V polovině září se v Živoníně u Mělníka uskutečnil Polní den zaměřený na techniku Challenger a Lemken. Připraveno bylo deset modrých strojů na zpracování půdy, setí a ochranu rostlin, z nichž polovina byla předvedena na pozemcích Miloše Stejskala. Ostatním to půdní podmínky, které negativně ovlivnilo předešlé deštivé počasí, neumožnily. Protože se předpověď meteorologů v ten den nevyplnila a během dopoledne se vyčasilo, modrou barvu na poli zvýraznila i místy blankytně modrá obloha.
Techniku Lemken měla na starosti společnost Agrima Žatec s.r.o., která ji zemědělcům v severních a středních Čechách nabízí již od roku 1993. Jak zdůraznil jednatel společnosti Ing. Kamil Fiala, kromě barvy je pro stroje na zpracování půdy a setí značky Lemken společná ještě jedna vlastnost. Mohou pracovat buď samostatně, nebo je lze navzájem různě kombinovat v závislosti na půdních podmínkách. K tomu přispívá především nosič nářadí Gigant.
Velké i malé talíře
S pásovým traktorem Challenger MT 765B byl předveden krátký talířový kypřič Rubin 9 o záběru 6 m. Pro tento model jsou charakteristické ozubené talíře o průměru 610 mm ve dvou řadách, s různým úhlem nastavení v každé řadě a světlá výška 800 mm, která dovoluje zapravovat i velké množství posklizňových zbytků včetně meziplodin. Talíře jsou samostatně uloženy a odpruženy na slupicích, takže je zajištěna vysoká průchodnost. Za každou řadou talířů jsou zavlačovací prsty, posledním pracovním nářadím jsou utužovací válce, pomocí nichž a tříbodového závěsu se nastavuje pracovní hloubka. Firma Lemken vyrábí téměř dvacet typů utužovacích válců, což umožňuje širokou variabilitu využití. Kypřiče Rubin v pracovním záběru 2,5 až 12 m určené pro rychlou a intenzivní práci jsou v zemědělské praxi velice oblíbené.
S pásovým traktorem MT 845C a nosičem nářadí Gigant 1000 byl předveden talířový kypřič Heliodor o záběru 10 m. V porovnání s Rubínem má Heliodor menší průměr talířů, je vhodný především do druhých podmítek nebo hrubé brázdy, i když dobře zvládne i první podmítku. Velice dobře pracuje v malých hloubkách. Má dvě řady talířů o průměru 465 mm, které jsou uchyceny na jednotlivých pružných slupicích. Před nimi se nachází hydraulicky stavitelná čelní smyková lišta, která může být umístěna i vzadu. V Živoníně měl ale Heliodor vzadu prutový válec vhodnější do mokrých podmínek. Jak připomněl Ing. Fiala, u talířových kypřičů je důležitá pracovní rychlost. Ta by neměla klesnout pod 10 km v hodině, optimální je 12 až 14 kilometrů, potom je výsledná práce skutečně efektivní. Heliodor v tomto záběru dosahuje výkonu až 10 ha/h.
Podmínky radličkám nepřály
V Živoníně byly připraveny dva radličkové kypřiče Lemken, avšak vzhledem k vlhkým půdním podmínkám nebyl ani jeden předveden. S nosičem Lemken Gigant 800 byl agregován Kompaktor o záběru 8 m (dvě čtyřmetrové sekce) určený pro kvalitní přípravu seťového lůžka. Pasivními pracovními orgány jsou přední nastavitelná řezná lišta s prutový válcem, dvě řady šípových radliček jištěné pružinou, opět řezná lišta s prutovým válcem a utužovací válec, jehož velikost je možné na přání zákazníka měnit. Nastavitelná řezná lišta přihrnuje ornici k přednímu válci, který ji urovnává. Radličky na paralelogramu půdu prokypří v přesně nastavené hloubce a prutový válec s řeznou lištou pozemek opět urovná. Utužovací válec pak ornici utuží do hloubky 3 až 4 cm. „Pokud někdo mluví o dobře připraveném seťovém lůžku, nutně musí zmínit Kompaktor,“ řekl přítomným Kamil Fiala. „I když se s tímto výrazem můžete setkat u mnoha jiných strojů různé barvy, u firmy Lemken znamená tento výraz i určitý princip práce. Pole po Kompaktoru Lemken je vždycky jako zahrádka.“
K intenzivnímu povrchovému i hlubokému zpracování půdy je určen třířadý kypřič Karat. Je vhodný jak pro první mělké celoplošné zpracování strniště po sklizni mlátičkou, tak pro následující hlubší a intenzivnější pracovní postupy při zpracování strniště nebo k přípravě secího lůžka při výsevu do mulče. Aby se mohl kypřič přizpůsobit různým požadavkům při povrchovém či hlubokém zpracování, je vybaven rychlovýměnným systém radliček bez použití nářadí. Pracovní hloubka od 5 do 30 cm se nastavuje hydraulicky z kabiny traktoru za jízdy. Automatické přizpůsobení vydutých zahrnovacích disků zaručuje, že se nemusejí dodatečně nastavovat při změně pracovní hloubky. Stejně jako disky je bezúdržbové i automatické mechanické Non-Stop jištění proti přetížení, které umožňuje radlicím při nárazu na překážku jejich značné vychýlení nahoru. Kola podvozku nejsou až vzadu za válci, což má vliv na větší manévrovatelnost na souvrati. Tento sklopný model o záběru 4 m byl vybaven brzdovou soustavou, protože je to předváděcí stroj a často se pohybuje po komunikacích.
Orba je stále moderní
Původním programem firmy Lemken byla výroba pluhů. V současné době vyrábí nesené modely v řadách EurOpal, VariOpal, Juwel, polonesené Diamant a Titan se dvěma až 12 radlicemi s předponu Euro nebo Vari (mechanicky nebo hydraulicky stavitelný záběr) a v neposlední řadě u nás málo známý hybridní pluh VariTansanit. Pro pluhy Lemken je charakteristické to, že jejich celková konstrukce je minimálně svařovaná a o to více šroubovaná. Šroubový spoj je podstatně pevnější, což je podle Ing. Kamila Fialy u nejnamáhanějších strojů na zpracování půdy velice důležité. Lemken nabízí tři základní typy jištění, a to střižným šroubem, pružinou nebo hydraulické. Vlastní orební tělesa lze doplnit předradličkou nebo zaklopovacím límcem v závislosti na množství organické hmoty na pozemku.
V Živoníně byl s pásovým traktorem Challenger MT 765B předveden tažený devítiradličný otočný pluh VariDiamant. „Jsme u pluhu, který nikde jinde nenajdete,“ řekl přítomným Ing. Fiala. „Tento originál se třemi přírubami a třemi přidanými radlicemi je speciálně úpraven pro silný pásový traktor. Protože má ještě devět párů předradliček, pásák musí vyvinout sílu, jako by táhnul pluh s jedenácti radlicemi. Je to dostatečná ukázka pevnosti a odolnosti materiálů, z kterých se pluhy Lemken vyrábějí. Vzhledem k tomu, že každá radlice má záběr čtyřicet centimetrů, zoře tato souprava při jízdě tam a zpět pás široký sedm metrů.“ Menším předvedeným pluhem byl nesený model EurOpal s pěti radlicemi, každá o záběru 30 cm. Tento pluh jednodušší koncepce bez předradliček a s nožovým krojidlem váží kolem 1,2 t a lze ho agregovat s traktory o výkonu od 110 do 140 k. Pokud se z příruby odstraní jedna radlice, tak si se čtyřradličnou verzí poradí téměř každý traktor uvedeného výkonu v jakýchkoliv podmínkách.
Sto hektarů za den
Firma Lemken vyrábí secí stroje jak v mechanickém provedení, tak s podporou vzduchu. Během Polního dne byla předvedena secí kombinace Solitair 9 s rotačními bránami Zirkon o záběru 4,5 m s mechanickým dávkováním a pneumatickým rozvodem osiva. Srdcem secího stroje se zásobníkem o objemu 2300 litrů je je dvoudisková secí botka (rozteč řádku 12,5 cm) doplněná utužovacím a vodicím kolečkem. Disky jsou předsazené a i na těžkých půdách vytvářejí rýhu, do které se ukládá osivo. Zatlačovací kolečka pak rýhy utuží. Semínko má tak dokonalý kontakt s ornicí, může přijímat vláhu a rychle a pravidelně vzchází. Všechny hadice jsou stejně dlouhé, což má vliv na rovnoměrné setí. K jistotě kvalitní práce přispívá také elektronická kontrola průchodu osiva. Vždyť tyto stroje pracují i při rychlosti přes 15 km/h, takže dosahují vysokých denních pracovních výkonů.
Rotační brány Zirkon s rychlovýměnným systémem nožů, změnou smyslu otáček (natupo – naostro), a rychlostí otáčení 330 nebo 440 ot/min lze zaměnit za jiné stroje na zpracování půdy, například za Rubín, Kompaktor či Heliodor. Secí stroj Solitair 9 však může pracovat i samostatně do již připravené půdy, v Živoníně byl připraven model o záběru šest metrů. Nechyběl ani secí stroj Solitair 12 o záběru 10 m s velkým zásobníkem na více než čtyři tuny osiva. Tento model je určen pro velkoplošné setí s denním výkonem kolem 100 ha, výjimkou není ani 120 zasetých hektarů za den.
Klíčové informace
-V Živoníně u Mělníka se v polovině září uskutečnil polní den zaměřený na techniku Challenger a Lemken.
-Stroje na zpracování půdy a setí značky Lemken mohou pracovat samostatně, nebo je lze navzájem různě kombinovat.
-V severních a středních Čechách je zemědělcům dodává společnost Agrima Žatec s.r.o.