Rok co rok čeká na návštěvníky Země živitelky v Českých Budějovicích bohatá přehlídka zemědělské i komunální techniky.Vzhledem k tomu, že se letos v Brně nekonala zemědělská výstava Techagro, mnohé firmy si pro veletrh připravily podstatně větší expozici strojů než v loňském roce. Bylo se tedy na co dívat.
Letošního 34. ročníku mezinárodní výstavy Země živitelka se zúčastnilo 528 vystavovatelů. Mezi nimi bylo i 26 zahraničních firem z dvaadvaceti zemí světa.
Stroje pro kvalitnější píci Nizozemská společnost Lely, jejíž produkty u nás zastupuje firma AGRO-partner, s. r. o., je známa především jako výrobce technologií pro živočišnou výrobu, mezi kterými dominují dojicí roboty Lely Astronaut. Významně působí také v oblasti techniky pro sklizeň píce. Na výstavě Země živitelka tuto společnost prezentovaly žací stroje Splendimo, obraceče píce Lotus a shrnovače píce Hibiscus.
Ze skupiny diskových žacích strojů mohli návštěvníci výstavy vidět boční žací lištu s kondicionérem Splendimo 280 MC se záběrem 2,8 metru. Od konvenčních žacích strojů se tyto liší v konstrukci nosníku. Jak uvedl Josef Vaněk ze společnosti AGRO-partner, s. r. o., Lely u svých strojů vyvinula speciální modulový nosník. „Žací moduly jsou poháněny prostřednictvím šestihranné tyče. Díky tomu je nosník lehčí, nižší a potřebuje o patnáct procent menší příkon než konvenční nosníky s ozubenými koly. To je pro zemědělce velká úspora nákladů,“ vysvětlil. Žací stroje Splendimo jsou navíc nyní vybaveny rychloupínacím systém Splendimo-CLIP, takže výměna nožů je jen několikaminutová záležitost. Z této části sortimentu mohli návštěvníci výstavy vidět ještě čelní žací lištu Splendimo 280 F o záběru 2,8 metru. Vzhledem ke speciální konstrukci závěsu velmi dobře kopíruje terénní nerovnosti. „Závěs žacího stroje je zkonstruován tak, že se lišta chová stejně jako zadní tažená. To je základem dobrého kopírování terénu,“ vyložil.
Ze skupiny obracečů píce byl vystaven šestirotorový nesený model Lotus Stabilo 770 se záběrem 7,7 metru. Jeho zvláštností jsou hákovitě zahnuté prsty (patent firmy Lely), které fungují jako klasické hrábě. „Prsty obraceče netlačí píci před sebou, ale podeberou ji ze spodu, vyzdvihnou a položí za sebe. Nadzvedávají přitom celý řádek a pokládají ho naširoko dobře provzdušněný a načechraný,“ poučil posluchače Vaněk. Stroj obrací píci při nízkých otáčkách rotoru, a tak navíc nedochází k jejímu poškozování, ani velkému odrolu lístků. Součástí modelu je kopírovací zařízení Stabilo, které se dodává do všech nesených obracečů. To způsobuje, že se při zvedání kloub ihned zamyká ve středové poloze. Obraceč výborně kopíruje stopu traktoru, a to i na svazích.
Jednorotorový tažený shrnovač píce Hibiscus 485 P s pracovním záběrem 4,85 metrů, který expozici doplnil, patří k menším strojům, na které stačí i slabší traktor. Jeho pracovní ústrojí tvoří třináct ramen, na nichž jsou namontovány dvojité hrabice speciálního kapsovitého tvaru. Ty posečenou hmotu nadzvednou a shrnují k plachtě. Dráha rotoru má velký průměr z důvodu zmenšení síly působící od shrnovacích ramen. Stroj je robustní konstrukce, je vybaven tandemovými nápravami a širokými kolečky pro dobré kopírování terénu.
Teleskopický manipulátor pro zemědělce
Společnost Fagus, spol. s r. o., prezentovala na výstavě výrobky firem Seko, Crai, Komatsu a Bogballe. Z výše uvedených značek mohli návštěvníci vidět čtyři stroje. Jedním z nich byl samonakládací vůz na balíky Crai Magnum AC/14. Jak tvrdí obchodní manažer firmy Ing. Michal Klein, na naložení balíků s tímto strojem stačí jediný člověk. Rychlost nakládky přitom trvá zhruba deset minut. Vůz je určen pro balíky ze slámy, seno, nebo i senáže, je však nutné dodržet určenou hmotnost. Model AC/14 pojme dvanáct balíků o průměru180 x 150 centimetrů, nebo čtrnáct balíků o průměru 150 x 120 centimetrů.
Jednoduché a přitom spolehlivé jsou podle Ing. Kleina rozmetadla průmyslových hnojiv Bogballe. Model Bogballe L2 Plus, který byl také součástí expozice firmy Fagus, je určen na rozmetání granulovaných hnojiv. Stroj je vybaven zásobníkem o objemu 700 litrů. Vyznačuje se vysokou přesností rozmetání s rozhozem od 18 do 24 metrů. Je možné jej agregovat i s traktorem nižší výkonnostní třídy. Expozici doplnil ještě krmný vůz Seko SAM 5 500/115 s objemem jedenáct kubíků. Výhodou stroje je velká světlost, vysoká pracovní rychlost a výborná homogenita krmné směsi.
Od letošního ledna společnost Fagus nabízí teleskopické manipulátory Komatsu, určené do zemědělství. Jak informoval Ing. Klein, tato verze je na rozdíl od klasické vybavena chladičem oleje a pneumatikami zemědělského typu. Do této skupiny patřil i model Komatsu WH 609 Agri s dosahem ramene devět metrů a nosností 3,5 tuny. Dlouhý rozvor kol a nízko umístěné těžiště zajišťují vysokou statickou a dynamickou stabilitu stroje. Je výkonný a snadno ovladatelný. Obsluha stroje má k dispozici tři různé režimy řízení - řízení dvou kol, řízení čtyř kol a systém řízení „krabí pohyb“.
Osvědčené pracovní nářadí
Samonakládací přepravník na balíky, který najde své uplatnění nejen v pícninářských oblastech, představila také společnost SMS CZ, s. r. o. Od dosud známých přepravníků se liší tím, že je na něm možné postavit figuru až třech balíků. Model SP-V3x5 , novinka loňského roku, je určen pro přepravu patnácti balíků o průměru od 120 do 150 centimetrů. Jak sdělil ředitel společnosti Ing. Vladimír Cingroš, firma SMS CZ je jediným výrobcem tohoto typu vozů v České republice. Vedle vystavovaného modelu nabízí i menší přepravníky pro osm a deset balíků lisovaných ze slámy, sena nebo senáže. Vozy si nacházejí oblibu i v zahraničí, například v Anglii, a také u našich slovenských a maďarských sousedů.
Při výběru dalších strojů do své expozice společnost SMS CZ vsadila na provozně osvědčenou techniku pro zpracování půdy. Z té byly k vidění diskové brány DB 450S DD s šířkou pracovního záběru 4,5 metru. Jde o klasicky řešené robustní brány, které jsou schopny pracovat v hloubce do patnácti centimetrů. „Klasické diskové brány jsou v dnešní době malinko v útlumu, neboť moderním nářadím jsou spíše takzvané krátké disky. Nicméně pro první zpracování půdy po sklizni jsou tyto stroje ideální. Dostanou se do půdy za každých okolností a také dobře zapraví rostlinné zbytky,“ zhodnotil Ing. Cingroš. V kombinaci s těmito bránami byla na výstavišti v Českých Budějovicích poprvé představena čerstvá novinka výrobního programu firmy, válec Double Disc, který je běžně využívanou výbavou nářadí pro zpracování půdy v Anglii. Je určen pro zpracování těch nejtěžších půd.
Vedle této novinky zaujal v expozici místo i třímetrový cambridge válec CV 300N/450, nejmenší z řady cambridge válců, jejichž pracovní záběr končí na 920 centimetrech. Výstavní plochu firmy doplnil kompaktor K 600PS v šestimetrovém provedení. Ten je podle Ing. Cirgoše určen spíše pro menší zemědělce. Jak ale řekl, příští rok by měl na trh přijít kompaktor se záběrem až dvanáct metrů. „Jednalo by se o stavebnicový systém, kdy každý zemědělec by mohl podle svých potřeb na určitém rámu vystavět záběr zhruba od devíti do dvanácti metrů,“ informoval.
Technika pro manipulační práce
Zejména manipulační technika letos zaplnila výstavní plochu společnosti Manatech CZ, s. r. o, která se výstavy Země živitelka účastní jednou za dva roky.
Mezi vystavenými stroji mohli návštěvníci vidět například čelní nakladače Quicke švédské výroby, které tvoří nejdůležitější část obchodního sortimentu firmy. Vystaveny byly modely Q20 a Q45. Zákazník si ale může vybrat z velmi široké nabídky od nejmenších nakladačů s potřebou výkonu 30 koní až po ty největší pro 150 koní. „U největšího čelního nakladače, který má označení Q85, je nosnost 3,5 tuny, a dosah 4,75 metru. Nejmenší Q20 má dosah 3,2 metru a nosnost 1,9 tuny,“ informoval ředitel společnosti Miloš Lesina. Dále doplnil, že výhodou nářadí je možnost agregace s téměř každým typem traktoru (jak s kolovým, tak pásovým). Výjimkou jsou pouze předváleční veteráni. Vedle čelních nakladačů Quicke pak byl vystaven stejný typ nářadí od švédského výrobce Trima.
Část expozice firmy zabraly teleskopické manipulátory Dieci. Ty reprezentoval nejmenší představitel Apollo 25.6. Tento model je vzhledem k velikosti (výšce pod dva metry a šířce pod 1,8 metru) vhodný zejména pro využití v malých prostorech. V nabídce firmy je však více než 30 modelů teleskopických manipulátorů, přičemž největší možná nosnost činí sedm tun a nejvyšší dosah do výšky je 25 metrů. Vystaven byl také model Icarus 40.17, který uzvedne až čtyři tuny a dosáhne do výšky dvaceti metrů.
Novinkou pro český trh, která v expozici firmy nechyběla, byl kloubem řízený kolový nakládač Paload P85, který je v této skupině největším modelem. Další novinka čekala na návštěvníky výstavy v podobě italského univerzálního kolového nosiče Better 130. Jak Lesina vysvětlil, jde o hydrostaticky poháněný stroj o výkonu 130 koní podobný traktoru. Na rozdíl od něho má ale o 180 stupňů otočné pracoviště obsluhy a systém řízení „krabí chod“, takže s ním lze jezdit jak dopředu, tak i dozadu. Výhodou stroje je také nízký otáčecí rádius – pouhých 3,2 metru. Díky tomu je vhodný například při práci v lese. Podle Lesiny je však ideálním strojem hlavně pro agregaci s energeticky náročným přídavným zařízením, u kterého je potřeba pracovat při minimální pojezdové rychlosti (může jet rychlostí 100 metrů za hodinu), jako jsou například sněhové frézy, frézy na pařezy, štěpkovače a další.
Sušičky zrna s protipožární signalizací Společnost Siagra, s. r. o., je nástupní organizace firmy Ing. Ladislav Šivic Zlín. Pracovníci firmy se již více než dvacetčtyři let věnují dodávkám a montážím posklizňových linek zrnin. „Dodáváme kompletní sortiment - příjmové koše, čističky, sušárny, dopravníky, sila, expediční zásobníky a provzdušňování,“ informoval jednatel společnosti Ing. Ladislav Šivic. Firma je importérem mobilních sušáren Riela, a od roku 2004 dováží především stacionární sušárny LAW. Dalším nosným programem jsou čističky zrnin Marot. Prodejní sortiment společnosti Siagra dále doplňují elevátory a redlery Skandia.
Na výstavě Země živitelka 2007 společnost prezentovala komplexní sortiment strojů pro posklizňovou úpravu zrnin, včetně montáže. „V posledních dvou letech se soustředíme spíše na obrazovou prezentaci našich produktů včetně prospektů. Technologie a výrobky LAW, Marot, Riela nebo Skandia jsou u nás již tak známé, že není třeba je fyzicky vystavovat,“ podotknul Ing. Šivic, který se českobudějovické zemědělské výstavy zúčastňuje pravidelně již od roku 1991.
Jak tvrdí, zájem o posklizňové technologie v posledních letech stoupá. Ing. Šivic předpokládá, že by firma mohla koncem letošního roku oslavit prodej stého sušícího zařízení.
Počítačem řízené sušárny LAW patří podle Ing. Šivice k absolutní špičce v Evropě. Jejich výhodou je snadné ovládání prostřednictvím dotykového grafického displeje, který zobrazuje veškeré údaje o chodu sušárny. Součástí sušárny jsou i filtry prachu, ventilátory s omezovači prašnosti a další. K největším přednostem sušáren LAW ale patří elektronický detekční protipožární systém Vigitemp, který výrazně omezuje vznik požárů. „Díky nepřetržité elektronické kontrole teploty v sušárně prostřednictvím čidel dochází k včasnému hlášení zvýšení teploty a k automatickému řešení situace. Uživatelé sušáren LAW nikdy nemuseli řešit požár v zařízení. Další nepřehlédnutelnou výhodou LAW je i nízká energetická náročnost,“ doplnil Ing. Šivic. Zařízení je určeno pro sušení zrna nejběžnějších zemědělských plodin - kukuřice, řepky, obilovin, slunečnice, sóji, hořčice, kmínu a dalších zemědělských plodin.