Letošnímu Dnu Kvernelandu, který se již tradičně uskutečnil v Bečvárech na Kolínsku, počasí nepřálo. Bylo to poprvé během dvanáctileté historie, kdy zima, přeháňky a bláto téměř zhatily náročnou přípravu pořadatelů, v tomto případě Kverneland Group Czech, s. r. o., se sídlem v Berouně, a Zemědělské akciové společnosti Bečváry. Několikadenní déšť však velice prospěl vyprahlým polím, což bylo pro zemědělce mnohem důležitější než praktické ukázky techniky pod blankytným nebem.
Přesto návštěvníci Dne Kvernelandu, o němž jsme přinesli první informace v minulém čísle týdeníku Zemědělec, ochuzeni nebyli. Připraveno bylo velké množství strojů a novinek, které byly podrobně představeny. Produkt manažeři berounské společnosti pak po celý den zodpovídali četné dotazy zemědělců týkající se techniky Kverneland, Vicon, Rau, Accord, Taarup, Lagarde, McConnel, Vandaele a Hatzenbichler.
Rotaflow alias Penton
Žhavou novinku představovalo v Bečvárech návěsné rozmetadlo minerálních hnojiv Vicon Rotaflow RSM 7000, které se prodává pod komerčním názvem Penton. Jde o taženou variantu rozmetadel Rotaflow s násypkou o objemu 7000 l, na jejímž dně se nachází pomaloběžný šnek, který šetrně posunuje hnojivo k rozmetacímu ústrojím Rotaflow. Toto zařízení je mezi českým zemědělci velice oblíbené, neboť je zárukou silné akcelerace rozmetání bez poškozování granulí hnojiva, což je důležité pro přesné dávkování živin, velmi přesného rozhozu v záběru 10 až 24 m a snadné obsluhy, údržby a seřízení. Uživatelé mohou využít i interaktivní tabulky na internetu, které formou dotazu a odpovědí velice usnadňují nastavení a zpřesňují vlastní aplikaci.
V Bečvárech byla vystavena i další rozmetadla, například model ROM či velmi „chytré“ rozmetadlo ROEDW s váhami, které se využívá zejména v precizním zemědělství, neboť může pracovat s N-Senzorem nebo s výnosovými mapami a hnojivo rozmetat variabilně. Nechyběly ani nesené modely, které lze umístit na podvozek a tím vytvořit malá tažená rozmetadla. Sortiment byl opravdu široký. Zemědělce zaujalo i nejjednodušší rozmetadlo PS 403 s kapacitou násypky 400 l s možností nástavby na 500 l, ale i model ROC s kapacitou násypky 700 až 1400 l s maximálním rozhozem 21 m.
Příkopové i plošné mulčovače
Do vytyčeného prostoru předjel i anglický příkopový mulčovač - drtič McConnel. Stroje této značky ošetří v Anglii 50 až 60 % mulčovanách ploch. Rameno PA 53 má dosah 5,3 m, záběr mulčovací hlavy je 1,2 m, lze zvolit i hlavy široké 1,0 až 1,5 m nebo různě dlouhá ramena s dosahem 2,7 m až 8 m. Paralelogramové zavěšení ramene umožňuje pracovat s mulčovací hlavou velmi blízko traktoru, což usnadňuje práci na úzkých cestách. Stroj může být vybaven systémem EDS, který zaručuje dokonalé kopírování terénu při plovoucí poloze a umožňuje pracovní rychlost nad 10 km/h. Všechny hydraulické funkce mulčovače, který se ovládá multifunkční pákou, jsou na sobě nezávislé.
Vystaveny byly i dva plošné mulčovače McConnel s vertikální osou rotace. Jednak malý nesený model se záběrem 2,75 m a větší model se záběrem 4,6 m, které se vyrábějí až do záběru 8 m. Nechyběly ani nesené mulčovače Lagarde s vodorovnou osou rotace či jednoduchý příkopový mulčovač stejné značky. Vystaveny byly i a dva postřikovače – nesený Spridomat D3 a tažený Ikarus, což je velice zajímavý stroj z hlediska výkonu, kvality a ceny.
Žací kombinace za akční cenu
V současné době nabízí Kverneland Group dvě značky strojů ke sklizni pícnin: bubnové žací stroje Vicon a diskové žací stroje Kverneland Taarup. Před návštěvníky dne Kvernelandu předjela souprava s čelní a zadní nesenou žací lištou Taarup v pracovním záběru 3,2 m, takže celkový záběr se blížil 6,5 m. Patentovaný systém kulatých disků se dvěma noži eliminuje nebezpečí jejich poškození při najetí na kámen či jinou překážku.
Čelní lišta Taarup 3532 F byla vybavena kondicionérem tvořeným kovovými V prsty, které jsou upevněny v pryžovém silentbloku, čímž se zabraňuje jejich případnému poškození či ulomení. Žací stroj byl odpružen prostřednictví dvou robustních vinutých pružin, takže při najetí na překážku se lišta na paralelogramovém závěsu chová jako tažená a automaticky se zvedne a posune dozadu. Pružiny je třeba podle pracovního záběru nastavit na předepsanou hodnotu. Ovládá se hydraulicky prostřednictvím čtyřkloubového mechanismu. Vzadu nesený žací stroj Taarup 3132 byl totožný s přední žací lištou včetně kondicionéru, lišil se pouze v tom, že byl odpružen pomocí hydropneumatického systému. Jde o komfortnější řešení kopírovní pozemku, kdy nedochází ani k poškození drnu. Shazovací dopravníky umožňují u této soupravy mnoho variant tvoření řádků. Na každou z obou žacích lišt byla vyhlášena akční cena 289 tisíc korun + DPH. Zemědělci si mohou vybrat i z řady odlišných specifikací podle konkrétních podmínek na farmě.
Sběrací vůz – novinka letošního roku
Ke sklizni posečené hmoty z pozemku nabízí Kverneland Group Czech několik různých systémů. Od roku 1994 je na českém trhu jedničkou v prodeji lisů na kulaté balíky, těm, kteří senáž ukládají do žlabu, pak nabízí sběrací vůz s řezáním Vicon Rotex 522. Ten byl také jako novinka letošního roku podrobně představen v rámci Dne Kvernelandu.
Senážní návěs Rotex 522 s korbou o objemu 35 m3 (stlačený objem 55 m3) je vybaven řezacím ústrojím s devíti segmenty do V a 35 jištěnými noži. Jednotlivé segmenty rotoru V max, který posouvá hmotu k nožům, nejsou na rotoru navařeny, ale pouze přišroubovány. Pokud dojde k poškození některé hvězdice, nemusí se měnit celý rotor, ale jednoduše se vymění pouze poškozená. Sběrací ústrojí široké 1,8 m s kopírovacími koly je obdobné jako u lisů. Vůz o celkové hmotnosti 20 000 kg se ovládá prostřednictvím systémů Focus II nebo Tellus, po naplnění ložného prostoru je obsluha upozorněna na to, že vůz je již plný. Stroj určený ke sběru všech rostlinných materiálů je vybaven tandemovým podvozkem s řiditelnou nápravou, která se při couvání zablokuje. Vhodným energetickým prostředkem je traktor s výkonem motoru kolem 100 kW.
Krmný míchací vůz
Druhým ze dvou celkem prakticky předvedených strojů během celého dne byl robustní krmný míchací vůz Taarup Siloking s dlouhou životností. Krmné vertikální vozy Siloking s jedním nebo dvěma míchacími šneky mají objem od 8 do 60 m3, k dispozici je i samojízdný model s korbou o objemu 11 až 18 m3.
Předvedený vůz Taarup Siloking řady Premium s jedním míchacím šnekem a korbou o objemu 11 m3 (síla stěny 8 mm, síla dna 22 mm) patří ke střední třídě krmných vozů. Vybaven je příčným dopravníkem se zpětným chodem, takže lez namíchanou krmnou dávku vyprazdňovat nalevo i napravo. Součástí výbavy jsou čtyři vážicí tenzometry a řada dalších doplňků, ať již vynášecí příčný dopravník, zadní vyprazdňovací hradítko nebo levé či pravé zadní hradítko a pod. V základní výbavě je dvourychlostní převodovkou pro pomalejší či rychlejší vyprazdňování. Vozy Taarup Siloking jsou vybavovány jednoduchou dovažovcí váhou Mayer nebo váhou s 99 možnými recepturami, které lze naprogramovat. Stroj je možné připojit do horního i spodního závěsu či tažné lišty traktoru o výkonu80 kW. Chovatelé skotu u něj ocení především dokonalou rozebírací a míchací schopnost.