Tento rok se završuje několikaleté úsilí odborníků z Evropské unie připravit a vydat nové evropské technické normy pro energetickou biomasu. Producenti, pracovníci zkušeben i spotřebitelé doufají, že tyto normy podstatně zlepší současnou nepřehlednou situaci v této oblasti.
Evropský výbor pro normalizaci (CEN) připravuje tři normy pod označením EN 14961, které se týkají klasifikace, specifikace, názvosloví, zkušebních metod a v neposlední řadě i systému zajištění kvality výroby tvarových biopaliv z biomasy. Jde o normy:
§ EN 14961-1 – všeobecná norma na tvarová biopaliva, která zahrnuje pelety, brikety, dřevní štěpku a další typy biopaliv z různých druhů biomasy. Tato norma již byla publikována.
§ EN 14961-2 – specifická norma pro dřevní pelety mimo průmyslový sektor. Tato norma se připravuje a aktuálně probíhají finální úpravy.
§ EN 14961-6 – specifická norma pro nedřevní pelety mimo průmyslový sektor. I tato norma je v současnosti v přípravě.
Charakter nových norem
Nová evropské norma EN 14961-1 popisuje základní požadavky na pevná, respektive tvarová biopaliva, například brikety, pelety, dřevní štěpku, lisované balíky, zbytky z oliv a další. Obsahuje klasifikaci pevných biopaliv a zohledňuje také jejich původ a zdroj. Pevná biopaliva jsou rozdělena do čtyř kategorií: dřevní biomasa, bylinná biomasa, biomasa z ovocnářství a směsná biomasa. Tato klasifikace ale není pevně stanovena a producent či spotřebiteli tak může zvolit tu kategorii, která nejvíce koresponduje s jím vyrobeným či požadovaným palivem.
Další dvě normy popisují standardy pro neprůmyslové využití pelet, což znamená, že budou využívány především v domácnostech a menších budovách.
Dřevní pelety pro neprůmyslové využití jsou specifikovány normou EN 14961-2. Třída A1 specifikuje vysoce kvalitní dřevní pelety z chemicky neošetřených dřevních zbytků s nízkým obsahem popela, dusíku a chloru. Paliva s lehce vyšším obsahem popele a dusíku jsou zařazeny do třídy A2. Ve třídě B jsou pelety vyrobené i z chemicky ošetřených vedlejších surovin (např. překližka), zbytků a jinak použitého dřeva. Nicméně zde platí přísné limity pro těžké kovy. Teplota tání popela pro dřevní pelety je v normě zařazena pouze jako informativní veličina.
Norma EN 14961-6 určuje třídy kvality paliv a specifikaci nedřevních pelet pro neprůmyslové využití. Tato norma pokrývá pouze nedřevní pelety produkované z bylinné biomasy, biomasy z ovocných zbytků a z dalších směsí na bázi biomasy.
Administrativa v České republice
Česká republika se zabývá evropskou normalizací prostřednictvím Úřadu pro normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ), dříve Český normalizační institut (ČNI). V roce 2009 začalo ÚMNZ vytvářet tzv. Centra technické normalizace (CTN), jejichž úkolem je se aktivně účastnit procesu tvorby technických norem.
Centrum technické normalizace pro tuhá biopaliva bylo ustanoveno v TÜV NORD Czech, s.r.o., Laboratoře a zkušebny v Brně. Tato organizace má za úkol v závěrečné fázi připomínkování vstoupit do jednání o těchto normách a tím přispět k jejich vývoji.V této fázi se však již dají normy ovlivnit pouze omezeně, jejich charakter a koncepce se již nemění.
Návrhy nových norem jsou zveřejňovány ve Věstníku Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví. Jsou tam také uvedeny adresy zpracovatelů, kde se účastník řízení může přihlásit k připomínkování a po zaslání návrhu normy vznést své připomínky.
Jiří Trnavský