Dodavatelé i provozovatelé bioplynových elektráren v ČR získávají stále více zkušeností. Noví investoři se tak mohou dobře orientovat i podle tuzemských referencí. Životnost elektrárny, trvalý maximální výkon a skutečná výše nákladů se ale prokáží až během několika let provozu. Zásadní roli hraje kvalita technologie.
Stavba bioplynové elektrárny (BPE) a uvedení do provozu by již pro zkušeného dodavatele neměl být problém. Během startování a prvních měsíců provozu ale mohou nastat takové provozní stavy, které způsobí obsluze BPE potíže a investorovi finanční ztrátu. Příčinou může být i kvalita vstupních surovin nebo jejich změna. Řešením je účinná technologie a kvalitní servis dodavatele.
Silné zázemí firmy
Společnost Agri Fair, s. r. o., která v České republice staví již dvanáctou BPE, zastupuje německou firmu Biogas Hochreiter GmbH. Společnost zajišťuje generální dodávku včetně schvalovacích a projekčních prací, realizaci, kolaudaci, nastartování, servis a poradenství. Firemním standardem jsou BPE robustní, univerzální a fungující na plný výkon.
Pracovníci českého zastoupení již nabyli značné zkušenosti a dokáží zajistit profesionální dodávku i servis, ale i oni se stále učí. Pomáhá jim nejen kvalitní a osvědčená technologie, ale také silné zázemí firmy Hochreiter, která BPE staví a provozuje již více než dvacet let. Projevuje se to především při řešení výjimečných provozních stavů, které se mohou i přes dobře pracující biologické procesy ve fermentorech objevit.
Krusta je nebezpečná
Pro činnost fermentoru je nebezpečná suchá plovoucí vrstva, tzv. krusta, která se může při nedostatečném míchání obsahu na hladině vytvořit. Jejímu utvoření je třeba zabránit – v opačném případě se musí vybagrovat a celý obsah fermentoru vyvézt na pole. Následný výpadek provozu a opětovné nastartování biologického procesu přináší provozovateli finanční ztrátu.
Technologie Hochreitetr nabízí řešení: Díky účinnému patentovanému pádlovému míchadlu Mississippi a dalším prvkům si totiž provozovatel může dovolit obsah fermentoru nemíchat až tři dny – a potom i jeden metr mocnou suchou vrstvu opět bez problémů rozmíchat. Prokázalo se to například při řešení situace, která nastala při rozjezdu BPE v Olešné u Havlíčkova Brodu.
Nekvalitní materiál
Start bioplynové elektrárny v Olešné, která má elektrický výkon 246 kW, ohrozil nekvalitní startovací materiál. Šlo o vepřovou kejdu, jejíž vlastnosti nevyhovovaly potřebám mikroorganismů podílejících se na tvorbě bioplynu (metanu). Jedním z negativních ukazatelů kejdy byla nízká hodnota pH, kolem 6,1. Proto při dosažení potřebné teploty pro dávkování vstupních surovin bylo do fermentoru postupně nadávkováno asi 100 t slamnaté chlévské mrvy a pak ještě dvě tuny vápna, čímž se pH zvýšilo až na hodnotu 6,6. Obsah fermentoru se přitom neustále promíchával a na hladině nebyl žádný náznak suché plovoucí vrstvy.
V počátku těchto zásahů se netvořil prakticky žádný bioplyn. Po úpravě prostředí se postupně začal tvořit bioplyn s obsahem metanu kolem 35 %, ale ani to nebylo dostatečné.
Rozmíchání po inokulaci
Pro další podporu tvorby bioplynu se do fermentoru navezlo 50 m3 biologického materiálu z bioplynové elektrárny v Deštné u Jindřichova Hradce. Toto řešení bylo doporučeno společností Hochreiter a firma Agri Fair jej použila poprvé. Při této tzv. inokulaci však bylo požadováno, aby se obsah fermentoru delší dobu nemíchal. Již první den se tak vytvořila krusta o mocnosti asi 50 cm. Po třech dnech se vrstva téměř dotýkala stropu fermentoru. V tu dobu se ale již tvořil plyn s obsahem metanu 48 % a bylo možné začít fermentor znovu promíchávat. Činností pádlového míchadla Mississippi a bočního horizontálního vrtulového míchadla byla plovoucí vrstva o mocnosti asi jeden metr během dvou dnů rozmíchána na takřka volnou hladinu.
Pět dní po inokulaci již fermentor vyráběl dostatek kvalitního bioplynu a mohla být nastartována kogenerační jednotka. Výkon generátoru se pak neustále zvyšoval a po třiceti dnech dosáhl 100 procent.