Na letošním veletrhu Techagro nemohla chybět ani známá firma Unimarco, kterou její uživatelé znají zejména prostřednictvím aplikační techniky - dánských postřikovačů Hardi, které na českém trhu zatupuje již devatenáct let.
Ale Unimarco, to není jen Hardi. V jejím sortimentu jsou též rozmetadla minerálních hnojiv Bredal a nejnovějším přírůstkem pak půduzpracující technika francouzského výrobce Agrisem. I když v pravdě řečeno ten nejnovější přírůstek má Unimarco ve svém sortimentu už také dva roky.
Stroje od všech těchto značek na veletrhu nemohly chybět a obsadily plochu téměř 500 m2. Firma se přitom zaměřila jak na malé tak velké stroje a samozřejmě též ty, které jsou nejprodávanější. Mezi postřikovači tak nechyběla samojízdná Alpha, špičkový produkt mezi taženými postřikovači Commander, jeho menší bratr nesoucí jméno Navigator i cenově příznivý zástupce modelové řady Ranger. A pro sadaře a vinaře byly připraveny ukázky dvou rosičů. Postřikovače byly jak s klasickými rameny, tak s podporou vzduchu, do jejíž propagace věnoval výrobce i prodejce v minulých letech nemalé úsilí. Přednosti vzduchové podpory jsou přitom zřejmé (výrazné omezení úletu, lepší pokryvnost, možnost aplikace za horších větrných podmínek, což ve výsledku znamená snížení spotřeby pesticidů a možnost zásahu proti chorobám, plevelům a škůdcům v ten správný čas). Jedinou nevýhodou Twinu je tedy pouze vyšší pořizovací cena postřikovače (navýšení ceny se však při správném využívání jeho předností vrátí), přičemž zvýšení spotřeby paliva díky pohonu výkonných ventilátorů není nijak zásadní.
Tak jak mají postřikovače Hardi dobře vyřešen systém podpory vzduchu, tak mají tažená rozmetadla Bredal dobře vyřešen systém pro aplikaci krystalických a práškových hnojiv. Lze s nimi samozřejmě rozmetat i hnojiva granulovaná, ale s tím nemají problém ani konkurenční výrobci zatímco třeba takovou aplikaci síranu amonného zvládne jen někdo. Bredal je typem velkoplošného rozmetadla, které je výkonné a přitom univerzální. A to zemědělci ocení. Na veletrhu bylo zastoupeno modelem K 85 se zásobníkem o objemu 8.600 litrů a klasickými rozmetacími kotouči, které však mohou být alternativně nahrazeny 12m rameny se šnekovým dopravníkem pro rovnoměrnou plošnou aplikaci zejména práškových a krystalických hnojiv. Rozmetadla Bredal lze také využít při zimní údržbě silnic a poslední i když zatím u nás velmi málo využívanou možností je přestavba na překládací vůz. To je další příklad zvýšení univerzálnosti a využití stroje Bredal v průběhu celého roku.
A když už jsme uvedli specifika postřikovačů, rozmetadel minerálních hnojiv Bredal musíme uvést specifika půduzpracující a secí techniky Agrisem. Výrobce těchto strojů zastává systém bezorebného zpracování půdy a tak v jeho sortimentu dominují hloubkové kypřiče, talířové podmítače a kombinované půduzpracující a secí stroje. Jedním z těchto kombinovaných strojů byl dnes již známý Disc-O-Mulch, což jsou krátké talířové brány, na něž lze osadit jak mechanický, tak i pneumatický secí stroj. První řada talířů půdu nadzvedne, připraví seťové lůžko, za ní je do pruhů vyseto z výsevních trubek osivo. Druhá řada talířů jej pak překryje nastavenou vrstvou půdy a prutový válec ji utuží. To je specifický způsob setí, který konkurence nepoužívá. Tímto způsobem setí lze dosáhnout velkých výkonů, protože odpadá problematický článek klasických secích strojů – secí botky a pracovní rychlost může být až 20 km/h . Ostatní dva vystavené stroje Agrisem můžeme považovat za klasiku. I když tak úplně ne. Talířové brány se záběrem 12 metrů nejsou obvyklým nářadím a při agregaci s odpovídajícím tažným prostředkem lze s nimi dosahovat vysoké výkonnosti.