09.06.2009 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na ploše v Kameni nebylo jen sečení

Přestože Den Zemědělce v Kameni byl prezentován především jako polní výstava zaměřená na sklizeň pícnin a tomu byl přizpůsoben program praktických ukázek, k rekordní návštěvě zcela jistě přispěly i vystavující firmy s jiným zaměřením. A pořádně živo bylo i v jejich expozicích.

Zhruba desítkou vystavených strojů se prezentoval tradiční výrobce a specialista na zpracování půdy, setí a ochranu rostlin, německá značka Lemken. Firma s 225 letou tradicí rozhodně neusíná na vavřínech a pravidelně přichází s technickým vylepšením nabízených produktů. Nejinak tomu je i letos.

Zpracují, zasejí, ošetří
Nástupcem oblíbeného kypřiče Thorit by se dal nazvat vystavený radličkový kypřič Lemken Karat 9. Jde o stroj vhodný pro intenzivní nasazení v rámci minimalizačních technologií. Technickými vylepšeními jsou u něj hydraulicky nastavitelná pracovní hloubka nebo rychlovýměnný systém radliček. Podle použitého typu radliček může tento stroj zpracovávat půdu až do hloubky 30 cm.
Klasikou je již kombinace secího stroje Lemken Solitair 9 s rotačními bránami Zirkon. Jde o jednu z nejprodávanějších secích kombinací v ČR. Plusem pneumatického secího stroje Solitair je velice přesné dávkování osiva rozváděného ze zásobníku k semenovodům a secím botkám. Výhodou konstrukčního systému Solitair je možnost jeho napojení na různé typy nářadí. Další variantou je secí stroj Compact Solitair se secími botkami OptiDisc pevně agregovaný s talířovým podmítačem. Oblíbený je i výkonnější model Solitair 12, těchto velkozáběrových strojů se daří v České republice umístit zhruba 10 za rok. Předností rotačních bran Zirkon je možnost změny směru otáčení podle kvality zpracovávané půdy. Brány jsou opatřeny rychlovýměnným systémem nožů.
Pro různé typy půdozpracujícího nářadí je vhodný systémový nosič Lemken Gigant. Může být agregován se dvěma modely talířových podmítačů, radličkovým kypřičem nebo kompaktorem při přípravě seťového lůžka.
Od roku 2005 rozšířily portfolio značky Lemken také postřikovače. Dvě vyráběné řady Primus a Albatros mají stejný typ nádrže a jsou vybaveny rameny stejné konstrukce a shodné je i uložení ramen. Řada Primus je ovšem variantou s nižší pořizovací cenou, zatímco u modelů Albatros najdeme více technických specifik.

Vše je pouze originál
Výhradním dovozcem japonských traktorů Kubota je společnost Bonas. Jde o traktory vhodné pro komunální služby i zemědělství. Český trh se zemědělskou technikou oslovila značka Kubota o něco později, ale v Evropě již slaví úspěchy například ve Španělsku, Portugalsku, Řecku, Itálii nebo Francii. A prvotní zájem lze vypozorovat i na tuzemském trhu, o čemž svědčila úspěšná letošní demonstrace techniky v regionech jednotlivých prodejců. Nespornou výhodou této značky je fakt, že své produkty vyrábí bez subdodávek a jednotlivé součásti traktorů včetně motorů, převodovek a náprav jsou originální konstrukce.
V Kameni se představily nové traktory řady M 40 a M 40 Narrow. Jde o stroje lehké konstrukce vyráběné s výkony motoru od 60 do 95 koní (k dispozici jsou uživatelům i traktory řady M s výkonem až 128 k).
Motory řady M disponují systémem přímého vstřikování E-CDIS zajišťujícím traktorům vyšší výkon, spolehlivost při nižší spotřebě paliva i nižší hlučnosti. Motory série M jsou v souladu se standardy emisí IIIA.
Modely Kubota Narrow jsou úzké traktory, které jsou nově navrženy s klimatizovanou kabinou zajišťující pohodlí obsluhy při práci. Byly vyvinuty speciálně pro práci ve vinicích, sadech, nebo kdekoli je třeba kompaktního traktoru s výkonem série M. Jejich celková šířka je 1220 mm s běžnými koly.

Ukázal svoje kvality
Přestože podmínky nebyly v kameni pro sklizeň píce přesně rozhodla se společnost Dagros v praktických ukázkách představit jeden ze strojů svého sortimentu, pásový shrnovač značky ROC. I na velmi zelené a mokré hmotě ukázal své kvality. Stroj je určen převážně k nahrabávání vojtěšky a jetele, ale i trávy v kamenitých podmínkách. Svojí konstrukcí zajišťuje velmi čistý sběr materiálu s minimálními ztrátami oproti konvenčnímu shrnovači. Nebalí kamení do řádku, čímž snižuje poškození řezačky nebo sběracího vozu. Konstrukčně jde o kombinaci prstového sběrače s příčným dopravníkem. Stroj se pro Evropu vyrábí v záběrech 6,5 m (dvousekční) a 9,5 m (třísekční). Díky důmyslnému systému pohonu prstového sběrače a možnosti reverzace příčného dopravníku je možné podle množství materiálu libovolně měnit směr posuvu dopravníku, případně je také možné tok materiálu na dopravníku rozdělit (1/3 : 2/3). Konstrukce stroje umožňuje jednak hmotu nařádkovat, ale i obracet již zhotovený řádek.
Kromě stroje prezentovaného v praktických ukázkách vystavila firma Dagros například řadu manipulátorů Faresin a Thaler, krmný míchací vůz Faresin, vanový návěs Mengele, mulčovače a příkopové rameno Twiga značky Spearhead a rozmetadlo průmyslových hnojiv Bogballe.

Mohou i na silnici
S hydraulicky ovládaným podvozkem a přísevem pracovaly v rámci ukázek luční válce dánské značky HE-VA, které představila společnost Agrafa. Po napuštění vodou, lze tento stroj, který byl agregován s traktorem Deutz-fahr Agrotron K 120, přepravovat i po veřejných komunikacích.
Zajímavým strojem pro zemědělské provozy by mohl být další z představených strojů, stájový manipulátor Striegel.
Mimo uvedených strojů nabídla společnost Agrafa například mulčovače a obsekávače ohradníků Sauerburger, nádrže na pohonné hmoty Titan nebo zařízení na přísev travin.

Smykové nakladače pro zemědělství
Smykové a kloubové nakladače Gehl nabízí nově pro zemědělství společnost Moreau Agri. Jde o vhodné řešení potřeb nejen stájových technologií, ale také k zajištěních terénních úprav a manipulace s veškerými materiály v zemědělských provozech. Vystavený model Gehl 6640 pracuje s výkonem motoru 82 koní, nosností téměř 1200 kg a zdvihem 3,16 m.
Zdaleka to ovšem neznamená, že by se firma Moreau Agri odvrátila od svého stěžejního produktu, teleskopických manipulátorů Manitou. Ty byly zastoupeny hned dvěma modely MLT 523 Turbo a MLT 845-120 LSU Turbo. Prvně jmenovaný je kompaktní stroj, který je nejen výkonově, ale i rozměrově nejmenším teleskopickým manipulátorem značky Manitoudodávaným do zemědělství. Tento stroj má jako jediný z celé řady MLT hydrostatický pojezd. Proto má široké využití nejen ve stájových technologiích, ale také při veškeré manipulaci v zemědělství, sadařství, stavebnictví a v komunální sféře. Pro práci ve velkých provozech či službách se hodí druhý manipulátor. Jde o robustnější stroj s dosahem ramene 7,55 m.
V rozsáhlé expozici firmy Moreau Agri nemohly chybět ani další pilíře širokého sortimentu. Traktory McCormick zastupoval model TTX 230 a značka Landini představila model Vision 100.

O domácí produkty je zájem
Zástupci všech vyráběných řad reprezentovali na Dni Zemědělce značku Zetor. Na ploše vyhrazené tuzemskému výrobci bylo jako již tradičně velice živo, což dokazuje, že o domácí produkty je stále zájem. A ve střední výkonové třídě může být Zetor, jehož nový model Proxima Power je vybaven novou reverzační převodovkou a motory používané v řadě Forterra dosahují výkonu 120 koní (ECE R 24), stále konkurentem zahraničním výrobcům. Škoda jen, že zástupce zunačky Zetor nemohli diváci vidět při soutěži Traktor silák, která byla tentokrát vyhrazena pro traktory s výkonem do 110 koní.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down