Další kolo oblastních jízd zručnosti se konalo ve výukovém centru v Hlušicích střední školy technické a řemeslné Nový Bydžov. Na startu se sešlo dvacet pět studentů ze SŠ Opočno, SŠŘ Jaroměř, SOUO Králíky, SŠSP a S Zábřeh, SOUz Chvaletice, SOŠ a SOU Městec Králové a SOU Hubálov. Trať, na kterou se měli vrhnout s traktorem Zetor 7211, skýtala několik záludností. Tak jako u jiných oblastních kol i z této soutěže čtyři první borci postoupili do celonárodního kola, které se uskutečnilo na Dni Zemědělce v Kameni.
Úkolem závodníků bylo projet tratí za co možná nejrychlejší čas a přitom se splněním všech úkolů. Za chyby jim byl ke konečnému času připočítám ještě čas trestný. Mezi úkoly patřilo tradičně najetí jedním kolem na rampu, slalom, průjezd úvozem a zacouvání do garáže. Studenti si vedli výborně a největší problém bylo couvání do garáže.
Vyhrála preciznost nad rychlostí
Ono se řekne projet trať co nejrychleji, ale chyby nakonec závodníkům přidávaly nepříjemné vteřiny trestného času. Trať zajelo do časového limitu 10 minut devatenáct závodníků, šest účastníků soutěže bylo diskvalifikováno. Nejrychlejší jízdou byla jízda Matěje Bondra ze SŠŘ Jaroměř. Do cíle se dostal za 3 minuty18 sekund. Za nasbírané trestné body se ale posunul až na šestnácté místo.
Na čtvrtém místě skončil Jakub Štokhaus ze SŠ Opočno. Trať projel za 3 minuty 57 sekund a byl jedním ze sedmi závodníků, kteří se dostali pod hranici čtyř minut. Za svou cestu však nasbíral pět trestných minut a tak konečný čas 8 minut 57 sekund stačil pouze na čtvrté místo.
Matěj Červinka, „stájový kolega“, tedy rovněž student SŠ Opočno, naopak dokázal, že precizní zajetí trati někdy přináší víc než rychlost. Jeho čas zajetí tratě za čas 4 minuty 54 sekund byl ze všech měřených časů dokonce pátý nejhorší. S dalšími čtyřmi trestnými minutami si vysloužil třetí místo s časem 8 minut 54 sekund.
Stříbrnou medaili vybojoval David Veselý z domácí školy SŠTŘ Nový Bydžov. Projetí tratě mu trvalo 3 minuty 53 sekund a rovněž s čtyřmi trestnými minutami měl konečný čas 7 minut 53 sekund.
Zlato zůstalo také doma. Vladimír Hrdina student SŠTŘ Nový Bydžov s celkovým časem 7 minut 8 sekund dosáhl na nejvyšší stupínek. Na trati strávil 4 minuty 8 sekund čistého času a za chyby dostal tři trestné minuty.
Historie pořadatelské školy
O škole a o její historii vyprávěl pro týdeník Zemědělec ředitel školy Ing. Vladimír Blažej. Škola vznikla v roce 1952 jako dvouletá zemědělská mistrovská škola. Později bylo studium prodlouženo na tříleté a přibyly potravinářské obory řezník – uzenář. V osmdesátých letech vznikly ještě další obory, automechanik a autoelektrikář. Škola se do roku 2005 jmenovala SOU Hlušice 2005. Od tohoto roku změnila název na Střední škola technická a řemeslná. Kromě změny jména od té doby jsou na škole vyučovány také maturitní obory. Další zlom přišel v roce 2008, kdy byla škola sloučena se školou v Novém Bydžově.
O 600 studentů se stará 100 zaměstnanců. Ke škole totiž patří dvě jídelny a domov mládeže.
Největší zájmy jsou o obor automechanik, ale hned druhým v závěsu je právě opravář zemědělských strojů. Padesát až šedesát procent absolventů prý zůstává v prvovýrobě, zbytek si mezi sebe rozdělí opravárenské, dopravní nebo výrobní firmy. Obor opravář zemědělských strojů je totiž velmi široký a v rámci jeho studia může student získat svářečský průkaz, různé skupiny řidičského průkazu nebo všemožné certifikáty.