07.05.2009 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přes dvacet let s jednou značkou

V letošním roce uplynulo dvacet let od zavedení technologie řízené vzduchové asistence Twin u dánských postřikovačů Hardi. Jen o rok méně, tedy plných devatenáct let, využívají tento systém i zemědělci z akciové společnosti Ostrožsko se sídlem v Ostrožské Lhotě nedaleko Uherského Hradiště. Postřikovač Hardi se systémem Twin a záběrem ramen 18 m zakoupený v roce 1990 však nebyl prvním dánským postřikovačem v této společnosti. Již koncem osmdesátých let minulého století zde „zakotvil“ jeden z mála „západních“ postřikovačů, které se k nám tehdy z Dánska dovážely.

Že šlo jednoznačně o správnou volbu dokazuje skutečnost, že Ostrožsko, a. s., zůstala značce Hardi věrná do dnešní doby. Během naší návštěvy zde servisní pracovník společnosti Unimarco, která do České republiky postřikovače Hardi dováží, předával již druhý samojízdný model, a to Alphu 4100. A jak jinak, než s řízenou asistencí vzduchu Twin.

Výkonová rezerva je nezbytná
Ostrožsko, a. s., hospodaří na 2800 ha zemědělské půdy, z toho je přibližně 2650 orné. V rostlinné výrobě dominuje potravinářská pšenice (přes 1000 ha), sladovnický ječmen (250 až 300 ha) a cukrovka (250 ha), ze speciálních plodin se zde daří především máku (300 až 350 ha), kmínu (do 100 ha) a zelenině (20 až 30 ha cibule, 10 ha zelí ). Menší plochu zabírají vinice a sady.
„Výrobní zaměření máme velice široké, ale v současné době, při velkých výkyvech nákupních cen, to ani jiné být nemůže,“ řekl nám Ing. Jan Dobřecký, hlavní agronom akciové společnosti. „Přitom bez chemické ochrany se dnes nedá dosáhnout špičkových výnosů a tím i ekonomicky zajímavých výsledků. Proto také do chemické ochrany, ať již pesticidů či moderní aplikační techniky, investujeme stále více peněz. Počet ochranných zásahů v poslední době přibývá a i když se množství chemických přípravků snižuje, ošetřovaná plocha roste. Zároveň roste i kapacita postřikovačů. V současné době máme jeden samojízdný model Alpha plus 3500 z roku 2005 a nový postřikovač Alpha plus Easy Drive 4100i. Oba stroje jsou vybaveny rameny o záběru třicet metrů a především systémem s řízenou asistencí vzduchu Twin. Vsadili jsem na výkonnou a spolehlivou techniku, která nám umožňuje dosáhnout požadovaných cílů - ročně s nimi ošetříme více než deset tisíc hektarů. Mohlo by se zdát, že ošetřovaná plocha je na dva samojízdné postřikovače malá. Je třeba si ale uvědomit, že máme široké spektrum plodin, které musíme ve správný čas a především během krátké doby ošetřit. Většinou se sejde ošetření u převážné většiny plodin najednou. Proto máme tuto techniku lehce předimenzovanou, neboť každá opožděná aplikace stojí další peníze navíc.“

Čtyři je víc než sedm
„Při výběru postřikovače byla pro nás rozhodující kvalita. Z mnoha prezentací a výstav bylo jasné, že nic lepšího než Hardi už na světě není,“ vzpomíná na začátky hlavní agronom. „Pro první postřikovač s řízenou vzduchovou asistencí Twin jsme se před devatenácti lety rozhodli z jednoho zásadního důvodu. Při jarní ochraně zemědělských plodin zde vanou silné větry, které zkracují dobu, při níž lze porosty účinně ošetřovat. V případě klasického postřikovače jsme mohli aplikovat přípravky jen čtyři dny z deseti, avšak se systémem Twin jsme počet vhodných dnů téměř zdvojnásobili, pesticidy můžeme aplikovat sedm dnů z deseti. Řízená asistence vzduchu u postřikovačů Hardi nám umožňuje využít nejlepší dobu k ochraně rostlin. Pokud bychom museli vjet do porostů později, kdy už jsou choroby či škůdci na vrcholu, byly by nutné větší dávky drahých přípravků, stálo by to více peněz a výnosy by byly nejisté. Se systémem Twin se do porostů dokážeme dostat podstatně dříve, kdy je první zásah velice efektivní. Druhým důvodem, proč jsme zvolili technologii se vzduchovou asistencí, je zvýšení účinnosti přípravku. Systém Twin dokáže dostat postřikovou jíchu i hluboko do vzrostlého porostu. Ošetření nižších pater rostlin a spodních stran listů je pak velice důležité zejména při zásahu proti houbovým chorobám a škůdcům.“
„Za těch více než dvacet let mohu zodpovědně říci, že se nám postřikovače Hardi velice osvědčily,“ dodává Ing. Dobřecký. „Tak, jak se tyto dánské stroje vyvíjely, přicházely postupně i do našeho zemědělského podniku. Ať již vůbec první model bez systému Twin zakoupený ještě v osmdesátých letech, či první model se vzduchovou asistencí z devadesátých let, nebo model Commander o záběru 24 metrů či nakonec samojízdné postřikovače Alpha. Od roku 1990 vždy s řízenou vzduchovou asistencí. Hardi zůstává, měníme jen modely, za tu dobu jsme jich vystřídali asi šest. Někomu by se to mohlo zdát málo, ale životnost těchto strojů je něco kolem deseti let, takže jejich obměna nemusela být tak častá. O výměně rozhodovaly zejména nutnost větší kapacity, rychlého nasazení a samozřejmě také stále se vyvíjející technologický pokrok.“

Větší výkon i úspory
K dalším přednostem systému řízené asistence vzduchu Twin patří vyšší výkon postřikovače a úspora vody i chemických přípravků. Zajímali jsme se, jak tyto výhody registrují v Ostrožské Lhotě. „Při větší pojezdové rychlosti postřikovače se zákonitě zvyšuje i jeho výkon. O ten nám až tak tolik nejde, prvořadá je pro nás kvalita.“ zdůrazňuje Jan Dobřecký. I při vyšší rychlosti se totiž účinné látky dostanou přesně tam, kam patří, přitom úlet je minimální. Vzhledem k tomu, že pěstujeme řadu různých speciálních plodin, jednu dobu jich bylo i dvacet, je každý úlet v takovém prostředí velice nebezpečný.“
A jak je to s nižšími dávkami? „Uplatňujeme integrovanou ochranu a při včasném zásahu na prahu škodlivosti můžeme využít nižší dávky,“ pokračuje hlavní agronom. „Jinak dodržujeme doporučení chemických firem, které nám zaručuje vysokou účinnost pesticidů. A ta je pro nás prvořadá. Tím, že nedochází k úletům, šetříme nejen pesticidy, ale i vodu. Hospodaříme v suché aridní oblasti a domníváme se, že při výrazném snižování dávky vody na hektar by byla ochrana rostlin méně efektivní. Při fungicidním ošetření obilovin používáme většinou dávku 300 litrů vody na hektar, s klasickým postřikovačem by byla minimálně o sto litrů vyšší. Sázíme na jistotu a nic nechceme podcenit. I když víme, že úspory by byly asi možné.“

Příkladný servis a zaškolení
Při nákupu stroje hraje velkou roli nejen jeho kvalita, ale i servis a dodávky náhradních dílů. V Ostrožské Lhotě jsme se dozvěděli, že právě v této oblasti je zlínská společnost Unimarco příkladná. „Za celých dvacet let se nám nestalo, aby naše technika Hardi stála kvůli poruše déle než čtyři hodiny,“ vysekl poklonu servisním pracovníkům společnosti Unimarco Jan Dobřecký. „Zlín není od nás až tak daleko, ale ze zkušeností s jinými servisními pracovníky to vůbec není běžné. Pokud je na postřikovačích nějaká závada, od společnosti Unimarco přijede skutečný servisní pracovník a nikoli zaměstnanec, který se na stroji teprve učí, zkouší to či ono a stroj stále stojí. Důležité je i proškolení obsluhy, na které klade společnost Unimarco velký důraz, čímž se v budoucnu vyhýbáme problémům.“
S prvním samojízdným postřikovačem jezdí již pátou sezónu společně se synem Lukášem Jan Zámečník, letos však přesedlají na nejnovější model. „Postřikovač Alpha je sice náročnější na údržbu, ale pokud se mu obsluha věnuje, je to naprosto výkonný a bezporuchový stroj,“ hodnotí tento model Jan Zámečník. „V průměru s ním jezdíme rychlostí jedenáct kilometrů za hodinu a při dávce vody 150 litrů na hektar s ním ošetříme i 200 hektarů za den. Nová Alpha má již větší nádrž, takže se určitě zvýší i její výkon. V porovnání s původním samojízdným modelem je nový stroj vybaven lepší elektronikou, kdy řadu manuálních úkonů si již provádí sám, takže jeho obsluha je mnohem jednodušší a pohodlná. K přesné aplikaci pak přispívá i satelitní navigace, která je v obou strojích.“
„Systém řízené vzduchové asistence Twin se u nás osvědčil, což je vidět i z dosahovaných výnosů a kvality, zejména potravinářské pšenice, sladovnického ječmene a cukrovky,“ říká závěrem Ing. Jan Dobřecký. „S postřikovači Hardi pracujeme již třetí desítku let a jsme s nimi nadmíru spokojeni. Proto také ve ve vinohradech či sadech využíváme rosiče stejné značky, neboť i tam je správná ochrana velice důležitá“

Klíčové informace
-Ostrožsko, a. s, využívá postřikovače Hardi se systéme Twin již devatenáctou sezónu.
-S klasickým postřikovačem mohli během větrného jara ošetřovat porosty jen čtyři dny z deseti, se systémem Twin se počet dnů vhodných k aplikaci téměř zdvojnásobil.
-S postřikovačem vybaveným řízenou vzduchovou asistencí se lze do porostů dostat podstatně dříve, kdy je první zásah velice efektivní.
-Systém Twin dokáže dostat postřikovou jíchu i do nižších pater rostlin a na spodní strany listů.
-I při vyšší rychlosti postřikovače je úlet postřikové jíchy minimální.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down