Ukázku novinek na druhou půli letoška a začátek roku 2009 uspořádala ve svém evropském sídle, Mannheimu, společnost John Deere. Zaměřuje se na výrobu zemědělské, komunální, zahradní, lesní a golfové techniky; nově i zavlažovacích systémů. Akce nazvané Grow Green, Zelenání se zúčastnilo padesát novinářů z celé Evropy.
Mannheim s 320 000 obyvateli je významné středisko severní části hornorýnské nížiny na soutoku řek Neckar a Rýn. Roku 1865 tam začala psát svou historii například společnost Basf, která se z továrny na barvy vyšvihla mezi největší chemické firmy světa. Karl Benz si zase nechal v roce 1886 patentovat vozidlo s benzinovým motorem. Po první světové válce, v roce 1921, představila mannheimská továrna Heinrich Lanz AG (dnes právě John Deere) svůj první traktor Bulldog.
Vhodně zvolené místo
Pořadatelé Zelenání měli při volbě místa pro prezentaci techniky John Deere v tradičních zelenožlutých dresech snadnou úlohu. Louka u Neckaru je významnou rekreační plochou, kam se uchylují ve volném čase především sportovci a pejskaři. Přilehlý Luisenpark byl založen v roce 1903 a dnes se řadí k největším městským parkům na světě. Na současnou rozlohu 41 hektarů byl rozšířen u příležitosti spolkové zahradní přehlídky v roce 1975, kdy byla zprovozněna radiokomunikační a vyhlídková věž, s výškou 218 metrů nejvyšší stavba Mannheimu.
Luisenpark je v soukromých rukou a na jeho údržbě se podílí i město, které současně dotuje jeho provoz, což se odráží v příznivé ceně vstupného. Dospělý platí v sezoně (březen až říjen) pět euro, mimo ni polovic. Roční permanentky za 30 euro vlastní 45 000 lidí. Za rok projde branami areálu šest milionů návštěvníků, kteří se mohou projet i vláčkem nebo na lodičkách. Nechybí čínská zahrada s čajovnou; v sezoně se tam koná široké spektrum kulturních a společenských akcí. Nedaleko má dům mannheimská rodačka, bývalá tenistka Steffi Graf, která sem při návštěvě města nezapomene přijít relaxovat.
S akcentem na cenu
Technika byla prezentována na čtyřech stanovištích, vyhrazených pro klasické traktory, dále sekačky a golfovou techniku, potom zahradní traktory a ručně vedené sekačky a nakonec pro užitková vozidla Gator. Nutno ocenit, že si každý mohl vyzkoušet stroje v provozu.
„Kromě lépe vybavených traktorů s nadstandardními prvky se John Deere snaží nabídnout také řadu méně vybavených strojů. Dva nové modely nejnižší kategorie 20 C a 25 C přijdou na trh letos na podzim. Určeny jsou pro menší farmáře, zahradníky, sadaře nebo majitele vinohradů. Tyto bezkabinové kompaktní stroje o šířce 105 centimetrů charakterizují především robustní nápravy, rámová konstrukce, rovná podlaha a dobře přístupná nádrž. Ochranný rám je ve výbavě již v základním provedení. Převodovka je mechanická osmistupňová s reverzorem. Cena na tuzemském trhu se předpokládá kolem 350 000 korun s daní.
Novým členem řady 3000 je ekonomická verze méně vybaveného traktoru 3036 E. Stroj s hydrostatickou převodovkou se ovládá pedály pro pojezd vpřed/vzad. Součástí výbavy je provozní brzda s uzávěrkou diferenciálu. Traktor se bude vyrábět pouze s ochranným rámem a speciálně vyvinutým nakladačem. Až doposud šel John Deere cestou velmi dobře vybavených strojů. Nové modely jsou reakcí na poptávku trhu po levných traktorech se základní výbavou, které ocení především méně nároční uživatelé.
Každý kůň se počítá
Model 4720 již patří do prémiové řady traktorů. V základní výbavě je přetlaková kabina s klimatizací a tříbodový závěs. Všechny ovládací prvky má obsluha na dosah ruky. Hydraulická převodovka je elektronicky řízená a novinkou je vstřikování paliva ovládané rovněž elektronicky. Plyn lze přidávat pedálem pojezdu, což je vhodné například při přepravě materiálu. Jsou-li nutné konstantní otáčky na vývodovém hřídeli při variabilní rychlosti jízdy, použije obsluha ruční plyn a rychlost ovládá polohou pedálu pojezdu nebo tempomatem. Silnější motor o výkonu 64 k umožňuje používat výkonnější nářadí a traktor je tak vhodný kromě menšího zemědělství například i pro komunální oblast.
„Každá koňská síla a centimetr záběru navíc je znát. Tyto parametry se výrazně promítají do produktivity práce i ekonomiky provozu techniky. Týká se to například provzdušňování nebo zpracování půdy. Traktor John Deere 2720 má proto výkonný motor z většího typu 3320 tak, aby byl dosažen dostatečný výkon také u menších strojů pro pohon většího a výkonnějšího nářadí,“ vysvětlil Ing. Jiří Přibyl z firmy Strom Praha, a. s., výhradního dovozce techniky John Deere pro Českou republiku.
Významným technickým vylepšením, které se na českém trhu objeví na přelomu let 2008/2009, je velmi snadné připojení a odpojení mezinápravového žacího ústrojí u traktorů řady 3020. Stačí jen přesně najet na háky a vše ostatní za pár vteřin vyřeší integrovaný vývodový hřídel aniž by obsluha musela opustit kabinu. Žací ústrojí s bočním výhozem má šíři záběru 150 nebo 180 cm. Po instalaci turbíny, hubice a koše na 1600 l je možné i sekání se sběrem. Jiří Přibyl dodal: „Zvolit lze i mulčování, které je trendem současnosti. Práce je rychlejší, hmota se nemusí odvážet, čímž odpadají starosti se skládkováním, dopravními prostředky a obsluhou. Mulč navíc v létě tak rychle nevysychá a udržuje déle trávník vlhký.“
Vsedě i vestoje
Nové čelní sekačky modelových řad 1400 a 1500 s dieselovými motory o výkonech 24 až 36 k jsou určeny pro údržbu především rozlehlých zelených ploch. Rám s nízkým těžištěm je ve prospěch práce v členitém terénu. Stroje se ovládají hydrostaticky pedály vpřed/vzad. Brzdy jsou dělené, což usnadňuje otáčení stroje, sloupek řízení sklopný, nastavit je možné i sklon opěradla i opěrek rukou. Ovládací prvky jsou integrované na jednom panelu. Sekačky mohou být osazeny kabinami s klimatizací. Žací ústrojí o záběrech 156 a183 cm poháněné kardanovými hřídeli se zvedá a spouští hydraulicky, zapíná elektrohydraulicky. Zvolit lze mulčování, po výměně nožů pak buď boční výhoz nebo sekání se sběrem do koše objemu 600 l s výškou vyklápění až do dvou metrů.
Přímo v srdci Luisenparku představil John Deere více než dvacet modelů ručně vedených sekaček pro hobby i profi nasazení, jejichž společným jmenovatelem je hliníkové šasi. Novými modely pro náročné uživatele jsou stroje X 90 C nebo CB s motorem Kawasaki o výkonu šesti koní, šířkou záběru 54 cm a košem na 80 l. Lze s nimi sekat se sběrem, výhozem nebo po výměně nožů a zaslepení otvoru mulčovat. Stroje mají nový ochranný ráme, přední nárazníky a širší ocelová kola, která je na trávníku „odlehčují“. Šasi je vyztuženo plechem; boční oplechování chrání sekačku před odřením. Nádrž na šest litrů benzinu stačí na šest hodin práce. Řídítka mají antivibrační systém. Všechny ovládací prvky jsou z oceli, tedy přizpůsobené pravidelnému a náročnému provozu. V technickém řešení se snoubí důraz na komfort obsluhy a ochranu stroje.
Menší poloměr otáčení
Skupina zahradních traktorů čítala patnáct modelů. „Stovková“ řada se slabším rámem je určena pro domácí použití, „třístovky“ již mají robustní ocelový svařovaný rám, v němž jsou uloženy veškeré komponenty včetně sloupku řízení, což výrazně snižuje vibrace. Nárazy absorbuje právě pevný rám, který stroj předurčuje pro každodenní práci při údržbě menších travnatých ploch.
Pozornosti neušel typ X 534 s natáčecími oběma nápravami pro dosažení menšího poloměru otáčení. Každý mohl jeho schopnosti porovnat se sekačkou s nulovým poloměrem otáčení JD Z Trac. Rozdíl byl minimální. Model X 534 má hydraulické řízení a zvedání i spouštění žacího ústrojí. Nastavitelný je sloupek řízení a sekačka má uzávěrku diferenciálu na zadních kolech. U modelu X 748, který má pohon na všechna čtyři kola, přibyla hydraulicky poháněná náprava s tím, že přední se zapne automaticky při prokluzu kol.
Novinkou mezi užitkovými vozidly Gator byl typ XUV s maximální rychlostí 50 km/h a nezávisle zavěšenými zadními koly pro komfortnější průjezd terénem. Tomu napomáhá i vyšší světlá výška. Dieselový tříválec Yanmar obsahu 850 cm3 má solidní výkon 24 koní. Všechny Gatory byly k vyzkoušení na polygonu.