25.09.2008 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hledají se noví bratranci Veverkové

A také mladí soutěžní oráči s koňským potahem. Tak by se dalo s trochou nadsázky stručně popsat šesté mistrovství republiky v orbě s koňmi, které se uskutečnilo v Chebu v rámci 35. mistrovství České republiky v orbě. Dokonale připravené soutěžní pozemky včetně zcela rovné zahlubovací a vyhlubovací brázdy a příjemné zázemí využili v ten den jen čtyři soutěžící, každý s párem koní.

„Odlehlost této lokality hrála právě u orby s koňmi velkou roli,“ řekl týdeníku Zemědělec hlavní rozhodčí Ing. Jan Navrátil, CSc., z katedry speciální zootechniky České zemědělské univerzity v Praze. „Proto bych chtěl velice ocenit všechny oráče, kteří se svými koňmi do Chebu přijeli. Vždyť Oskar Sněhota s nimi urazil čtyři sta kilometrů.“

Úroveň orby roste
Pravidelní návštěvníci soutěžní orby s koňmi se určitě všimli, že její úroveň rok od roku roste. V Chebu již nebyl žádný soutěžící, který by nesplňoval požadavky týkající se vybavení, všichni měli bič, zástěru i pokrývku hlavy. V porovnání s prvními ročníky byla i výrazně lepší výsledná orba. „Oráči, kteří opakovaně soutěží, získávají zkušenosti a vědí, jak má správně zoraný pozemek vypadat,“ dodává Ing. Navrátil. „Uvědomují si, že hodně záleží na seřízení pluhu, jeho vedení, šířce záběru, hloubce orby a také rychlosti. S koňmi, kteří jdou pomalu a klidně, mají oráči velkou výhodu.“
„Pluhy jsou vesměs staré nářadí, jejich konstrukce odpovídá podmínkám před sto a více lety,“ zapojuje se do hovoru další z rozhodčích Bedřich Vyčítal. „Chtělo by to najít novodobé bratrance Veverkovi nebo zkušeného kováře, kteří by sestrojili moderní pluh pro orbu s koňmi. Staré pluhy mají typickou válcovou odhrnovačku a oráč oběma rukama, v nichž drží kleče, simuluje práci kulturní odhrnovačky. Kdyby měli naši oráči obdobnou radlici, jaká je u moderních soutěžních pluhů, která dokonale překlápí a ukládá skývu, orali by stejně pěkně, jako závodníci s traktorem a pluhem Kverneland. Dovolím si tvrdit, že se koně traktorům vyrovnají, umějí chodit v brázdě, a to velice přesně. Pluhy, které zde oráči s koňmi využívají, však byly konstruované pro půdu, po které před sto lety šlapaly jen koně, nebyla utužená těžkou mechanizací a nepřeorávaly se s nimi koleje po velkých traktorech a jiné těžké technice.“

Není vítězů ani poražených
Letos se mistrovské orby zúčastnily čtyři páry koní, tři soutěžily s jednostranným a jeden s otočným pluhem. Ke třem favoritům – Miloslavu Čmejlovi, Oskaru Sněhotovi a Ladislavu Vydrovi, kteří jsou pravidelnými účastníky soutěžní orby, přibyl ještě místní Josef Janura. Jeho patnáctiletá Lucka a tříletý Žulík měli před zahájením orby již 20 km v nohou.
„V koňské orbě není vítězů ani poražených, neboť je to umění, které přežívá generace,“ řekl při dekorování oráčů s koňmi před hlavní tribunou, kam je přivedl pár kladrubských bělek zapřažených v kočáře, Ing. Jan Navrátil. Rozdílný počet bodů však přece jen určil pořadí. V soutěži s klasickým pluhem skončil třetí domácí Josef Janura, který získal 155,3 bodu. Druhé místo s celkovým počtem 177,6 bodu obsadil Miloslav Čmejla s jedenáctiletou Zorkou a devítiletou Katkou. Nejlepší výkon předvedl Oskar Sněhota se čtyřletým Narem a tříletým Buntekem dovezeným z Polska, který získal 182,3 bodu z 200 možných. V kategorii otočných pluhů soutěžil pouze jeden závodník, a to Ladislav Vydra se čtyřletou Barčou a pětiletou Sárou. „Zbylo“ na něj první místo, počtem 172,3 bodu by v celkové klasifikaci obsadil bronzovou příčku.

Zkušenosti byly znát
Co rozhodlo o vítězi v této zajímavé soutěžní kategorii? „Rozdíl mezi prvním Sněhotou a druhým Čmejlou byl zejména v zahlubování a vyhlubování pluhu,“ popsal rozhodčí Ing. Jiří Šustek. „Je vidět, že oba orají již delší dobu, a to nejen při závodech, ale i doma, v běžné zemědělské praxi. Oskar Sněhota je zkušený harcovník, koně mu chodili pomalu, a tak měl čas si pluh rukama doladit. Svým výkonem určitě překvapil nováček soutěže Josef Janota. I když neudržel přímou linku rozpichu a v zaklopování posklizňových zbytků byl nejhorší, výsledná orba nebyla vůbec špatná. Kdyby doma zoral hektar, mohl překvapit ještě víc. Koně má poslušné, jenže nejsou vychozené v orbě. Už ke konci mu však chodili velice dobře. Když přijede na mistrovství republiky vícekrát, bude nejlepším šlapat na paty.“
Soutěžní orba s koňmi se v Chebu těšila velkému zájmu návštěvníků, mnozí, ačkoli měli již hezkých pár křížků na krku, ji viděli poprvé v životě. Doufejme, že ne naposled. Na rozdíl od soutěžní orby s traktorem zde totiž chybí mladí oráči. Najdou se?

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down