Na stránkách našeho agrowebu se nejčastěji věnujeme technice určené pro velké podniky, tedy především širokozáběrovým a výkonným strojům. V tomto článku uděláme výjimku a podíváme se na farmu ing. Jiřího Tichého, který hospodaří v obci Oldříš nedaleko Poličky.
Jiří Tichý patří mezi malé zemědělce, neb jeho celková výměra nepřesahuje 100 ha. To není mnoho a tak není s podivem, že na farmě pracuje jen on a jeho manželka a pomáhá i nejstarší syn. Přesto je farma životaschopná a Jiří Tichý není kovozemdělcem, který by se zemědělství věnoval po pracovní době, ale může se mu věnovat na plno. Přesto má jednu aktivitu, která jeho příjem vylepšuje a tou je prodej manipulační techniky Scháffer, při němž působí jakožto regionální prodejce.
Farma v Oldříši tedy zahrnuje 100 hektarů zemědělské půdy z čehož 81 hektarů reprezentuje půda orná. Skladba plodin je klasická, dominují obilniny (ozimá pšenice, jarní ječmen), dále hrách, hořčice a na ploše něco málo přes hektar a půl jsou pěstovány brambory (pro jejich pěstování a sklizeň i posklizňovou úpravu je k dispozici kompletní technologická linka). 19 hektarů zaujímají louky a pastviny, poskytující krmivo pro stodvacetihlavé stádo ovcí. Mimo ovcí jsou v živočišné výrobě chována též prasata a to v počtu okolo 100 kusů určených pouze na výkrm.
Traktor a ti druzí
Provozování výše uvedených aktivit v oblasti rostlinné i živočišné výroby vyžaduje samozřejmě techniku. A Jiří Tichý sází na nové stroje a renomované značky a s tímto postupem má dobré zkušenosti. Musí samozřejmě dobře zvažovat co koupit, ale farma není prodělečná a tak sortiment strojů narůstá. Mimo sklízecí mlátičky tak vlastní veškerou potřebou techniku.
Základním pracovním prostředkem zemědělce je traktor a tak začneme u něj. Pan Tichý vlastní traktory tři, dva Zetory (7245 a 7341) ale hlavní práci zastává Claas Ares 577. Tento traktor s výkonem 120 koní je na stohektarovou výměru optimální.
A proč právě Claas? Panu Tichému učaroval jeho komfort. Není divu, protože traktor si kupoval pro sebe s tím, že v něm stráví hodně času. Proto má Ares odpruženou nápravu i kabina a také převodovku Hexashift, která má šest stupňů pod zatížením, ve čtyřech skupinách přičemž všechny převodové stupně se řadí jen pomocí tlačítek. A protože pan Tichý řadí rád, dokáže si častým řazením zvýšit výkonnost traktoru a urychlit prováděné práce. Velmi dobře se to projevilo hned po nákupu traktoru, kdy byl agregován s lisem na válcové balíky Claas Rollant, a výkonnost nové soupravy se zvýšila o plnou třetinu, a to zejména díky možnosti častého řazení stupňů pod zatížením (svoji roli sehrál samozřejmě i vyšší výkon nového traktoru - 120 místo 80 k). S uvedeným traktorem a lisem lze zvládnout až 50 balíků slámy za hodinu (při práci na rovině) a za směnu pak až osmkrát tolik.
S novým přístupem
Pokud se budeme věnovat technice pro zpracování půdy a setí je třeba zmínit, že v loňském roce přešli u Tichých na bezorebný systém zpracování půdy a tomu uzpůsobili používanou techniku. Neznamená to však, že pluh už po jejich polích jezdit nebude. Samozřejmě, že pod brambory bude třeba pozemek zorat a možná se orba či kypření radličkovým kypřičem na celou hloubku ornice (20 cm) vyskytne i na zbylé výměře orné půdy. Dlouhodobě si vystačit pouze s podmítkou prováděnou do 10 cm prostě nelze. Má to totiž stejné negativní efekty jako orba na stále stejnou hloubku, tedy vytvoření utužené vrstvy půdy, které se nezpracovává, nepropouští vodu atd.. Ale to je pro řešení do následujících let.
A ještě důvod k přechodu na tento systém zpracování půdy. Je jím především rychlost práce. Orba se čtyřradličným pluhem znamená výkonnost tak 1 hektar za hodinu, ale u otočného pluhu. Jelikož pan Tichý má pluh jednostranný tak se na tuto výkonnost nedostane a 80 zoraných hektarů znamenalo minimálně 100 hodin strávených v traktoru jen při orbě. Následující setí pomocí secí kombinace byl sice dobrý způsob s ohledem na kvalitu práce, ale bylo to pomalé a energeticky více náročné než s využitím klasického secího stroje. A protože pan Tichý je na většinu ježdění s traktorem sám, nebylo divu, že potřeboval tyto operace urychlit. A proti orbě hovořil ještě jeden faktor, vyplývající z nadmořské výšky 600 m.n.m. a tou je jak jinak než velké množství kamenů.
Nastupuje Rapid
V současné době na farmě v Oldříši postačuje provedení podmítky a poté ještě jedno zpracování tím samým strojem, kterým je talířový podmítač Väderstad Carrier se záběrem 3 metry, které odpovídají tahovým možnostem 120koňového traktoru. Carrier pracuje dobře, velmi dobrou práci provádí jeho klínový pěchovací válec. Ale protože jen samotné zpracování půdy talířovým podmítačem není až tak precizní aby se dalo hned sít obyčejným secím strojem a stejně tak po podmítce není vhodné nasazení secí kombinace, která potřebuje jet po zoraném pozemku, poohlížel se pan Tichý po secím stroji univerzálním, který by zvládnul setí do půdy rozdílně připravené. Volba padla na Väderstad Rapid v třímetrovém provedení. Jde o klasický secí stroj s mechanickou distribucí osiva, vybavený půdozpracující sekcí tvořenou dvěma řadami talířů s velmi malým vydutím a pružným smykem. Hlavní pozitiva stroje vidí pan Tichý tři. Je to jednak precizní dílenské zpracování, dále velmi dobré udržování hloubky setí což se projevilo na stejnoměrně vzcházejícím osivu a následně vyrovnaných porostech. A třetím pozitivem stroje je jeho zásobník. Ten pojme 2900 litrů osiva a vystačí tak zhruba na 8 hektarů. To při třech metrech záběru a pracovní rychlosti tak 10 až 11 km/h znamená zhruba tři hodiny práce a to už je důvod k tomu aby nebylo nutné si na pole vozit osivo. Zásobník je tedy naplněn přímo na farmě, klidně z velkoobjemového vaku s využitím nakladače.
Za den tak lze s tímto secím strojem snadno zasít okolo 20 hektarů, což je čtvrtina výměry orné půdy. A setí ve správný čas se významně podílí na průběhu klíčení, vzcházení a další vegetace s konečným cílem, kterým je výnos.
Väderstad rapid se do setí zapojil prvně letos na jaře a třeba říci, že porost ječmene, který jsme si mohli prohlédnout vypadal bezvadně a tím, že by mohl poskytnout výnos okol 4,5 tuny z hektaru což je v místních podmínkách velmi dobrý výsledek. V souvislosti s agrotechnikou však bude muset pan Tichý vyřešit ještě postřikovač, protože ten současně používaný je se záběrem jen 12 metrů a to je málo jak s ohledem na výkonnost tak na nadměrné množství kolejových řádků. A do budoucna by si rád vyřešil též sklizeň, protože sklízecí mlátičku nevlastní a je odkázán na služby.
Z výše uvedeného sortimentu techniky není lehké odvodit, že pokukuje po značce Claas od níž by se hodil nějaký menší kombajn ať již nový či ojetý. Pan Tichý totiž úzce spolupracuje s regionálním prodejcem, firmou Agritech s.r.o., která nabízí sortiment firmy Agrall a s jejímiž prodejci má dobré zkušenosti. Ne náhodou má kompletní sklizňovou linku na pícniny (žací lišta, obraceč, shrnovač, lis) od značky Claas a vždy když uvažuje o novém stroji hledá přednostně v sortimentu značek Claas či Väderstad.
S optimismem do budoucna
Zatím se mu to vyplatilo. Nová technika drží, daří se jí splácet a farma se rozvíjí. Z toho je vidět, že i čistě rodinná farma, jakou ta v Oldříši se svými 100 hektary nemusí být ztrátová. V současné době zakoupili starý kravín, který bude rekonstruován na ustájení ovcí na zimu a část předělána pro výkrm prasat. V plánu je též nákup a pronájem dalších hektarů půdy. Jiří Tichý proto do budoucna hledí s optimismem.