03.06.2010 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stroje ze severu Evropy

Již ze samotného názvu společnosti Danagra, která působí na českém trhu od roku 2001, lze snadno odvodit, odkud a jakou techniku dováží do České republiky. Kdo tipoval dánské zemědělské stroje, hádal správně. S řadou jejich zástupců se mohli setkat i návštěvníci letošního veletrhu Techagro tradičně v pavilónu A i na přilehlé venkovní

Na českém trhu zastupuje Danagra s. r. o., pět dánských výrobců. Tím prvním je Skiold Sæby A/S, specialista na kompletní automatické a poloautomatické linky ke zpracování obilí a výrobu krmných směsí včetně mícháren, mlýnů, šrotovníků, dopravníků, sil i krmicích systémů pro prasata. Druhou známou značkou je JF Stoll, z jejíhož sortimentu Danagra do ČR dováží diskové a bubnové žací stroje, shrnovače a obraceče a především návěsné řezačky.
Neméně známou dánskou značkou je Kongskilde s pneumatickými dopravníky nasávacími i tlačnými, předčističkami i čističkami, šnekovými dopravníky, elevátory, redlery, váhovými systémy či ventilátory. Značka Loma je zřetelná na mokrých mořičkách obilí, logo Supertech Agroline naleznou uživatelé vyspělých digitálních vlhkoměrů obilí, tyčových teploměrů, či u systémů měření teploty v silech a skladech. Výjimkou je italská značka Feraboli, kterou jsou označeny svinovací lisy s pevnou i variabilní lisovací komorou a mulčovače.

Pro farmáře i velké podniky
Uvnitř pavilónu A nás zaujaly dva výrobky. Tím prvním byla kombinovaná čistička obilí Kongskilde KDC 4000, která využívá mechanický i pneumatický způsob čištění. Je určena především k čištění kukuřice, ječmene, pšenice, žita, hrachu a bobů i sladovnického ječmene, její hodinový výkon dosahuje až 40 tun. Lze ji snadno umístit do technologické linky tak, aby mohl být sklízený produkt čištěn jak při příjmu do skladu, tak při jeho expedici.
Výhody čističky KDC 4000:
•nečistoty, které umožňují rozvoj plísní, podporují klíčení a snižují účinnost sušení, jsou odstraněny již před tímto procesem,
•předčištění pomocí uvedené čističky výrazně snižuje podíl prachových částic ve sklizni,
•umožňuje optimálně využít výkon sklízecích mlátiček i za méně příznivého počasí,
•snižuje náklady na čištění,
•je zárukou vyšší nákupní ceny.
„Zemědělci mají o tato zařízení čím dál větší zájem, a to jak na malých farmách, tak ve větších zemědělských podnicích,“ řekl týdeníku Zemědělec jednatel společnosti Danagra Ing. Luboš Ulč. „V českém zemědělství postupně dožívají oblíbené čističky Petkus a tento model je spolehlivě nahradí. Zemědělci u něj oceňují příznivý poměr ceny a výkonu. V poslední době roste zájem také o pneumatické nasávací dopravníky. Jde o velice variabilní stroje, s nimiž zemědělci řeší akutní přepravu produkce z míst s obtížným přístupem.“

Tři systémy měření teploty
Druhým zajímavým exponátem byl systém měření teploty ve skladech či silech Agrolog TMS 200, TMS 2500 či TMS 5000 od firmy Supertech Agroline. Zemědělci u něj ocení snadnou obsluhu, jednoduchou instalaci, přímé propojení se senzory a příznivou cenu. Ale i to, že digitální senzory nevyžadují kalibraci.
Nejjednodušší systém určený do plochých skladů TMS 200 se skládá z malého ručního terminálu a několika měřicích tyčí, které se propojí kabely. Laminátové tyče jsou dlouhé 2,5, 4 nebo 5,5 m, nejkratší tyč má dva senzory, čtyřmetrová tři senzory a nejdelší senzory čtyři. Jeden terminál dokáže obsloužit až 40 senzorů, takže z jednoho místa lze zjistit teplotu na více místech. Po vyhodnocení teplot na jednotlivých senzorech přístroj ukáže místo ve skladu, kde je nejvyšší teplota. Model TMS 200 je nejjednodušší systém s ručním terminálem, který nemá žádnou paměť. Systém TMS 2500 je už vybaven terminálem s vnitřní pamětí, lze v něm naměřené teploty uchovat a přetáhnout je do příslušného počítačového programu. Nejvyspělejší je pak on line systém TMS 5000 určený především do sil, který již měří teplotu v reálném čase. Je připojen na počítač a údaje naměřené teploty nejen uchovává, ale na jejich základě lze již ovládat ventilaci.

Stroje na sklizeň pícnin
Zajímavým venkovním exponátem z nabídky společnosti Danagra byl největší návěsný diskový žací stroj s mačkačem od firmy JF Stoll GXT 12005 SM s pracovním záběrem 11,66 m. Díky velkému pracovnímu záběru je práce s touto trojkombinací vysoce efektivní, podle konkrétních podmínek lze dosahovat hodinové výkonnosti až 20 ha. „Investice do žací trojkombinace snižuje cenu pracovní hodiny,“ dodává Luboš Ulč. „Díky jedinečnému transportnímu podvozku získá zemědělec stroj s velkým pracovním záběrem, velmi malým poloměrem otáčení, dobrým rozložením hmotnosti a snadnou manévrovatelností. Přestože má model GXT 12005 SM obrovský pracovní záběr, jeho přepravní šířka nepřekročí tři metry, neboť lišty se sklápějí dozadu na podvozek s řízenými koly. Nedochází k žádným problémům s jeho přepravou po pozemních komunikacích.“
Žací trojkombinace firmy JF-Stoll má nové nízké hladké žací lišty. Kromě toho je vybavena dalšími prvky, které přispívají k šetrnému zacházení se sečenou hmotou a zajišťují rychlejší obrůstání. Jedním z nich je kyvné zavěšení žacích lišt. Vzhledem k centrálnímu zavěšení se nízký přítlak na půdu v přední části žací lišty rovnoměrně rozloží na celou šířku stroje, což má vliv na šetrný přístup k drnu. Důsledkem je optimální kopírování povrchu terénu a redukce velkých bočních sil, které by jinak působily na traktor. Za příplatek lze ke GXT 12005 SM dodat shazovací pás Collector, takže z pracovního záběru téměř 12 metrů lze vytvořit jeden řádek o šířce 2 až 2,8 m.
V nabídce společnosti Danagra s. r. o., jsou také tažené řezačky JF Stoll, které patří k největším na trhu. Vystavený model FCT 1355 je nejnovější a nejvýkonnější návěsnou řezačkou JF-Stoll, vyznačuje se velmi robustními, přitom však jednoduchými převody a neobyčejně silnými vkládacími válci. Osazen je robustním řezacím rotorem širokým 900 mm srovnatelným s mnohými samojízdnými modely. Každý nůž je rozdělen do pěti sekcí a pokud se dostane do stroje cizí předmět a nůž se poškodí, lze vyměnit jen poškozenou sekci. Nože na bubnu jsou pootočené, takže neustále je jeden z nich v záběru a nedochází tak k rázům. Řezačka FCT 1355 se standardně dodávaná se sběračem (Pick-Up) o šířce 3,1 m. Podle Ing. L. Ulče jde o stroj s nízkými provozními náklady, nenáročný na údržbu a s nízkými náklady na případné opravy. Oproti samojízdným modelům má jednu velkou výhodu. Není nutné „živit“ další motor, k agregaci stačí traktor o výkonu 225 koní.

Klíčové informace
 Společnosti Danagra působí v České republice od roku 2001.
 Na českém trhu zastupuje značky Skiold Sæby, Kongskilde, Loma, Supertech Agroline a Feraboli.
 Jde o kvalitní techniku, která se mezi českými zemědělci těší velkému zájmu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down