Sedlec u Mikulova je prodejním a servisním střediskem firmy BISO Schrattenecker a koncem listopadu minulého roku zde uspořádali Dny otevřených dveří. Tyto dny byly dva a během nich si mohli návštěvníci prohlédnout novu i ojetou techniku několika značek, které má prodejce ve svém sortimentu.
Firma BISO Schrattenecker je známá zejména svými žacími adaptéry pro sklízecí mlátičky. Vyrábí jak klasické obilní s označením CropRanger VX, tak adaptéry kukuřičné CornPower či slunečnicové SunPower. Jejím nejzajímavějším produktem je však žací adaptér UltraLight 800.
Jen jeden odlitek
Jak již jeho název napovídá adaptér UltraLight 800 je velmi lehký a to díky tomu, že je z velké části vyroben ze slitiny hliníku. Význam to má zejména u větších záběrů, kdy např. 12 m verze váží stejně jako 9 m CropRanger VX. UltraLight 800 se vyrábí v pracovních záběrech 7 až 12 m, ve zkouškách je adaptér čtrnáctimetrový a vyvíjí se žací lišta se záběrem 16 m! Adaptéry UltraLight 800 jsou nyní nové konstrukce, kdy modulouvou skládačku nahradil jednolitý odlitek. Důvod je jasný a je jím snížení hmotnosti, které odlitek z jednoho kusu nabízí (odpadají šroubová spojení atd.) a zvýšení pevnosti pro 16 m provedení. Číslo 800 pak napovídá možnost vysunutí stolu o 70 cm vpřed nebo o 10 cm vzad oproti základní poloze. A jistě není bez zajímavosti, že nové adaptéry jsou vyvíjeny ve spolupráci se společností CNH a budou tedy primárně určeny pro nejvýkonnější modely sklízecích mlátiček Case IH a New Holland.
Jistých změn doznal i variabilní žací adaptér CropRanger VX, který je nyní vyráběn i ve verzi Light. A protože Light znamná v Angličtině mimo jiné též lehký, je i v tomto případě jasné o co při inovacích šlo. Adaptér má sníženou hmotnost a to díky tomu, že přejímá některé prvky z adaptérů UltraLight 800. Jedná se například o plastové součásti přihaněče, plazy a další díly.
Nové adaptéry sice k vidění na akci nebyly, zato si mohli návštěvníci prohlédnout dvě sklízecí mlátičky Laverda M 306 LS 4WD. Také tyto sklízecí mlátičky, u nichž firma BISO působí na pozici výhradního dovozce do ČR, mají již své nástupce. Je to modelová řada M 400, která se vyznačuje zejména použitím svahového vyrovnávání založeném na výkyvném, čtyřkloubovém uložení kol přední nápravy. Mimo svahového vyrovnávání do příčného sklonu 20 % umožňuje toto řešení též omezit přepravní šířku při dopravě. A novinkou sklízecích mlátiček Laverda M 400 je též kabina, která je koncernová a je použita i v dalších samojízdných sklizňových strojích společnosti Agco.
Od pluhů po postřikovače
Firma BISO Schrattenecker působí na pozici výhradního dovozce též v případě techniky Maschio Gaspardo. Tato firma je významným italským producentem závěsné techniky a ve svém sortimentu má jak půdozpracující a secí stroje tak pícninářský program či mulčovače, nebo aplikační techniku. Novinkou v sortimentu jsou postřikovače Finotto určené pro řádkové kultury a vybavené stavitelným rozchodem kol od 1,7 do 3,05 m. A aby toho z aplikační techniky nebylo málo, přibyla firma Unigreen vyrábějící rosiče a Dal Degan, která vyrábí rovněž postřikovače a rosiče do vinic.
Inovace proběhly též u lehkých talířových podmítačů Presto, které jsou nyní k dispozici se záběry též 4, 4,5, 5 a 6 m a úpravy jsou i na těžkých podmítačích UFO, kde byl rozšířen sortiment o záběry od 2,5 m do 6 m.
Novinkou je též kombinátor Santana vybavený radličkami na pružných slupicích a tvořený až z šesti pracovních sekcí, které lze upravit podle přání zákazníka. Inovací prošly sklopné velkozáběrové mulčovače Gemella u nichž bylo omezeno nedosekávání v místě navazování rotorů a další novinkou v sortimentu jsou pluhy.
Předvedená technika
Změn v sortimentu je hodně, ale většinu z nových strojů si budou moci zákazníci zakoupit až v příštím roce. Na dvoře v Sedleci tak byla k vidění hlavně osvědčená technika. Například vzadu nesené mulčovače Gaspardo, nebo stranový mulčovač Giraffa, který měl specialitu v podobě elektricky ovládaného rozvaděče, díky němuž potřebuje jen jeden hydraulický okruh traktoru. Proto jej lze bez problémů agregovat i se staršími traktory Zetor UŘI a využít jeho předností – stranového vychýlení a naklopení v rozmezí +90 až -60 stupňů. Nechyběly ani tři podrýváky Maschio Artiglio z nichž jeden byl vyroben dle staré konstrukce a vedle něj dva vystavené modely měly již přepracovaný rám s vyšší světlou výškou a pevností.
Jen na jihu Moravy
Firma BISO Schrattenecker působí též v roli regionálního prodejce techniky Kverneland, což bylo znát i z počtu vystavených strojů s šipkou ve znaku. Z širokého sortimentu závěsné techniky si návštěvníci mohli prohlédnout například 3metrový pneumatický secí stroj S-drill Pro v kombinaci s rotačními branami, kombinovaný secí stroj MSC pro setí do zpracované půdy nebo mulče ve 4m provedení. Zajímavý byl též secí stroj s označením Flex Cart. Jde o univerzální nosič se zásobníkem o objemu 4300 litrů, k němuž lze připojit 6 nebo 8m provedení výsevního ústrojí se secími botkami CX Ultra popřípadě přesný secí stroj. V druhém z uvedených případů je zásobník použit pro hnojivo.
Jelikož středisko v Sedleci je v řepařské oblasti, nesměl na dnech otevřených dveří chybět přesný secí stroj na cukrovou řepu – konkrétně 24řádkový model značky Monopil, který lze použít i pro výsev řepky, popřípadě zeleniny. Technickou zajímavostí byla též plečka s bočním posuvem a automatickým naváděním na řádek od rakouského výrobce Hatzenbichler.
Chybět nemohly samozřejmě pluhy ani další půdozpracující stroje jež značku Kverneland proslavily po celém světě a nejinak na Jižní Moravě, kde je rozmanitá půda přecházející od lehčích písků přes kvalitní černozem po těžce obdělávatelný jíl. A právě v těchto podmínkách vynikne nízký tahový odpor nesených otočných pluhů 150 B v tří až pětiradličném provedení s krokovou změnou pracovního záběru v rozmezí 35, 40, 45 nebo 50 cm. Zajímavostí tohoto pluhu jsou duté slupice, jištěné střižným šroubem, popřípadě listovými pružinami při práci v kamenitých podmínkách. K vidění byl i krátký talířový podmítač Qualidisc v neseném i poloneseném provedení a radličkový třířadý kypřič CLC Pro osazený systémem Knock-on pro rychlou výměnu (naražení) ostří.
Pro údržbu krajiny lze z široké nabídky komunální techniky portfolia Kvernelandu jmenovat plošné mulčovače či příkopové rameno značky McConnel. V Sedleci byly k vidění obě varianty. Plošné mulčovače zastupovaly modely SE7 s pracovním záběrem 2,1 m, který lze využít i při práci ve vinicích a sadech a tažený SR460 osazený třemi rotory. Příkopové rameno Power Arm PA 47E s horizontálním dosahem 4,7 m bylo agregováno s traktorem BISO X90 Tiger.
Samostatnou expozci tvořila technika pro sklizeň pícnin a rozmetadla průmyslových hnojiv Vicon RO-EDW s možností úpravy aplikační dávky hnojiva a šířky rozhozu dle zadaných aplikačních map a GPS souřadnic s využitím aktuální pozice stroje na pozemku a údajích o již obdělané ploše což snižuje náklady za zbytečně aplikované hnojivo.
V našem článku nemůžeme vynechat představené traktory. Jednak BISO, které vyrábí firma YTO a mezi nimiž pozornost upoutával hlavně model BISO X 100 CR. Nižší modelové řady byly zastoupeny traktory BISO X80 a BISO X90 s čelním nakladačem Stoll F10HDPM. Tyto traktory je nejen možné zakoupit, ale lze si je i dlouhodobě pronajmout. A zmínit musíme též traktory New Holland, které BISO Schrattenecker v ČR jednak servisuje a též prodává jako ojeté či předváděcí.
Na závěr můžeme uvést účast firmy Xtuning zabývající se zvyšováním výkonu motorů. Jeden z traktorů byl připojen na motorové brzdě a návštěvníci si mohli měřením ověřit jaký přínos měla softwarová úprava na výši a průběh výkonu a točivého momentu u motoru „načipovaného“ traktoru.