Společnost Agroing Brno, s. r. o., se vedle výrobny krmných směsí specializuje také na dodávky technologických linek určených pro skladování a posklizňovou úpravu plodin. Pro výrobce krmiv nabízí šrotovníky, mačkače, míchačky, granulační a extrudační linky, šnekové dopravníky, zásobníky či váhy a zájemcům o skladování dodává čističky, sušárny, obilní sila, elevátory, redlery, pneumatické dopravníky a aktivní větrání do halových skladů. Na letošní výstavě Techagro představila novinky, které její sortiment v nedávné době obohatily.
Společnost Agroing Brno, s. r. o., v České republice působí od roku 1990 a od té doby realizovala více než 800 technologických linek nejen u nás, ale také na Slovensku, v Rakousku, Maďarsku a Polsku. Její sortiment zahrnuje vedle samotných strojů také projekty na klíč – tedy kompletní servis od vypracování projektu, dodávku, instalaci strojů až po elektroinstalaci a závěrečných zkoušek.
Levnější varianta čištění
Jednou z novinek v sortimentu firmy jsou rotační bubnové čističky se segmentovaným bubnem a vzduchovou předčističkou. Na Techagru mohli návštěvníci vidět konkrétně model PRA 4/6 o výkonu 20 tun za hodinu.. Toto zařízení je určeno pro předčištění a čištění zrna před skladováním, vhodné je tedy zejména pro zemědělskou prvovýrobu. Podle Ing. Zdeňka Procházky, jednatele společnosti Agroing Brno, s. r. o., je toto řešení značně levnější než pořízení klasických sítových čističek, navíc jsou méně energeticky náročné a velmi snadno se obsluhují. K dispozici jsou modely s výkony od deseti do stodvacetin tun za hodinu. Nevyčištěná surovina tam prochází nejprve vzduchovou předčističkou, kde je rovnoměrně rozvrstvena a následně jsou regulovaným proudem vzduchu lehčí nečistoty odsáty do cyklonu. Těžší nečistoty se separují z proudu vzduchu na dno vzduchové komory, odkud jsou vyskladňovány šnekovým dopravníkem mimo předčističku. Poté surovina vstupuje do rotačního sítového bubnu o několika sekcích s různými typy sít. Na prvním segmentu sít jsou odstraněny zlomky zrn a minerální příměsi, následující sítové segmenty separují vyčištěnou surovinu a na konci bubnu jsou odebrány velké nečistoty. Výměna sít je přitom podle Ing. Procházky velmi rychlá a snadná.
Novinkou byla také vzduchová předčistička M 502, která slouží k odstranění lehkých nečistot z obilovin, luskovin a travin. Její výkon je určen stupněm nastaveného odsávání, je však schopna odstranit až 85 procent nečistot. Maximální výkon činí do 15 tun za hodinu.
Extrudéry nejen pro sóju Extrudéry, které jsou součástí sortimentu firmy Agroing Brno, s. r. o., na výstavě zastupoval rok starý model Monex 45, který je schopen zpracovat 450 až 500 kilogramů sójových bobů za hodinu. Jde o jednošnekové extrudéry na bázi suché extruze, které jsou určeny pro zpracování nejen sójových bobů, ale lze je použít i na zpracování jiných olejnin a směsí obilovin. V nabídce jsou ještě další dva typy, Monex 30 s výkonem 220 až 250 kilogramů za hodinu, a větší Monex 75, který je schopen tepelně upravit 550 až 900 kilogramů rostlinného materiálu za hodinu. Tyto extrudéry podle Ing. Procházky dobře využijí jak zemědělské podniky, tak výrobny krmných směsí.
Pro potřeby míchání krmných směsí a surovin má firma k dispozici vertikální míchačky typu M (s obsahem od 500 do 2000 kilogramů), kde se žádaný úkon provádí pomocí šnekovnice umístěné ve středové trubce. K míchání kompletních krmných směsí na bázi premixů pak slouží horizontální míchačky PMW (s obsahem od 100 do 1000 kilogramů), jejichž míchací ústrojí tvoří dvě protiběžné šnekovnice o rozdílném průměru umístěné na horizontální hřídeli.
Pro zvýšení skladovací kapacity Společnost Agroing Brno, s. r. o., na Techagru prezentovala také nové modulové zásobníky určené pro skladování obilovin a šrotů v malých objemech. Ty se používají jako vestavba do stávajících halových skladů pro zvětšení skladovací kapacity nebo jako vnější baterie sil. Zásobníky jsou čtvercového nebo obdélníkového půdorysu a dodávají se buď bez dna k umístění přímo na betonovou podlahu, s výsypkou, nebo s fluidním dnem. Maximální výška zásobníku je při použití standardních panelů 14,3 metru. Pomocí speciálních panelů a sloupků je však možné dosáhnout výšky až 25 metrů. Stěny zásobníků jsou vyrobeny z pozinkovaných prolamovaných panelů vyráběných v šesti délkách, a to: 700, 1 000,1 500, 200, 2 500 a 3 000 milimetrů, a pěti tloušťkách (od jednoho do tří milimetrů). Výsypky jsou dodávány rozměrech od 1 x 1 metrů do 3 x 6 metrů a mohou být osazeny různými typy výpadů.
Jak informoval Ing. Procházka, zvýšení skladovací kapacity se dá řešit rovněž pomocí modulových stěn, které se také vestavují do hal. Zhotoveny jsou z pozinkovaných profilovaných plechů a vymezují skladovací prostor nebo tvoří jednotlivé boxy pro skladování obilovin a šrotů.
Naskladňování do takových prostor se může řešit pneumatickými dopravníky. Například nový typ T 470, který je poháněn traktorovou hřídelí, je schopen přepravit jakýkoli zrnovitý či granulovaný materiál až na vzdálenost osmdesáti metrů. Tento typ s vlastním podvozkem byl součástí expozice firmy, avšak existuje ještě závěsný model T 449, který má sice menší výkon, ale stejnou přepravní vzdálenost.