výkazů práce zaměstnanců.
AG Tracker zaznamenává, jak dlouhou dobu který stroj strávil na jakém poli, kdo ho řídil, kolik hektarů tam obdělal, s jakou výkonností a spotřebou nafty. Bez zásahu uživatele dokáže do přehledů přiřadit práci, která byla na daném poli vykonávána, a to díky identifikaci připojeného stroje či nářadí. Tyto informace pak velmi dobře slouží při sestavování denních výkazů práce.
Výkazy práce ale nemusí postihovat jen dobu strávenou ve stroji. Pokud se systém AG Tracker doplní docházkovými branami, získá se kompletní přehled o pracovním dni zaměstnance. Tedy kolik času strávil při řízení stroje, kolik na dílně, údržbách nebo při jiných činnostech. Jednotlivé činnosti je možné i různě finančně ohodnocovat. Časté jsou příplatky za každý hektar, a i ty mohou být pro každou činnost jiné. Nakonec dříve toto bylo běžné a podle normativů práce byly jednotlivé činnosti ohodnocovány s progresí čím technicky náročnější pracovní operace tím vyšší odměna. Jen se vše vypisovalo ručně a ten traktorista, který měl takzvaně ostřejší tužku si mohl i více vydělat. S programem AG Tracker však takovéto švindlování není možné.
Kromě automatizovaných výkazů práce získají uživatelé systému AG Tracker kompletní docházkový systém, který zahrnuje měsíční docházkové výkazy, evidenci přesčasů, plánování pracovních turnusů, evidenci a schvalování dovolených, výpočet nároku na dovolenou a další údaje. Docházkový systém lze využít napříč zemědělským provozem od rostlinné přes živočišnou výrobu až k nepřetržitému provozu např. při obsluze bioplynových stanic.
AG Tracker lze využít i pro evidenci manuálních prací, které probíhají na poli či v halách – například ruční sklizeň, třídění brambor či čištění zeleniny. Pomocí mobilních telefonů nebo pracovních terminálů lze sledovat přítomnost jednotlivých pracovníků na přiřazeném pracovišti a zaznamenávat jejich výkonnost či jen prostou dobu na pracovišti strávenou. Na základě výkonnosti se pak mohou ohodnocovat, ať už samostatně nebo v pracovních skupinách. Díky modulu Manuální práce lze v provozu eliminovat takzvaně „hluchou“ dobu, a tím výrazně ušetřit při odměňování např. brigádních pracovníků.
Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 5/2025.*