Nosným tématem Dne komunální techniky, který uspořádala v areálu tábořiště Soukeník v Sezimově Ústí společnost SOME Jindřichův Hradec bylo zpracování biologicky rozložitelného odpadu. Obdobné akce pořádá společnost SOME Jižní Morava již po několik let, ale v Čechách proběhla vůbec poprvé.
V praktických ukázkách nešlo ovšem pouze o kompostování, na své si přišli zájemci vybírající techniku pro práci především v komunální sféře v každém ročním období. Nešlo pouze o defilé náhodně svezených strojů, mechanizace byla sestavena do logicky navazujících technologických linek.
Návštěvníky, kterých se v tábořišti Soukeník sešlo okolo tří stovek, poté přivítal také generální ředitel společnosti SOME Ing. Bohdan Soukup. V krátkosti shrnul historii a vývoj společnosti od data jejího založení v roce 1995. Od původní orientace na prodej a servis menší zemědělské a lesnické techniky a ročního obratu 45 milionů korun se z původních šesti společnost rozrostla na dnešních 200 zaměstnanců (včetně postupem doby založených dceřiných společností) a v loňském roce dosáhla obratu 1,3 miliardy korun. „Takovýchto čísel by se nedalo docílit bez orientace na zákazníka, kterému nabízíme nejen široké portfolio techniky, ale i její precizní servis organizovaný ve střediscích pokrývajících celé území republiky i nabídkou možností financování,“ řekl Ing. Bohdan Soukup.
Zúčastněné krátce přivítal také ředitel divize lesnické a komunální techniky Ing. Martin Hejlíček. „Chtěli jsme tuto akci udělat dostupnější i pro zájemce z jiných částí ČR, než je region Moravy. Rozhodně nejde jen o nabídku jednotlivých strojů, ale vymyšlených celků. Víme, že podobných předváděcích akcí, byť možná ne v tak velkém rozsahu, probíhá každým rokem několik, proto se návštěvníky snažíme zaujmout také uspořádáním přednáškového bloku, v jehož rámci vystoupí odborníci na tématiku zpracování biologicky rozložitelných odpadů, ale i možností využití dotačních prostředků z Operačního programu životního prostředí a pochopitelně po celý den jsou k dispozici naši produktoví manažeři, kteří rádi zodpoví jakékoli otázky týkající se předvedené techniky,“ zaznělo v jeho projevu.
O přednášky byl zájem
Organizační záměr skutečně padl na úrodnou půdu. Podle vyjádření návštěvníků mnoho z nich přilákal do Sezimova Ústí právě zorganizovaný přednáškový blok.
Na téma Technologické postupy pro kompostování biologicky rozložitelných odpadů promluvil Ing. Petr Plíva, CSc. z pražského Výzkumného ústavu zemědělské techniky. Shrnul možnosti kompostování od zpracování žížalami, přes možnost využití kompostovacích vaků až po technicky náročnější zařízení pro intenzivní kompostování reprezentované například kompostovacími žlaby a boxy, nebo uzavřenými biostabilizátory a bioreaktory. Obšírněji se poté věnoval metodě kompostování na volných plochách. Tato technologie by se neobešla bez technického zabezpečení jednotlivých fází kompostovacího procesu, ať již jde o energetické prostředky, jako jsou traktory, čelní nakladače nebo nosiče nářadí, příprava surovin do zakládek se zase neobejde bez nasazení drtičů a štěpkovačů, provzdušňování zabezpečí překopávače a finální úpravu třídiče. Právě takovou technologickou linku mohli návštěvníci po skončení přednáškového bloku vidět v akci.
Nemalým problémem při výrobě kompostu bývá zápach. Toto ožehavé téma ve své přednášce Možnosti snížení emisí zápachu a toxických plynů při přeměně zbytkové biomasy rozebral doc. Ing. Antonín Jelínek, CSc., taktéž z VÚZT Praha. Připomenul, že přeměna biomasy na bezzátěžové produkty patří k hlavním úkolům současnosti, ale je třeba respektovat ohledy na životní prostředí. Je nutné se zaměřit na eliminaci emisí amoniaku a skleníkových plynů. Vše začíná od pořízení vhodné kompostovací linky a využití vhodných biotechnologických přípravků a jejich vhodná aplikace. Zdůraznil blížící se povinnost separovaného sběru odpadů a nevhodnost jeho ukládání na skládky.
Den vyvrcholil praktickými ukázkami
O tom, že nabízený sortiment techniky společností SOME je skutečně široký, se mohli diváci přesvědčit i při praktických ukázkách, ve kterých se prezentovalo více než 30 souprav.
Ukázka technologií pro zpracování biologicky rozložitelných odpadů zahrnovala například práci drtiče Doppstadt nebo štěpkovače, překopávače a třídiče Pezzolato.
Při ukázkách techniky pro efektivní údržbu veřejných ploch se prezentovaly stroje letní i zimní údržby komunikací reprezentované například samojízdnými čističi Mathieu a Ravo, kartáči i sněhovými pluhy. Na zelené ploše.bylo k vidění množství techniky v různých agregacích (jako tažné prostředky nejčastěji sloužily traktory BCS). Nechyběla ani praktická ukázka sečení, kde bylo možné shlédnout různé postupy jak upravovat travnaté porosty.
Celá prezentace byla zakončena ukázkou příkopových sekaček a ramen poblíž říčního toku.
Roman Paleček