08.02.2008 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dva pluhy v jedno pro velký výkon

Podzimní veletrh Agritechnica, to byla možnost pro řadu výrobců zemědělské techniky, jak představit zemědělcům z celého světa novinky pro právě nadcházející sezónu. Norská firma Kverneland v tomto směru rozhodně nepokulhávala, a proto jsme na jejím stánku mohli vidět opravdu mnoho nového.

Na stánku norského výrobce Kverneland byl jednou z novinek mezi technikou pro zpracování půdy nápravový pluh PW 100i. Je to stroj, který je velice úzce spojen právě s Českou republikou a s českými zemědělci. S tímto strojem bylo možné se setkávat na našich polích již od jeho prvních krůčků.
Poprvé tento pluh, nebo spíše jeho návrh, spatřil světlo světa před čtyřmi lety. Netrvalo však dlouho a z rýsovacího prkna se pluh přesunul do vývojového centra a za necelého půl roku se objevily dva první prototypy, které byly v provedení 6 + 4 s integrovaným půdním pěchem. První z nich mířil do Německa a druhý byl testován na pozemcích v okolí Kutné Hory, tedy ve Středních Čechách. Důvodem, proč firma Kverneland velice často testuje svoje stroje v našich podmínkách, je velký sezónní výkon u nás provozovaných strojů, což umožní opravdu hloubkové otestování všech součástí za zcela běžného provozu. Po úspěšném otestování následovala výroba ověřovací série.
Skutečná sériová výroba byla spuštěna v lednu loňského roku a první oficiální představení proběhlo na loňském veletrhu Sima v Paříži. Oficiálnímu uvedení na trh ještě předcházelo představení zákazníkům v České republice na veletrhu Techagro 2006, kde mohli návštěvníci vidět jeden z prvních pluhů PW 100, který pocházel z právě již zmiňované nulté série. Tenkrát šlo o pluh v desetiradličném provedení, který z výstaviště putoval přímo k zákazníkovi.
 
Osm radlic na Kutnohorsku
 
Ještě než se otevřely brány hannoverského výstaviště, měli jsme možnost se s tímto pluhem seznámit podrobně na pozemku u Uhlířských Janovic na Kutnohorsku, tedy v místech, kde si před čtyřmi lety odbyl jeden ze dvou prototypů svůj křest ohněm. Jako tažný prostředek posloužil traktor Case Magnum 310 a k dispozici byl předváděcí pluh firmy Kverneland Group Czech s osmi orebními tělesy v provedení 5 + 3. Toto provedení nabízí uživatelům pluh rozpojit, což umožní jeho využití i v těžších podmínkách.
Vzadu za nápravou byl v našem případě běžný nesený trojradličný pluh s tím, že lze připojit i pluh i o jednu radlici větší. Tento nesený pluh je na trhu k dispozici již řadu let a je tedy osvědčeným nářadím. Na stroji je nová celá přední část. Aby šlo připojit zcela běžný nesený pluh, je v zadní části za nápravou namontován tříbodový závěs, s hydraulickým horním táhlem a několika rychlospojkami pro zapojení všech ovládacích prvků připojeného pluhu.
 
Variomat i kroková změna záběru
 
Pluh, který jsme měli možnost vyzkoušet, byl vybaven systémem Variomat, tedy plynulou změnou záběru v rozsahu od 35 až 50 cm. Na trhu je k dispozici i provedení s krokovou změnou záběru, ale podle zástupce společnosti Kverneland Antonína Krátkého se vzhledem ke vstřícné cenové politice u pluhů PW nepočítá s příliš velkým zájmem o provedení s jinou než plynulou změnou záběru. Výrobce předpokládá, že nejvíce zájemců o provedení s krokovou změnou bude spíše ve Francii.
Předváděný pluh byl vybaven i nonstop jištěním pomocí listových pružin. I když je možné jistit orební tělesa pouze střižnými šrouby, prodejce s tímto vybavením v našich podmínkách opět příliš nepředpokládá.
 
Na souvrati jen s jedním tlačítkem
 
K výbavě předváděného pluhu patřil i systém ATS, což je elektronický systém, pomocí kterého jsou ovládány všechny funkce pluhu. Obsluze stačí během vyhlubování, otáčení se na souvrati a opětovném zahlubování pluhu pouze třikrát stisknou tlačítko a veškeré operace se provádí zcela automaticky podle přednastavených hodnot. Kromě značného zjednodušení obsluhy pluhu se podstatně urychluje otáčení soupravy, čímž tak narůstá i výkonnost.
Velikou výhodou systému ATS je již zmiňovaná automatika zahlubování a vyhlubování pluhu. Řídicí procesor časově sladí pojezdovou rychlost a průtok oleje v jednotlivých ventilech. Díky tomu není problém ani dvanáctiradličný pluh zahloubit a vyhloubit na necelých třech metrech, což podstatně zkracuje souvrať. Samotné otáčení pluhu je potom rozděleno na několik operací. Zadní, nesená část se po stisknutí tlačítka a vyhloubení otočí zcela, zatímco přední se nejprve otočí do polohy na motýla, tedy do polohy, kdy jsou radlice nad rámem. To umožní otočení soupravy na souvrati a teprve po dalším stisknutí dojde k dotočení pluhu do pracovní polohy a po třetím stisknutí již následuje postupné zahlubování.
 
Seřízení pluhu
 
V případě, že je pluh vybaven plynulou změnou záběru neboli Variem, probíhá změna záběru synchronizovaně na přední i zadní části pluhu. První orební těleso je vybaveno ještě samostatnou změnou záběru, která navádí první těleso do záběru, nebo naopak ze záběru. To je u všech pluhů zcela běžné. Příliš běžné však doposud nebylo navádění prvního tělesa za nápravou. Tuto funkci umožnilo to, že za nápravou je připojen standardní nesený pluh, který je tímto nastavovacím prvkem vybaven již ve svém základu. Díky tomu lze pluh nastavit mnohem detailněji, aby oral ve všech podmínkách vždy stejně.
Pro nastavování pracovní hloubky slouží vpředu ramena traktoru, uprostřed náprava a zcela vzadu je hloubkové kolečko, jehož nastavování je zcela identické jako při orbě s běžným neseným pluhem. Při nastavování hloubky na nápravě využije obsluha systému s podložkami, kdy v závislosti na tom, kolik vymezovacích podložek použije, tak do takové hloubky zahloubí středovou část soupravy.
 
Samostatná hydraulická soustava
 
Naprostá většina nastavovacích prvků je řešena pomocí hydrauliky, proto pluh má vlastní hydraulickou soustavu, která začíná v přední části pluhu vlastním olejovým filtrem. Na rámu jsou umístěny všechny elektrohydraulické rozvaděče, které před mechanickým poškozením chrání kryty. V případě poruchy stačí sejmout ochranný kryt a na rozvaděčích jsou tlačítka, pomocí nichž lze ovládat všechny funkce pluhu tak, aby ho bylo možné přestavět do polohy pro přepravu a bezpečně dopravit z pole domů.
Pro ovládání všech funkcí pluhu jsou třeba čtyři hydraulické okruhy, což nyní mají téměř všechny traktory na trhu již v základní výbavě. První okruh slouží k ovládání Variomatu, tedy k nastavování celkového záběru. Druhý okruh slouží k nastavování záběru prvního tělesa, třetí okruh je nutný k nastavení pěchů a poslední, čtvrtý, zásobuje olejem již zmiňované elektrohydraulické rozvaděče systému ATS.
 
Odhrnovací deska pro široké pneumatiky
 
Pluhy PW 100 jsou v naprosté většině vybaveny odhrnovacími deskami č. 28. To jsou desky vyvinuté pro šířku pneumatik až do 710 mm, kterými jsou nejčastěji obuty výkonné traktory, aby byly schopné přenést výkon na podložku. Zkoušený pluh měl zahrnovací límce pro zaklápění rostlinných zbytků. V Hannoveru byl vybaven tento pluh i předradličkami, usazenými ve zcela novém držáku, který umožňuje mnohem přesnější a hlavně mnohem snazší nastavení tohoto příslušenství. Lze tedy předpokládat, že s předradličkami se zřejmě brzy setkáme i na našich polích.
Na pluhu PW 100 jsou použity celkem dva půdní pěchy Pakomat, které svým záběrem pokrývají maximální záběr pluhu. Oba pěchy jsou s pluhem pevně spojeny pomocí ramen, proto není nutné toto příslušenství při otáčení odpojovat. Zadní pěch je s rámem spojem pevně. Zajímavostí však je, že přední rameno pěchu je vybaveno hydraulickou pístnicí, která umožní vyzvednutí pěchu a díky tomu lze pozemek doorat až do krajů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down