Týdeník Zemědělec se zúčastnil prezentace traktoru Massey Ferguson 7499 vybaveného satelitní navigací a systémem Agcommand. Aby jej výrobce mohl dobře představit uspořádal nedaleko Poznaně jeho předvádění.
Proč nedaleko Poznaně? Ne náhodou. Nedaleko tohoto města totiž sídlí firma Korbanek sp. z.o.o., což je dominantní prodeje značky Massey Ferguson a Fendt na území Polska. Má čtyři vlastní prodejní střediska a dalších 18 smluvních prodejců a tak většina prodejů traktorů a sklízecích mlátiček dvou výše uvedených značek je uskutečňována právě touto firmou.
Například sklízecích mlátiček Massey Ferguson prodal od roku 2008 přes 900 kusů. A to na polském trhu není snadná záležitost. Zemědělství je totiž v Polsku velmi specifické. Věnuje se mu údajně přes 25 % obyvatelstva, nicméně pouhých 11 % zemědělských podniků vyrábí 90 % celkové produkce. Zbytek jsou malí soukromníci, kteří na vekou a novou techniku nedosáhnou.
Agcommand v praxi
Při prezentaci nového traktoru byla technická data traktoru MF 7499 probrána jen ve stručnosti, protože se nejedná o žádnou vekou novinku. Co je ale opravdovou novinkou, to je systém Agcommand. Ten je ve zkouškách již delší dobu avšak až nyní může být plně k dispozici uživatelům.
Agcommand umožňuje online sledování stroje a to jak s ohledem na jeho polohu, tak na provozní parametry a samozřejmě tyto veličiny umí mezi sebou kombinovat. Díky satelitní navigaci je tedy snímána poloha traktoru a ostatní data jsou již zjiš´tována přímo z traktoru v němž nejsou třeba žádné dodatečné snímače , ale vše se získává z datové sběrnice CAN Bus. To znamená velkou nabídka různých informací z nichž ne všechny mohou mít praktický význam. Nicméně určitě zajímavými údaji budou rychlost jízdy, spotřeba paliva či otáčky motoru, vývodového hřídele, nebo prokluz. To jsou veličiny které ukazují na hospodárnost využití traktoru a vedoucí pracovník si je může přímo v kanceláři vyhodnotit. Lze tedy posoudit to jakým způsobem který traktorista jezdí a případně mu poradit či vytknout jeho styl jízdy. Lze sledovat kde se stroj nachází, je možné zjistit okamžitou produktivitu práce. To vše lze archivovat a následně použít pro kontrolu práce jednotlivých řidičů, a nebo si lze k místům na poli přiřadit různé údaje, například spotřebu paliva či proluz a ty pak následně využít v budoucnosti, při dalších polních pracích.
Získaná data se mohou ukládat na pamě´tvou kartu v monitoru Dataronic3, a nebo on-line přenášet. Při on-len přenosu se data přes GSM síť dostanou na centrální server firmy Agco odkud přes internet putují do počítače prodejce, nebo uživatele. Výrobce a prodejce tak mohou mít jistý obrázek o používání stroje a servis může být v předstihu informován i o případných chybách a poruchových kódech.
Dálkové sledování traktoru jsme měli možnost si prohlédnout přímo v reálu. Na mapě se zobrazoval bod s určeným číslem traktoru, bylo tedy ihned vidět kde se stroj pohybuje. Pro kontrolu rozvozních dat se pak dalo přepnout na monitor, který vypadal jako monitor v traktoru a okamžitě bylo vidět jak se které měřené hodnoty pohybují. Bylo to tedy podobné jako by u traktoristy seděl někdo v kabině a koukal se jak jezdí.