18.05.2009 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ruce a brambory už k sobě nepatří

Pěstování brambor bylo odjakživa náročné na lidskou práci, počínaje sázením a konče sklizní a tříděním. V současné době už existují technologie, kdy se brambor po celou dobu „jejich výroby“ lidská ruka téměř nedotkne. Na jednu takovou jsme se zajeli podívat do Kučeře na Písecku, kde se nachází soukromá zemědělská farma Dagmar Němcové. Ta se již od roku 1990 specializuje na produkci brambor, a to konzumních, k výrobě chipsů a hranolků, škrobárenských i sadbových.

Rodinná farma hospodaří na 350 hektarech orné půdy, přitom brambory zaujímají plochu 170 hektarů. V rámci environmentálních opatření byla ještě před časem hlavní předplodinou hořčice, kterou v současné době nahradila ozimá pšenice. „Dnes jsou chemické přípravky natolik vyspělé, že nějaký výrazný tlak chorob a škůdců při tomto úzkém osevním postupu vůbec nepociťujeme,“ řekla týdeníku Dagmar Němcová, která se na farmě stará především o ekonomiku, účetnictví. „Jejich účinnost je vysoká, stejně jako současné ceny pesticidů, ošetření jednoho hektaru nás vyjde na téměř šest tisíc korun.“
„I když jsou náklady na pěstování brambor vysoké, jejich rentabilita je lepší než u obilovin,“ dodává Dagmar Němcová. „Snažíme se, aby byla produkce všech druhů brambor v černých číslech a zatím se nám to daří. Přitom nedosahujeme žádných rekordních výnosů, vzhledem k chudým půdám a výraznému srážkovému stínu se průměrné výnosy pohybují od 25 do 30 tun z hektaru. Téměř na celou produkci máme již na začátku pěstitelského roku uzavřené smlouvy s odběrateli. Brambory prodáváme po kamionech, takže dostáváme velkoobchodní cenu, která se pohybuje kolem tří tisíc korun za tunu. I když to není mnoho, farmu tato plodina uživí.“

Čtyři změny technologie
K tomu je však nezbytné moderní a výkonné strojní vybavení, které nahrazuje drahou lidskou práci. „Brambory sázíme výhradně do odkameněné půdy,“ zapojuje se do hovoru Jiří Němec, dle vlastních slov výkonný ředitel bez platu, který má na starosti celou výrobu a odbyt. „V poslední době využíváme technologii Grimme, která odvádí kvalitní práci, přitom je velice výkonná, spolehlivá a bezporuchová. Brambory pěstujeme od roku 1990 a do dnešní doby jsme změnili čtyři technologie. Začínali jsme na jednom hektaru s tekem, dva roky na to jsme si koupili jednořádkový sklízeč Bergmann, za další dva roky druhý sklízeč Bergmann a oba u nás pracovaly sedm let. Do té doby jsme pěstovali brambory zhruba na osmdesáti hektarech. Potom jsme však jejich plochy výrazně navýšili a museli jsme původní technologii vyměnit za výkonnější. Pořídili jsme si kompletní linku na sázení a sklizeň brambor od firmy Grimme a s odstupem času musím dodat, že tato volba byla správná. Šlo o tvarovač řádků, separátor, sazeč a vyorávač Grimme DL 1500 s přebíracím stolem. Vedle něho jezdily po poli dva kontejnery na 7 až 8 tun, do nichž padaly hlízy. S touto technologií jsme sklízeli brambory ze 120 až 150 hektarů.“
„V roce 2007, kdy jsme rozšířili plochu brambor na 160 až 170 hektarů, jsme původní technologii Grimme zcela obnovili,“ pokračuje J Němec. „Pořídili jsme si tvarovač řádků BF 200, který si nemůžeme vynachválit. Zatímco většinu hrobkovačů jiných značek musí tahat traktor o výkonu 150, 160 či dokonce 190 koní, tvarovač řádků Grimme agregujeme s traktorem Zetor 105, jehož výkon je plně dostačující. Za prodlouženou směnu udělá tato souprava hrůbky na deseti až dvanácti hektarech při spotřebě necelých deset litrů nafty na hektar.“
Vyměněny byly i další stroje v lince. Řetězový separátor Grimme nahradil nový model CS 1500 s řemenovým pohonem, který je mnohem spolehlivější a tišší. Do zdejších podmínek je vhodnější i dvouřádkový nesený sazeč Grimme 32 B, u nějž v Kučeři oceňují přesnost sázení, spolehlivost a bezporuchovost. Do technologické linky přibyl i drtič natě, který využívají před sklizní sadbových brambor ihned po desikaci, čímž se výrazně eliminují virové choroby brambor. „Ušetřen“ nebyl ani sklízeč, na farmě již třetí sezónu pracuje nejmodernější dvouřádkový model SE 150 60 s pohonem vlastních kol, dvěma kamerovými systémy a zásobníkem na 6 tun. Kontejnery tak nejezdí vedle sklízeče, ale čekají na okraji pole. Po jejich naplnění odjíždějí ke třídicí lince, kde jsou během deseti minut odbaveny.

Vysoká produktivita a rychlá návratnost
K jednotlivým strojům v technologické lince se vyjádřil Ing. Daniel Trefil ze společnosti U + M servis Třeboň, která techniku Grimme do České republiky dováží. „Prvním krokem úspěšného postupu sázení do odkameněných půd je vytvoření dokonale tvarovaných záhonů, neboť další korektura následujícím strojem již není možná,“ vysvětluje D. Trefil. „Tvarovače řádků Grimme BF jsou ideální pro nasazení ve středních a těžkých půdách i s vysokým podílem kamenů a hrud. Výsledkem jejich práce jsou přesně vytvarované záhony s rovnoměrným odstupem, čistým dnem brázdy a konstantní hloubkou. Následuje separátor CS 1500, který odděluje kameny a hroudy pomocí pěti řad umělohmotných hvězdicových válců a prutového dopravníku. Na separátoru je v předu tvarovaný kopírovací válec, který hrůbek neutužuje a nedělá hroudy. Do takto připraveného záhonu najíždí dvouřádkový sazeč Grimme GL 32 B vybavený usměrňovacími a tvarovacími plechy pro tvorbu pravidelných hrůbků. Předností tohoto stroje je spolehlivost i při výsadbě velkých brambor, přesný rozestup vysazovaných hlíz, volitelná rozteč řádků od 75 do 90 centimetrů a zejména tvarovací plech hrůbku, jež nahrazuje zahrnovací radlici. Vytvořený hrůbek tak vydrží po celou dobu vegetace.“
Posledním strojem v lince je dvouřádkový sklízeč Grimme SE 150-60 osazený třístupňovým rozdružovadlem a zásobníkem na šest tun se čtyřmetrovou výsypnou výškou. Tento stroj s šířkou prosévacího kanálu 150 cm se podle Ing. Trefila vyznačuje dokonalým čištěním a oddělováním příměsí od brambor. Šetrný transport brambor do zásobníku zajišťuje místo vynášecích kapes či oběžného vynášecího kola druhý multifunkční prosévací pás, který prosévá zeminu a odděluje hrubou nať. Od ostatních sklízečů se liší stranovým vyoráváním, kdy tažný prostředek jede po sklizeném poli. Lze tak využít silný traktor s velkými a širokými pneumatikami, které snižují tlak na půdu. „Všechny stroje technologické linky, kterou na zdejší farmě využívají, zaručují vysokou produktivitu práce a tím i lepší ekonomické výsledky a rychlou návratnost vynaložených investic,“ říká závěrem Ing. Daniel Trefil.

Od nevidím do nevidím
„Na podzim pozemky zoráme a na jaře na hrubou brázdu aplikujeme kejdu z nedaleké velkovýkrmny prasat v Letech, kterou okamžitě zavláčíme a do týdne či 14 dnů najede na pole celá linka na sázení brambor,“ vrací se zpět k technologii J. Němec. „Separátor a sazeč obsluhují zeťové, ostatní práce pak zajišťují tři najatí sezónní pracovníci. Pracujeme dvanáct hodin denně od pondělí do pátku a v sobotu dopoledne. Separátor jezdí 24 hodin denně a obsluhy se střídají po osmi hodinách. Sázení je rychlejší, začínáme ráno v sedm a končíme v devatenáct hodin, za tu dobu zasázíme osm až devět hektarů. Já připravuji a dovážím sadbu na pole v paletách a tam ji terénním vozíkem Desta překlápíme do sazeče. Lidé se nedřou, na brambory prakticky nesáhnou.“
„Pokud jde o sklizeň brambor, sklízeč je ke hlízám velice šetrný, což je základem jejich dobrého zpeněžení,“ říká závěrem Jiří Němec. „Jeden člověk jezdí se sklízečem, dva odvážejí brambory na třídicí linku, kterou obsluhuje zase jeden pracovník. Vše jde jako po drátku, ráno brambory sklidíme a večer jsou již ve skladech a někdy i zpracované na chipsy. Bez techniky Grimme bychom to v žádném případě nezvládli.“

Klíčové informace
-Na soukromé zemědělské farmě Dagmar Němcové v Kučeři na Písecku pěstují brambory na 170 hektarech.
- Technologickou linku tvoří převážně stroje firmy Grimme.
-Jejím základem je tvarovač řádků BF 200, separátor kamene a hrud CS 1500, sazeč brambor GL 32 B, drtič natě KS 75-2 a dvouřádkový sklízeč SE 150-60.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down