18.10.2010 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hlavní úlohu musí hrát dodavatel

Realizace bioplynové stanice je složitý proces, kterému předchází strategické rozhodování a příprava. Součástí je výběr projektanta, schválení a prosazení záměru, volba technologie a dodavatele, zajištění financí, samotná výstavba a nakonec uvedení do provozu. Ve většině případů je součástí financování dotace.

Zájemci o stavbu bioplynové stanice samozřejmě předpokládají, že ji budou moci z části financovat dotaci z některého našeho či evropského dotačního titulu. Měli by si ale uvědomit, že schválení dotace ještě neznamená získání peněz.

 

Odpovědnost dodavatele

Příjemce dotace na stavbu BPS musí po uvedení do provozu prokázat, že dotace je čerpána oprávněně, tedy v souladu s podanou a schválenou žádostí. A tady hraje důležitou roli dodavatel. Právě ten by měl celý projekt zajistit od počáteční administrativy, přes stavbu až po následné služby po uvedení do provozu. Jedině tak může zákazníkovi zaručit, že schválená dotace bude bez problémů také proplacena.

Úkol to není snadný, neboť administrativa potřebná pro zdárnou realizaci a úspěšný provoz BPS je rozsáhlá. Obsahuje stanoviska všech dotčených orgánů státní správy a technické inspekce, vypracování a schválení provozního řádu, havarijního plánu a požární zprávy, měření hluku a emisí, prohlášení o shodě a doklady o jakosti, veškeré zkoušky a revize, oprávnění, návody, školení obsluhy a tak dále. Všechny tyto položky by měly být součástí díla (a tím i dohodnuté ceny) a odpovědný dodavatel by je měl za dohodnutou cenu také provést.

Kompletní dodavatelské služby bez dalšího navyšování nákladů však ještě nejsou samozřejmostí. Výjimkou dokonce není ani nedodržení původního zadání investora na skladbu dostupných vstupních surovin. Pak nezbývá, než provozní parametry BPS dodatečně upravovat, a to může být problém. Jak předejít nemilým překvapením a poučit se z chyb druhých?

 

Výměna zkušeností

V České republice je již postaveno dostatek nových BPS od různých dodavatelů, což umožňuje investorům je navštívit a mít tak informace nejen od dodavatelských firem, ale také od provozovatelů.

Prostor pro získání informací a zkušeností poskytují také odborné semináře spojené s prohlídkou funkční bioplynové stanice. Obvykle je organizují přímo dodavatelé (například Agrifair, s. r. o, EnviTec Biogas Central Europe, s. r. o. a jiní), ale i různé odborné a stavovské instituce (například Česká bioplynová asociace, o. s.).

Kromě seznámení s technologií kladou pořadatelé důraz právě na legislativní a finanční podmínky realizace nové BPS: právní předpisy, možnosti financování bankou, žádosti o dotace a podmínky proplácení. Přednášející upozorňují na možná úskalí během schvalovacího procesu, mnohdy rozdílné požadavky krajských úřadů a podobně. Vysvětlují časovou posloupnost jednotlivých kroků a popisují, jak minimalizovat náklady na přípravu projektů a zajistit optimální připojení do distribuční soustavy. Hlavním cílem je upozornit investory, že zárukou kvalitní realizace a provozování BPS – a tím i úspěšného čerpání dotací – je pouze zkušený generální dodavatel, osvědčená technologie a dobře připravená smlouva o dílo.

Jiří Trnavský 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down