Cesta skupiny českých zemědělců do výrobního závodu Samson trvala více než čtrnáct hodin. Ne, že by snad za tmy bloudili kolem Bavorova, Koječína či Strakonic. Příčina tkví jinde. Jejich cílem nebyl známý českobudějovický pivovar, ale stejnojmenný závod v dánském Viborgu, který se zaměřuje na technologie pro zpracování a aplikaci statkových hnojiv. Základem jeho filozofie je úzká specializace a znalost oboru, cílovou skupinou odběratelů jsou pak velké farmy nebo podniky služeb. Malé modely nevyrábí.
Společnost Samson Group A/S má dlouhou historii, na dánském trhu působí již téměř sedmdesát let. Zabývá se pouze výrobou rozmetadel statkových hnojiv, cisteren k aplikaci kejdy včetně aplikátorů a výkonných stacionárních nebo mobilních čerpadel. Moderní závod ve Viborgu, kde pracuje přibližně 240 zaměstnanců, dosáhl v loňském roce obratu 47,5 mil. euro a letos by měl pokořit hranici téměř 60 mil. euro. Největší zájem o techniku Samson je v Dánku, následuje Německo, Francie a jižní Evropa. Stroje Samson začínají v poslední době výrazně pronikat i do střední a východní Evropy, zejména Polska, Slovenska, Maďarska či České republiky, ale také do Jižní a Severní Ameriky či Austrálie. Před třemi lety se podíl exportu pohyboval na úrovni 10 %, dnes již překročil hranici 35 %.
„Naše technika se vyznačuje především konstrukční vyspělostí, robustností a dlouhou životností,“ řekl na úvod českým zemědělcům obchodní ředitel Erik Leth. „Velice příznivý je také poměr mezi výkonem a cenou. Přestože stroje Samson patří do dražší kategorie, jejich cena je v porovnání s užitnou hodnotou velice zajímavá. Veškeré technologie jsou uzavřené, dokážeme se například postarat o kejdu od stáje až po aplikaci na pole. Abychom mohli sofistikovaně poradit všem potenciálním zákazníkům, zaměstnali jsme v loňském roce univerzitního profesora, který nám pomáhá s komunikací.“
Rozmetadla statkových hnojiv
Rozmetadla Samson SP o objemu 9 až 22 m3 vyvinutá v těsné spolupráci s jejich uživateli mohou pracovat s různými materiály, ať již s chlévskou mrvou, suchým slepičím trusem, kompostem či vápencem. Jde o robustní návěsná zařízení s nízkou vlastní hmotností, velkým užitečným zatížením, s jednou či dvěma nápravami a velkými koly, která napomáhají lepší průchodnosti terénem. Kola jsou umístěna poměrně vzadu, takže hmotnost plného rozmetadla vhodně dotěžuje traktor. Rozmetadla Samson jsou vyrobena z vysoce pevné oceli Domex a vybavena pryžovými tlumiči rázů, které chrání podvozek a převodovku při jízdě po nerovném terénu a prodlužují tak jejich životnost. Mají nízko položené těžiště, takže jsou velice stabilní i na svahu, kde lze rozšířit rozchod kol až o 80 cm.
Modely SP 9, SP 11, SP 12 a SP 15 (číslovky udávají přibližný objem korby v metrech krychlových) jsou vybaveny dvěma vertikálně uloženým rozmetacími bubny s velice agresivními pohyblivými lopatkami. Při otáčkách 534 ot/min drtí rozmetaný materiál a souvisle ho rozhazují do vzdálenosti až 12 metrů. U většího modelu Flex 16 s horizontálními nebo vertikálními rozmetacími bubny je rozmetací ústrojí odnímatelné a potom slouží rozmetadlo pouze k přepravě materiálu. V nabídce společnosti Samson jsou i dvě největší rozmetadla SP 21 a SP 22 vybavená dvěma horizontálními bubny a dvěma rozmetacími kotouči. Horní bubny drtí statkové hnojivo a podávají ho na dva rozmetací kotouče s lopatkami, které ho rozmetají až do vzdálenosti 24 m. Rozmetací kotouče lze naklápět, čímž se například na okraji pole zmenšuje šířka rozmetání. Přivřením dávkovací brány se nechají používat i samostatně a pak lze s nimi rozmetat i tekuté nebo sypké materiály, stejně jako vápenec. Na všechna rozmetadla se dají připevnit různé bočnice, které v případě lehčích organických materiálů výrazně zvětšují objem korby.
„Dosavadní uživatelé oceňují u našich rozmetadel nejen vysoké výkony - korba se velice rychle vyprázdní - ale také poměrně rovnoměrnou a přesnou aplikaci malých částek statkového hnojiva,“ zdůraznil Erik Leth. „Proto jsou rozmetadla Samson nepostradatelné pro podniky využívající půdoochranné technologie.“
Jedinečná základní i dodatková výbava
Převodovka vlastní konstrukce pohání dva řetězové dopravníky na dně korby, lze ji ovládat ručně nebo pomocí dvou typů počítačů z traktoru. Rozmetadla Samson mají plynule měnitelnou rychlost řetězových dopravníků, takže lze přesně nastavit dávkování od 4 do 70 t/ha. Ústrojí je opatřeno přetlakovým ventilem, který zajišťuje pohon a umožňuje i zpětný chod. „Dva řetězové dopravníky jsou mnohem méně zatěžovány než jeden dopravník u konkurenčních rozmetadel,“ vysvětluje Erik Leth. „Spojovací lišty nejsou tak dlouhé, takže se neohýbají a zajišťují rovnoměrný přísun materiálu k rozmetacím bubnům. Zároveň zvedají řetězy nad dno, což má vliv na jejich minimálnímu opotřebování. Jednotlivé články řetězu speciální konstrukce jdou lehce vyměnit. Všechny čtyři řetězy lze hydraulicky napínat, takže mají stále stejné a správné napětí a ani po určité době u nich nedochází k většímu povolování. Celý proces rozmetání včetně napínání řetězů může být na přání řízen automaticky, dávkování je pak nezávisle na rychlosti energetického prostředku. Rozmetací ústrojí Samson vyžaduje o čtyřicet až padesát procent menší příkon než tradiční stroje s vodorovnými bubny a rozmetacím stolem.“
K dodatkové výbavě rozmetadel Samson patří blatníky u menších modelů, hydraulicky sklápěná zadní světla, takže při rozmetání nedochází k jejich znečištění, ale i olejové filtry, které zabraňují případným poruchám při střídání s různými traktory. Možné je dodat rozmetadla i s vlastním hydraulickým okruhem hydrauliky, hydromotor je pak poháněn kardanovým hřídelem od traktoru. Mezi traktorem a rozmetadlem může být umístěn i hydraulický válec, který slouží k přenosu hmotnosti rozmetadla na traktor. S plným nákladem se hydraulický válec roztahuje, takže hmotnost se přenáší na předek traktoru. Když je naopak rozmetadlo prázdné, píst se stahuje a zatěžuje se zadní část traktoru. Od února 2009 bude u nových rozmetadel zabudován i vlastní vážicí systém. Řadu evidenčních funkcí má pak počítač.
Samson na českém trhu
Dánská společnost Samson Agro A/S vstoupila koncem loňského roku také na český trh. Jde o přímý prodej přes dealerskou síť včetně zajištění nezbytného servisu a náhradních dílů. V jihozápadních Čechách zastupuje značku Samson společnost Rudolf Stárek se sídlem v Chebu, na Vysočině je to Agrocentrum ZS ve Velkém Meziříčí a ve středočeském kraji a v severních Čechách pak společnost Žáček AG se sídlem v Lounech. Společnost Magrix se sídlem v Dubenci u Dvora Králové zastupuje značku Samson ve východních Čechách a na severní Moravě ji nabízí společnost Gordex se sídlem v Prostějově.
„Velký důraz klademe především na kvalitní servis a dobré jméno mezi českými zemědělci, “ řekl týdeníku Zemědělec Zdeněk Sysel, zástupce společnosti Samson pro střední a východní Evropu. „Byť mají stroje Samson dlouhou životnost, jsou robustní, mají špičkové technické provedení a nízké náklady na údržbu, musí se jejich prodej v každém případě odvíjet od kvalitního servisu. Jde nám především o to, aby technika Samson byla pro všechny vlastníky velmi dobrou investicí.“
(K výkonným cisternám Samson se vrátíme v příštím čísle týdeníku Zemědělec.)