25.08.2008 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Eliška se potkala s prababičkou

Obě dámy se setkaly jedno červencové odpoledne nedaleko Týna nad Vltavou, poblíž osady Hosty, a oběma bylo dohromady téměř padesát let. Zdá se vám to málo? Pokud si za dámy dosadíte sklízecí mlátičky John Dere, jejichž roky „narození“ jsou 1963 a 2007, pak jde o titulek téměř pravdivý. K neuvěření je ještě jedna skutečnost: prababička, po počátečním trucování, se předvedla v plné kráse, jako by chtěla své pravnučce stačit. Leč marně. Technický pokrok urazil za padesát let neskutečnou vzdálenost, která vynikla právě již zmíněné odpoledne.

Při sklizni pšenice předvedl starý model John Deere Lanz 150 S a nejnovější sklízecí mlátičku John Deere 9880i STS pojmenovanou Eliška jejich majitel – Daňhel agro, a. s., z Týna nad Vltavou. Do „stáje“ této společnosti patří dalších osm mlátiček s jelenem ve znaku, které také pracují ve službách.

Od jara do zimy
„V letošním roce provozujeme ve službách devět sklízecích mlátiček John Deere, přitom v nedalekém Zemědělském družstvu Bernartice sklízí mlátička s pořadovým číslem dvacet. Tolik jsme jich od roku 1994, kdy jsme začali se službami a pořídili si první traktor, mlátičku a samojízdnou řezačku, už zakoupili,“ pochlubil se ředitel vltavotýnské společnosti Ing. Vlastimil Daňhel. „Eliška, jak ji pojmenoval syn s kamarádem, kteří s ní pracují již druhou sezónu, je náš nejvýkonnější model, jen v loňském roce sklidila rekordních 2876 hektarů obilnin, řepky a kukuřice.“
Kromě mlátiček využívá společnost Daňhel agro ve službách i dvanáct traktorů a čtyři samojízdné řezačky od firmy John Deere a také závěsné nářadí značek Lemken, Annaburger, John Deere a Spearhead. „Na jaře začínáme setím máku včetně přípravy půdy a končíme setím kukuřice, kde využíváme především secí stroje John Deere s možností výsevu do nezpracované půdy,“ pokračuje Ing. Daňhel. „Letos jsme zaseli 3117 hektarů této plodiny. Samozřejmě sejeme i obiloviny a řepku, využíváme šestimetrovou secí kombinací Lemken, v příštím roce bychom měli zahájit práce i s dvanáctimetrovým modelem. Potom přecházíme na sklizeň pícnin, kde velké procento prací zaujímá i doprava. Právě o ni je mezi zemědělci velký zájem, a proto vybavujeme náš strojový park velkoobjemovými návěsy Annaburger. Mimo jiné vyvážíme kejdu a rozmetáme hnůj. Se sklizní obilovin začínáme na Slovensku, pokračujeme na Moravě, Vysočině a končíme v západních Čechách. Specializujeme se zejména na sklizeň kukuřice, v loňském roce jsme například sklidili 1761 hektarů této plodiny na siláž a 3596 hektarů na zrno. Pro letošní rok máme připravenu novinku – nejvýkonnější samojízdnou řezačku John Deere vybavenou řezacím bubnem pro bioplynové stanice s více noži a speciálním crakerem k rozmělnění zrna. Kukuřici sklízíme i metodou LKS, CCM či na zrno. Máme vlastní sušku, takže zákazníkům můžeme kukuřici i usušit. Se službami končíme někdy koncem listopadu a za rok obděláme či sklidíme téměř třicet tisíc hektarů.“

Princip zůstal nezměněn
Vraťme se však do společnosti našich dam. Stará samojízdná mlátička Jon Deere Lanz 150 S o záběru 1,5 m pochází z nulté série vyráběné v německém Zweibrückenu v roce 1963. Je vybavena benzinovým motorem Volkswagen o obsahu 1192 cm3, který při 3000 otáčkách za minutu dosahuje výkonu 29 koní. Základem mláticího ústrojí je klasický mláticí buben, odmítací buben a tři vytřásadla. Z užitečné hmotnosti stroje 1800 kg a celkové hmotnosti 2200 kg je možné odhadnout objem násypky na 400 kg. Plevy se pytlují zvlášť. Dvě rychlosti dopředu a jedna dozadu umožňují pracovní rychlost 3km/h, takže výkon lze odhadnout na 1 až 2 ha za den. Velký výkon však nebyl v té době asi to nejdůležitější, co se od mlátičky požadovalo. Hlavní byla časová úspora - v porovnání se stacionární mlátičkou se všechny operace sklizně prováděly na poli jedním přejezdem.
A jak vyznívá porovnání s nejnovějšími a nejvýkonnějšími mlátičkami John Deere. Je třeba konstatovat, že kilogram mlátičky John Deere se prodává od roku 1956 stále za stejnou cenu. Užitečná hmotnost 1800 kg u starého modelu vzrostala na 18 000 kg u nejnovějších mlátiček, a tak přibližně desetkrát vzrostla i celková cena. Zvětšil se také pracovní záběr na 9,15 i více metrů, objem zásobníku až na 11 000 l a zlepšilo se seřízení mlátičky i preciznost mlácení a čištění. Naopak princip vlastního žacího a mláticího ústrojí nedoznal výrazných změn, stejně jako princip žací lišty. Mění se akorát počet bubnů, vytřásadel a jejich plocha. Jedna výraznější změna byla přece jen vidět: u nových mlátiček John Deere se nedomlatky vracejí z vytřásadel před mláticí buben, u staré mlátičky Lanz se pomocí kláskového dopravníku vracejí na žací lištu. Původní mlátička má také rotační čisticí síto, které se již dnes nepoužívá. Motor je u starého modelu uložen vedle sedačky po pravé straně řidiče, u nových mlátiček se motor s výkonem kolem 500 k nachází až za násypkou a řidič sedí uprostřed stroje. Má tak lepší výhled do všech stran. Na první pohled si člověk všimne i velkého pokroku v pohodlí obsluhy. Od plátěné stříšky a pérem odpružené sedačky se výrobce dostal k velké prosklené kabině s automatickou klimatizaci, palubním počítačem a vyhřívané sedačce. Ač se „kabiny“ výrazně odlišují, oba stroje se jednoduše ovládají. Od mechanických pohonů mlátiček se přešlo k hydropojezdům, elektriku nahradila elektronika, dvě světla pak až deset xenonů.

Více než sedmdesát hektarů za den
Na poli jsme si mohli také popovídat s obsluhou nové sklízecí mlátičky John Deere 9880i STS s jednorotorovým mláticím a separačním ústrojím, která se speciálně pro evropské trhy vyrábí v Americe. „Tato mlátička má téměř dvojnásobný výkon oproti vytřásadlovým modelům, se kterými jsme pracovali předtím,“ řekl týdeníku Zemědělec Miroslav Daňhel. „V loni jsme s ní sklidili 1594 hektarů obilovin a řepky a 1280 hektarů kukuřice, denní průměr byl 39,8 hektaru. Jeden den jsme dokonce sklidili 72 hektarů. U Elišky oceňuji také satelitní navigaci, která nám výrazně ulehčuje práci i při velkém záběru lišty.
„S příchodem nového modelu STS jsme očekávali, že dostaneme kvalitnější a výkonnější mlátičku. A nezklamali jsme se,“ zapojil se do hovoru vedoucí prodeje Ing. Pavel Špína „Dobré zkušenosti z Ameriky i bývalého východního Německa se potvrdily také u nás, ať již při sklizni řepky, obilnin či kukuřice. Ukázalo se, že mlátička s axiálním mláticím ústrojím má vyšší spotřebu nafty na hektar než vytřásadlové modely, ale její výkonnost je výrazně vyšší. Právě velká hodinová výkonnost je důležitá pro zemědělské podniky či podniky služeb, které potřebují sklízet obilniny při požadované vlhkosti. Menší obavy jsme měli i z lišty o záběru 9,15 m, ukázalo se však, že pozemek výborně kopíruje. Novému modelu pomohl i systémem vyrovnávání Hillmaster, který je v podmínkách jižních Čech naprostou nezbytností. Potvrdilo se nám, že sklízecí mlátička John Deere STS je určena k celoročnímu použití, tedy nejen ke sklizni obilnin či řepky, ale i ke sklizni kukuřice v nepříznivých podmínkách v závěru roku, kdy se osvědčil pohon na všechna čtyři kola.“
„Osmdesát procent všech prodaných mlátiček naší společností v letošním roce byly modely STS – nově S a jen dvacet procent představovaly vytřásadlové stroje,“ říká závěrem Pavel Špína. „Ukazuje se, že budoucnost mají především axiální sklízecí mlátičky s výkonem čtyři až pět hektarů za hodinu, vytřásadlové stroje osloví spíše zákazníky, kterým stačí hodinový výkon kolem tří hektarů. Letos také testujeme nový vytřásadlový model T s více rotory a zatím s ním máme velice dobré zkušenosti v řepce i v obilninách. Tato mlátička bude výborným kompromisem pro zákazníky, kteří vyžadují vyšší výkon než dosahují klasické vytřásadlové modely a přitom je pro ně důležitá dobrá kvalita slámy.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down