Novinkou roku 2008 prezentovanou značkou Husqvarna se stal rider PT 26D. Jde o nejsilnější dieselový stroj této značky. Svojí rychlostí a obratností se vyrovná menším riderům, ale přitom je výkonnější a odolnější.
„Letošní rok jsme brali u tohoto modelu jako testovací, pro český trh byl k dispozici pouze omezený počet kusů, ale musím upozornit, že všechny již našly své uživatele, takový vzbudil tento rider zájem,“ připomíná produktový poradce značky Husqvarna Tomáš Nevečeřal.
Mezi největší výhody stroje lze zařadit obratnost a rychlost při sekání, lehkou manévrovatelnost, pro dokonalé vysekávání je důležitá plovoucí poloha žací hlavy. Velmi kvalitně je zvládnuta ergonomie stroje. Obsluha může do stroje pohodlně nastoupit, nastavitelná je podle potřeby řidiče jak poloha sedačky, tak i volantu. V dosahu pravé ruky jsou pohodlně a přehledně uspořádány veškeré ovládací prvky na ovládacím panelu. Nechybí ani posilovač řízení a hydraulické zvedání žací hlavy. Obsluha i servis stroje je tak pohodlnou záležitostí. Při přejezdech může obsluha využít pojezdu s náhonem pouze na dvě kola, při kterém dosáhne maximální rychlosti až 23 km/h. Jinak stroj pracuje s náhonem 4 x 4, pohon žacího ústrojí je řešen kardanovým hřídelem. Zadní náprava je výkyvná, a tak pracuje rider stále v kontaktu s terénem. Jelikož hmotnost stroje je poměrně vysoká (dosahuje 640 kg), nechybí uzávěrka diferenciálu, která omezuje nebezpečí prokluzu kol. Stroj je opatřen odolným jednoduchým rámem.
Možné je sečení i mulčování
Vystavený rider byl agregován s žací hlavou Combi 155. Ta může pracovat se zadním výhozem nebo po doplnění o záslepku je rider využitelný jako mulčovač. Tvarované žací ústrojí je vylisováno z jednoho kusu 4,5 mm silné oceli, aby se předešlo ucpávání svařovaných spojů trávou. Speciálně tvarovaný buben je osazen kvalitními noži. Jejich první břit trávu poseče, ta je zvednuta ventilátorem k druhému břitu, který dokončí její rozmělnění. Nože se opírají o masivní domečky, v případě nárazu na překážku se nůž protočí a nedojde tak k jeho zničení.
Velkou výhodou je pouze tříbodové nastavení výšky sečení a jednoduché odstavení žací hlavy do servisní kolmé polohy během několika vteřin. Výška sečení obsahuje sedm pevných poloh v rozmezí od 24,5 do 127 mm. Žací ústrojí se dá vyosit o osm centimetrů, takže na pozemcích nezůstávají nedosekaná místa. Hlava je opatřena kolečky, která ji drží ve vodorovné poloze.Stroj není vybaven sběrným košem, důraz je kladen především na rychlost práce a šířku záběru (132 až 155 cm) a to by koš vzhledem k hmotnosti omezoval.
Stroj ale není využitelný pouze pro sekání či mulčování trávy. V letních měsících zastane úklid komunikací s kartáčem, v zimě může pracovat se šípovou radlicí, sněhovou frézou nebo rozmetadlem. Branami na štěrk lze s jeho pomocí upravovat chodníky, může pracovat s provzdušňovačem trávníků, popřípadě být využitý při transportu materiálu v agregaci s přívěsným vozíkem. K připojení některého z příslušenství je dodávána prodlužovací sada.
Pohon a ovládání rideru
Pohonnou jednotkou stroje je dieselový tříválcový kapalinou chlazený motor Perkins o výkonu 26 koní. Jde o motor s nízkými hodnotami naměřených emisí, velkou životností a prodlouženými servisními intervaly. Výrobce uvádí interval 500 motohodin, ten ovšem dovozce zkrátil na polovinu. „S klidným svědomím mohu uživateli slíbit, že s tímto motorem zvládne 10 000 motohodin. Závisí to ovšem na kvalitě obsluhy a dodržování servisních intervalů,“ poznamenává Tomáš Nevečeřal. Motor sice ovlivnil hmotnost rideru, jeho výkon však obsluha určitě ocení.
Pohon je řešen hydrostatickou převodovkou Sauer Danfoss. Unikátem mezi ridery je osazení každého kola vlastním nezávislým hydromotorem. Stroj tak může pracovat neustále v plné síle. K dispozici jsou dva rychlostní režimy v rozsahu 0 až 13 a 0 až 19 km/h. Řízení s nastavitelným volantem je řešeno jako kloubové.
Pojezd stroje ovládá obsluha dvěma pedály, z nichž levý je určen pro pojezd vpřed a pravý slouží jako zpátečka. Na levé straně podlahy je umístěn pedál uzávěrky diferenciálu.
Ovládací konzola je umístěna na pravé straně. Najdeme na ní joystick ovládající výšku sečení, spínací skříňku, klaxon, ovládání světel a blikacích světel, ovládání rychlostních režimů (pohon všech čtyř kol nebo pojezd s pohonem dvou kol), přítlak žacího ústrojí pro práci v těžkém terénu a aretaci brzdy. Rider je dále vybaven parkovacími světly, majáčkem a adaptérem na zásuvku.
Roman Paleček