Počátkem letošního roku uspořádal Výzkumný ústav živočišné výroby v Praze, v. v. i., konferenci o výrobě kukuřičné siláže a stanovení její výživné a energetické hodnoty. Odborné přednášky se mimo jiné týkaly hodnocení kukuřičné siláže a trendů ve využití i pro bioplynové stanice.
Novými aspekty hodnocení kukuřičné siláže se ve své přednášce věnoval například Ing. Václav Jambor, CSc., z firmy NutriVet s.r.o., Pohořelice. V úvodu svého vystoupení uvedl, že ze zemědělců vlastně stávají výrobci biomasy. Současně zdůraznil univerzální využití kukuřice ke krmení zvířat i jako energetického zdroje pro výrobu bioplynu a tepla.
Plochy kukuřice se v České republice stále rozšiřují. V loňském roce ji naši pěstitelé vyseli na více než 280 tisících hektarech, Z toho přes dvě třetiny připadly kukuřici na siláž, určenou zatím hlavně pro krmení, ale stále více také pro bioplynové stanice.
Bioplyn vzniká anaerobním mikrobiálním rozkladem organických látek. Jde se o směs plynů, obsahující padesát až sedmdesát procent využitelného metanu, třicet až čtyřicet procent kysličníku uhličitého a malé množství dalších plynů. Z jedné tuny kukuřičné silážní hmoty se vyrobí zhruba 170 až 200 metrů krychlových bioplynu s obsahem metanu 50 až 55 procent.
Kuřice se obecně vyznačuje vytvářením velkého množství biomasy. Silážní kukuřice byla pro výrobu bioplynu v našich podmínkách zvolena zejména z toho důvodu, že zajišťuje nejvyšší produkci metanu na hektar. Ne každá odrůda je však pro tyto účely vhodná.
U hybridů pěstovaných za účelem produkce energie bioplynu se kladen důraz zejména na vysoký přírůstek hmoty, na dobrou silážovatelnost a výborný zdravotní stav. Nutný je celkově vysoký obsah energie spolu s vysokou výtěžností metanu.
K daným účelům jsou vhodné hybridy s velmi vysokými výnosy suché hmoty, odolné vůči poléhání. Takové hybridy mívají pevnější stonek a hektarový výnos sušiny kolem osmnácti až pětadvaceti tun. Neméně důležitá je odolnost vůči chladu a tolerance k suchu. Rostliny by měly být také odolné k houbovým chorobám.
Kukuřičná siláž určená k výrobě bioplynu by měla pocházet pouze ze zdravých, zelených a nepřemrzlých rostlin. Pro co nejvyšší produkci metanu nesmí hmota obsahovat větší množství plísní a toxinů
Někteří producenti osiv v České republice mají v nabídce i hybridy kukuřice, určené především k výrobě bioplynu. K vysoce výkonným hybridům, vhodným pro bioplynové stanice, patří například Absolut (FAO 270), A 292 (FAO 310), Ansyl (FAO 250) nebo Ingrid (FAO 260). K dispozici jsou také konzervační přípravky k usměrnění fermentačního procesu pro siláže určené pro bioplynové stanice.
Hana Honsová, ČZU Praha