K nejstarším výrobním závodům secí techniky v Evropě patří současný Pöttinger Sätechnik v Bernburgu. Již v roce1853 byl v tomto německé městě nedaleko Halle vyroben první secí stroj Saxonia a o dva roky později se zde začalo s jejich průmyslovou výrobou. V roce 1992 zprivatizovala výrobní podnik společnost Rabewerk a po devíti letech převzala výrobu secích strojů rakouská rodinná firma Pöttinger. Každý rok vyrobí v Bernburgu přibližně 1200 mechanických secích strojů Vitasem, 200 až 250 pneumatických secích strojů Terrasem a asi 150 pneumatických secích strojů Aerosem.
V dubnu si dali v Bernburgu dostaveníčko obchodní zástupci firmy Pöttinger z celé Evropy. Prohlédli si výrobní závod s novou lakovnou a montážními linkami a zúčastnili se aktivního předvedení řady zajímavých strojů se zeleným čtyřlístkem ve znaku. Naše redakce byla u toho.
Dvacet tisíc strojů za rok
Společnost Pöttinger investovala do výrobního závodu v Bernburgu více než 5 mil. eur. Investice se týkaly především nové moderní lakovny, laserového zpracování materiálů až do tloušťky 20 mm, ale i zavedení flexibilní montážní linky. Koncem 90. let tu bylo zaměstnáno až 750 zaměstnanců, v současnosti zde pracuje přibližně 70 lidí, kteří se podílejí na vývoji a výrobě mechanických i pneumatických secích strojů vhodných do klasických i půdoochranných technologií. Na závod v Bernburgu připadá přibližně 10 % z celkového obratu firmy Pöttinger, což představuje asi 25 mil. eur.
V současné době má Pöttinger čtyři výrobní závody, které ročně vyrobí kolem 20 000 strojů. Na celkovém obratu firmy v částce 224 mil. eur se 43 % podílí technika na sklizeň pícnin, 24 % stroje na zpracování půdy a setí, 20 % sběrací vozy a zbytek připadá na náhradní díly a ostatní výrobky. Hlavní středisko se nachází v rakouském Grieskirchenu, kde je i moderní školicí centrum pro zákazníky, servisní pracovníky a obchodníky, ale také nové testovací a zkušební centrum pro testování celých strojů i jednotlivých částí. Touto investicí spoří Pöttinger oproti klasickému testování až 75 % nákladů a také čas nezbytný k testování jednotlivých prototypů. Může tak rychleji reagovat na požadavky praxe a vyvíjet novou techniku. Kromě závodu v Landsbergu nelze zapomenout ani na Vodňany, kde se vyrábějí komponenty pro ostatní výrobní závody, ale také se zde montují rotační brány Lion, radličkové kypřiče Synkro a diskové podmítače Terradisc.
„Jsme držiteli řady patentů a mnoha ocenění,“ řekl přítomným Heinz Pöttinger, jeden z majitelů rakouské firmy. Zmínil Stroj roku 2010 Jumbo 10010 Combiline s plně automatickým zařízením na broušení nožů, jež obdrželo na loňské výstave Agritechnica stříbrnou medaili, ale i systém automatické regulace rychlosti traktoru se sběracím vozem v závislosti na velikosti řádku, který přispívá k maximálnímu plnění dopravního kanálu vozu. „Prioritou je pro nás přímý vztah se zákazníky a vnímání jejich potřeb. Podání ruky pro nás znamená víc než písemná smlouva,“ zdůraznil H. Pöttinger.
Technika na zpracování půdy
K polnímu předvedení bylo připraveno šest souprav. Účastníci si mohli vychutnat práci diskového podmítače Terradisc 6000 T, dvou polonesených radličkových kypřičů Synkro 5003 T, poloneseného pluhu Servo 6.50 Nova Plus a dvou secích strojů do mulče Terrasem C6 a C8. Pasivně byla vystavena secí kombinace tvořená rotačními branami Lion 3002 a secím strojem Vitasem 302 A.
Velkoplošný polonesený diskový podmítač Terradisc T o záběru 6 m je určený pro mělké zpracování půdy a předseťovou přípravu. Vybaven je vlastním podvozkem, který slouží nejen k přepravě. Při práci na poli se podvozek zvedne, čímž se dosáhne dostatečného zatížení pracovních nástrojů. Výsledkem je kvalitní zpracování půdy i na suchých a tvrdých půdách. Podmítač Terradisc je vybaven závěsem kategorie 2 nebo 3 a připojuje se do spodních ramen traktoru. Dlouhá oj s otočným čepem umožňuje při otáčení výkyv až 90 stupňů.
Za diskovým podmítačem vyjely na pole dva radličkové kypřiče Synkro 5003 T o záběru 5 m, klasické stroje pro konzervační zpracování půdy. Zemědělci u nich oceňují dokonalé zapravení a promíchání rostlinných zbytků, čímž se zvyšuje půdní úrodnost a pozemek se chrání proti erozi. První zpracovával půdu do malé hloubky, úkolem druhého bylo hluboké prokypření. Pro radličkový kypřič se stabilní třínosníkovou konstrukcí rámu z mikrolegované oceli je charakteristický nastavitelný sklon slupice ve třech polohách, jištění střižným šroubem nebo pružinou, široké otočné hrotové radličky, dělené stranové radličky a přesazené srovnávací disky.
Předveden byl i nový šestiradličný polonesený pluh Servo 6.50 Nova Plus, který si mohli čeští farmáři prohlédnou na veletrhu Techagro. Podrobnější informace jsme o něm přinesli v Zemědělci č. 18. Pro tuto novinku jsou příznačné především nová koncepce stabilního rámu, možnost vychýlení prvního tělesa mimo záběr či naopak do záběru a agregace s velkým množstvím rozdílně výkonných traktorů. Zemědělci určitě ocení i systém Traction Control, který dotěžuje zadní nápravu traktoru a dodává se na přání.
Secí stroje s velkým záběrem
Nakonec byly předvedeny dva secí troje Terrasem C6 a C8. Šestimetrový model C6 má 46 disků o průměru 510 mm, 48 botek, jednu rozdělovací hlavu a zásobník na osivo o objemu 3000 l. Model o záběru 8 m má 62 stejně velkých disků, 64 botek, dvě rozdělovací hlavy a zásobník na osivo o objemu 4000 l. Minimální požadovaný příkon je 140 kW/190 k a 206 kW/280 k.
Nové, snadno ovladatelné univerzální secí stroje Terrasem C6 a C8 lze použít jak pro setí do zpracované půdy, tak pro setí do mulče. Vybaveny jsou dvouřadými disky, které kypří půdu jen na povrchu a v secím horizontu zanechávají optimálně strukturovanou jemnozem. Jejich nonstop jištění je řešeno pryžovými tlumiči. Za disky následuje pneumatikový válec Packer s širokými pneumatikami, každá pro čtyři výsevní botky. Při otáčení na souvratích se hmotnost stroje přenáší na všechny pneumatiky, které jsou samostatně uloženy a nedochází k jejich protočení. Disky a výsevní ústrojí jsou při otáčení zvednuty. Dvoudiskové secí botky Dual-Disc uložené na paralelogramu s nonstop jištěním pryžovými tlumiči a opěrným válečkem garantují přesné uložení osiva v požadované hloubce i při velké pracovní rychlosti a množstvím posklizňových zbytků. Přítlak na botku je centrálně nastavitelný v rozsahu od 40 do 120 kg. Zásobník s velkým objemem a optimalizovaným tvarem je vhodný pro plnění systémem Big Bag, nakladačem nebo šnekem.
Klíčové informace
-Pöttinger Sätechnik v německém Bernburgu je jedním ze čtyř závodů rakouské firmy Pöttinger.
-Specializuje se pouze na výrobu mechanických a pneumatických secích strojů vhodných do konzervačních i půdoochranných technologií.
-Ročně se zde vyrobí přibližně 1200 mechanických secích strojů Vitasem, 200 až 250 pneumatických secích strojů Terrasem a asi 150 pneumatických secích strojů Aerosem.