Součástí 34. mistrovství České republiky v orbě, které se uskutečnilo koncem září ve Stařeči u Třebíče, byl Den Zemědělce zaměřený na zpracování půdy a setí. Pořadatelé připravili devatenáct parcel, každou o velikosti téměř jeden hektar, na nichž mohly zúčastněné firmy představit vesměs moderní a výkonnou techniku. Během dne pak byly předvedené soupravy připraveny pro případné zájemce, kteří si je mohli vyzkoušet. Takový byl plán pořadatelů. Realita však byla jiná.
Necelou hodinu po zahájení Dne Zemědělce přišel déšť, který vytrval až do pozdního odpoledne. Všechny připravené soupravy předvedlo snad jen prvních šest firem, těm ostatním už počasí a půdní podmínky nepřály. Přes tento handicap nepřijdou čtenáři týdeníku Zemědělec zkrátka, o předvedené i vystavené technice přineseme v následujících číslech zajímavé informace. Začínáme firmami, které měly více štěstí a déšť ještě předběhly.
Agrotec, a. s.
Společnost Agrotec Hustopeče zastupuje na českém trhu značky New Holland, Kuhn a Berthoud. Během Dne Zemědělce předvedla to nejlepší z produkce New Holland a Kuhn, celkem šest souprav určených k podmítce, orbě, kultivaci a setí.
První soupravu (1) tvořil traktor New Holland TSA 135, vybavený šestiválcovým motorem o objemu 6,8 l se čtyřventilovou technikou a vstřikováním paliva Common Rail. Jmenovitý výkon motoru 135 k lze navýšit až na 168 k. Traktor s převodovkou Electro Command se 17 rychlostními stupni má zvedací sílu hydrauliky až 7800 kg. Za ním byl připojen čtyřradličný polonesený pluh Kuhn Master 100 s pevným záběrem 1,6 m (40 cm na každé těleso). Tyto pluhy se vyznačují velmi nízkým orebním odporem, mohou být tak jako všechny pluhy Kuhn jištěné buď střižným čepem nebo nonstop hydraulicky.
Druhá souprava byla složená z traktoru New Holland T 8030 a pětiradličného otočného pluhu Kuhn Vario Master 182. Jeden z nejsilnějších traktorů je vybavený šestiválcovým motorem o objemu 8,3 l se jmenovitým výkonem 273 k, čtyřventilovou technikou a vstřikováním Common Rail. K dalším charakteristikám patří elektronicky ovládaný Power-Shift III. generace 18 x 4, 40 km/h, automatika řazení AUTO FIELD a AUTO TRANSPORT, elektronicky ovládaná reverzace integrovaná do ovládací páky, elektrohydraulicky ovládaná uzávěrka diferenciálů a Terra Lock systém uzávěrek diferenciálů a pohonu přední nápravy. Zvedací síla hydrauliky je 10 000 kg. Polonesený pluh Kuhn Vari s pěti orebnými tělesy má rám silný 180 mm, pracovní záběr orebních těles lze nastavit od 30 do 50 cm na každé orebné těleso. K transportu slouží vzadu umístěné kolo.
Další soupravu tvořil šestiradličný polonesený pluh Kuhn Vari Timer s vario nastavením radlic a traktor New Holland T7050. Tato letošní novinka je vybavena šestiválcovým motorem o objemu 6,7 l se čtyřventilovou technikou a vstřikováním paliva Common Rail. Motor se jmenovitým výkonem 190 k, resp. až 250 k při navýšení Power Boost, splňuje emisní normu Tier III. Traktor je vybaven převodovkou plně řazenou pod zatížením, která se vyznačuje velmi jednoduchým ovládáním s automatickými režimy programování pro práci na poli i při jízdě po silnici. Pro český trh je určeno provedení s převodovkou 19 x 6 s ekonomickým režimem, maximální rychlost 40 km/hod se dosahuje při snížených otáčkách na 1850 n/min. Je vybaven odpruženou nápravou Teraglide 2. řady, odpruženou a klimatizovanou kabinou a hydraulikou o zvedací síle 9000 kg.
Čtvrtou soupravou (2) byl traktor New Holland T7030 se secí kombinací Venta LC 402 o záběru 4 m s rotačními branami. Firma Kuhn vyrábí hydraulicky sklopné rotační brány od záběru 1,5 až po 6 m. Jde o robustní zařízení pevné konstrukce s hřeby uloženými pomocí rychlovýměnného systému. Secí kombinace Venta osazená radličkovými nebo diskovými secími botkami využívá výsevní ústrojí Rauch s nastavením výsevku od 1,5 do 450 kg/ha. Zásobník o objemu 1200 l plně dostačuje pro velké výkony.
Pátou soupravu představoval traktor New Holland TSA 135 a diskový kultivátor Kuhn Optimer určený pro rychlé zpracování půdy, zejména mělkou podmítku do hloubky 10 cm. Vpředu jsou dvě sekce talířových zubových nebo hladkých disků jednotlivě uložených na silentblocích, za nimi jsou umístěny zavlačovací brány a velký, mohutný litinový T válec. Tyto stroje se dodávají jako nesené v záběru od 3 do 4 m, tažené v záběru 4 až 6 m, od příštího roku se připravují verze s pracovním záběrem 7,5 až 9 m. Poslední soupravu tvořily traktor TG a talířové brány Kuhn Discover XM. Stroj je vybaven dvěma sekcemi talířových disků uložených na hřídelích, na konci je pěchovací válec, buď prutový nebo T válec. Tyto stroje jsou určeny ke kultivaci půdy až do hloubky 20 cm a k zapravení rostlinných zbytků i hnoje.
Phoenix-Zeppelin, spol. s r. o.
Pokud jde o zemědělské stroje, není firma Phoenix-Zeppelin v České republice nováčkem, již v roce 1992 k nám dovážela první pásové traktory na pryžových pásech, které se velmi osvědčily. Některé z nich jezdí dodnes a mnohé mají najeto více než 20 tisíc motohodin. Značka Challenger dnes přichází s kompletním sortimentem vysoce výkonných strojů. V jejím sortimentu je široká nabídka pásových traktorů (výkon 277 až 600 k), tři výkonnostní řady kolových traktorů (83 až 315 k), sklízecí mlátičky, lisy na hranaté balíky, samojízdné postřikovače a speciální aplikátory pevných a průmyslových hnojiv.
Na poli ve Stařeči předvedla společnost Phoenix-Zeppelin dva modely pásových traktorů Challenger čtvrté generace. Od začátku jsou vyvíjeny jako pásové, takže nemají žádné komponenty z kolových traktorů. Velkému výkonu motorů odpovídají podvozky, koncové pohony a převodovky, které jsou dimenzovány až na výkon motoru 1000 k. Challenger boří podle zástupců firmy všechny hranice kolových traktorů, co se týče prokluzu, zhutnění půdy, hodinového výkonu, plošného výkonu a v neposlední řadě i spotřeby PHM na jeden hektar. Představené agregace traktorů se závěsným nářadím Köckerling pracovaly se satelitní navigací, takže v průběhu jízdy (kromě souvratí), mohla číst obsluha při práci noviny. Satelitní navigace řídí stroj, traktor sám řadí podle předem nastaveného systému a udržuje stopu pracovního záběru s přesností 2 až 5 cm na každou stranu.
Pásový traktor v agregaci s podmítačem Kockerling Vario o záběru 5,7 m (3) jezdil nastavenou rychlostí kolem 12 až 13 km za hodinu, přitom spotřeba PHM se pohybovala kolem 8 l na hektar. Výkon této soupravy se pohyboval kolem 8 až 9 ha za hodinu. Návštěvníci Dne Zemědělce se mohli přesvědčit, že se pásové traktory Challenger chovají velice klidně jak při základní podmítce, tak při práci na již zpracovaném pozemku.
Společně s firmou Phoenix-Zeppelin a jejími traktory Challenger předváděla závěsné nářadí biskupická společnost P & L. Velkou pozornost budil především univerzální stroj na přípravu seťového lůžka Köckerling Allrounder s pracovním záběrem 10 m. Lze ho využít jak do zpracované půdy po klasické orbě, tak k přípravě seťového lůžka v jakékoli podmítce. V ideálních podmínkách lze Allrounder použít i pro jemnou podmítku do hloubky 5 cm s minimálním zaklopením výdrolu a jeho rychlým vzcházením. Tento univerzální a ekonomický stroj se vyrábí v záběru 3 až 12 m v různých sledech. Výkon a spotřeba nafty jsou velice příznivé, za hodinu lze podmítnout 15 hektarů při spotřebě 3,5 l PHM, pokud stroj pracuje ve zpracované půdě, spotřeba nafty se pohybuje do 3 l na hektar. Kdo si tento stroj objedná ještě do konce letošního roku, obdrží od společnosti P & L jako prémii čtyřkolku Gladiator.
Druhým předvedeným strojem byl univerzální podmítače Köckerling Vario určený pro klasickou podmítku i předseťovou přípravu. Lze ho využívat v zemědělském podniku po celý rok jak v jarní přípravě, tak v letních i podzimních pracích. Tyto stroje se vyrábějí v pracovním záběru od 3 do 7,5 m, pracovní rychlost je kolem 15 km/h. Dalším předvedeným podmítačem byl univerzální těžký kypřič Quadro. Jde o klasický čtyřřadý podmítač pro hlubší podmítku a zpracování půdy, po nasazení úzkých pracovních orgánů lze zpracovávat půdu až do hloubky 30 cm. Stejný způsob využití je možný také u podmítače Vario, maximální hloubka je 22 cm. Ke zpracování půdy nabízí společnost P & L široké spektrum nářadí podle požadovaných technologií.
Biskupická společnost představila i univerzální secí stroj Köckerling Ultima, který má zajímavé výsevní ústrojí. Jde o dláto široké 6 cm, které je vedeno pomocí kopírovacího kola tak, aby docházelo k absolutnímu nastavení pracovní hloubky. Ta se nastavuje velice jednoduše centrálně pro celý secí stroj. Ultima je určena jak pro setí do nezpracované půdy, tak do mulče, a za určitých podmínek i k setí přímo do strniště. Při praktické ukázce nechyběl ani známý secí stroj americké provenience Great Plains NTA 2000. Je to diskový secí stroj s koltry, které se nacházejí před diskovým výsevním ústrojím a jejich úkolem je zpracovat půdu a připravit seťové lůžko. Jde o bezorebný stroj k setí do mulče i strniště, jeho využití je však univerzální. Na stánku si návštěvníci Dne Zemědělce mohli prohlédnout také secí stroj Kinze 3500 s kotoučovým výsevním ústrojím a s přihnojením pod patu jak kapalným tak granulovaným hnojivem. Určený je k setí kukuřice, slunečnice a sóji.
Agrozet České Budějovice, a. s.
Českobudějovická společnost si připravila kompletní průřez nabídkou strojů na zpracování půdy a setí značky Pöttinger, kterou na českém trhu zastupuje.
S traktorem Zetor o výkonu 100 k představila nejdříve rozmetadlo statkových hnojiv Pöttinger Twist 7001 v provedení F 4, které se vyznačuje jednoduchou konstrukcí a kvalitním rozmetáním. Velmi přesné dávky jakéhokoli materiálu je schopno dávkovat v rozsahu 10 až 12 m. Univerzální rozmetadlo Twist 7001 vybavené vzduchovými brzdami a hydrostatickým pohonem podlahového dopravníku má užitečnou hmotnost 7,5 tuny a celkovou hmotnost 9 tun. Po jednoduché demontáži rozmetacího ústrojí a vybavení výklopným zadním čelem ho lze použít i k přepravě ostatních objemných hmot. Je tak značně vytíženo během celého roku. V současné době je tento model velmi žádaný, a to i vzhledem k výhodné ceně, která podle výbavy nepřekročí 400 tis. Kč bez DPH.
Druhou předvedenou soupravu (5) tvořil traktor Zetor 11441 Fortera se čtyřradličným otočným pluhem Servo 35 Nova o pracovním záběru 2,8 m. Podle zástupců firmy je to jeden z nejprodávanějších pluhů v České republice. Vzhledem k hydropneumatickému jištění jak ve svislém, tak podélném směru, se hodí i do velmi těžkých půdních podmínek. Přesvědčili se o tom i návštěvníci Dne Zemědělce, kde v poměrně těžkých podmínkách pracoval velmi lehce a nedocházelo u něj k zalepování radlic.
Poté vjel na pole univerzální secí stroj Terasem 4000 T (6) se záběrem 4 m určený jak pro půdoochranné technologie, tak i k setí do připravených půd po orbě. Vybaven je přední řadou disků, pneumatikovým válcem, výsevním ústrojím s roztečí jednotlivých secích botek 12,5 cm, mechanickým pohonem výsevního ústrojí s elektrohydraulickým nastavením výsevku, utužovacím válcem a zavlačovacími pruty.
Následovala jedna z nejprodávanějších secích kombinací na českém trhu - secí stroj Vitasem 301 A s rotačními bránami Lyon 301 v agregaci s traktorem Zetor 12441. Pro tuto kombinaci jsou příznačné klasické nožové botky s roztečí 12,5 cm, zásobník na osivo o objemu 500 l, horní výsev a dávky osiva od 0,5 do 400 kg/ha. Zemědělci oceňují i to, že předvedenou secí kombinaci lze agregovat s méně výkonným traktorem.
Další předvedený stroj s malou energetickou náročností byl šestiradličný otočný pluh Servo Nova 65. Pracovní záběr na jedno orební těleso v rozmezí 30 až 50 cm se nastavuje skokově, záběr první radlice se nastavuje hydraulicky. Pluh je vybaven odpruženým krojidlem a zahrnovacími límci. Předností pluhů Pöttinger je především nízká cena opotřebitelných náhradních dílů, například odhrnovací deska je jedna z nejlevnějších na trhu, stojí kolem 1000 Kč bez DPH. Náklady na hektar, pokud jde o opotřebitelné náhradní díly, jsou u pluhů Pöttinger jedny z nejnižších.
Jako poslední se předvedl největší diskový podmítač Terradisc 6000 (7) v poloneseném provedení, s jednotlivě odpruženými disky o průměru 510 mm. Tento stroj je vhodný do velmi těžkých kamenitých nebo hlinitých podmínek, vybaven je dvěma řadami zubových pracovních orgánů, zavlačovacími pruty a vzadu pak těžkým packer válcem.
Agrall, zemědělská technika, a. s.
Tato společnost připravila pro návštěvníky Dne Zemědělce mnoho souprav traktorů Claas a strojů na zpracování půdy a setí Väderstadt.
Jako první se představil traktor Claas Ares 657 s maximálním výkonem 132 k, plně odpruženou kabinou na čtyřech bodech, převodovkou Hexashift a odpruženou přední nápravou Proactiv. Samozřejmostí je vývodový hřídel s otáčkami 500/1000n/min. Traktor byl agregován s neseným diskovým podmítačem Väderstadt Carrier se dvěma řadami disků odpružených pryžovými silentbloky, za nimi byl umístěn ocelový pěch se škrabkami, jehož dobrá práce byla v těžkých podmínkách na Dnu Zemědělce zřetelná. Carrier je všestranně použitelný stroj pro přípravu půdy, vhodný pro přímý výsev i výsev s orbou. Je schopen provádět mělkou a intenzivní kultivaci půdy (podmítku), vyrovnávat brázdy, rovnoměrně rozmetat slámu, připravovat seťové lože a zpevňovat půdu před výsevem nebo další kultivací. Tyto nesené diskové podmítače se vyrábějí v záběru 3, 3,5 a 4 m, lze zvolit ocelový nebo pryžový pěch.
Druhou soupravu tvořil traktor Claas Axion 850, nejsilnější model třídy Axion, která zahrnuje pět modelů. Předvedený traktor s výkonem 268 k je vybaven šestiválcovým motorem se čtyřventilovou technikou a vstřikováním Common Rail. Jako jediný dokáže využít navýšení výkonu Power Boost i na poli, jedinou podmínkou je rychlost nad 8 km/h. Samozřejmostí je rychlost 40 km/hod v dopravě a palubní počítač CEBIS. Agregován byl s taženým diskovým podmítačem Väderstadt Carrier o záběru 6,5 m (8) vybavený bránami na slámu. Tažené modely se vyrábějí v záběru 4,25, 6,5, 8,2 a 12,2 m. Zařízení lze opět vybavit ocelovým nebo pryžovým pěchem.
Další soupravu představoval traktor Axion 850 s šestiradličným otočným pluhem Kverneland PB 100. Vedle něho se představila vlajková loď traktorů Claas, traktor Xerion 3300 VC s otočnou kabinou, který lze v zemědělském provozu využít nejen jako těžký polní traktor, ale také jako nosič nářadí pro sklizeň pícnin o velkém záběru (až 9 m). Traktor Claas Xerion nalezne v zemědělském podniku využití po celý rok. Za sebou měl radličkový podmítač Cultus o záběru 4,20 m se čtyřmi řadami radliček, urovnávacími prstenci a pěchem. Podmítač Cultus je novinkou letošního roku. Je určen pro zpracování strniště, tzn. k intenzivnímu obracení, promíchání, urovnání a zpevnění povrchu půdy. Stroj je k dispozici v pracovních záběrech 3 až 6,2 m. Základním pracovním orgánem je radlička „Cobra“, která může zpracovávat půdu až do hloubky 25 cm, jištěna je pružinovým mechanismem, jež se aktivuje při hodnotě 400 kPa. Za radličkami následuje řada kotoučů, které mají za úkol vyrovnávat brázdu. Pro utužení půdy může být Cultus vybaven dvěma typy pěchovacích válců, buďto pryžovým o průměru 800 mm pro práci na lehkých půdách nebo ocelovým pro střední a těžší půdy. Cultus je ideálně vybaven pro práci na rozličných typech půd při různých půdních podmínkách.
Druhou část předvádění tvořily traktory Claas se secími stroji Vaderstadt. Jako první se předvedl model Rapid A 450 S (9)s pneumatickým výsevním ústrojím v agregaci s traktorem Axion 840 o výkonu 240 k. Předvedený model secího stroje měl záběr 4,5 m, k dispozici jsou i verze o záběru 8, 6, a 4 m. Secí stroje Rapid jsou určeny pro nadměrné výsevní množství při současné mimořádné schopnosti zpracování půdy. Pasivní přípravu půdy zabezpečují disky, za nimi následuje smyk, pak secí jednokotoučové botky s roztečí 12,5 cm. Za botkami je umístěn pěch a zavlačovač. Stroj je koncipován tak, aby jedním přejezdem připravil, zpracoval, zasel a utužil pozemek, k čemuž přispívá i velký zásobník o objemu 2900 l.
Další souprava byla složená z traktoru Ares 577 o výkonu 123 k a secího stroje Rapid 300 S s mechanickým výsevním ústrojím. V nabídce jsou také verze o záběru 3 a 4 m, ale i varianta Combi s přihnojením pod patu průmyslovými hnojivy. Traktor Ares 577 je univerzální stroj s nebývalým komfortem a jízdními vlastnostmi. Hodí se pro lehčí polní práce i všechny běžné práce na farmě, velké uplatnění nachází s čelním nakladačem.
Na Dnu Zemědělce nechyběl ani traktor Ares 577 s novým neseným secím strojem Carrier Drill, který je určen pro menší nebo střední hospodářství, kde může provádět veškeré zpracování i výsev. Na trhu je jen málo strojů, které se mohou měřit s Carrier Drillem, pokud jde o úspory nákladů a všestrannost použití. Dvě řady kuželových kotoučů zajišťují velmi intenzivní zpracování povrchu půdy do hloubky 2 až 10 cm. Ze zásobníku o objemu 1100 l se semena ukládají v pásech do stopy jednotlivých kotoučů a zahrnována jsou půdou od sousedních zahrnovacích kotoučů. Ocelový pěchovací válec zajišťuje dokonalý kontakt osiva s půdou. Prověřená přesnost kultivace a hloubky výsevu u strojů Väderstadt Carrier zajišťuje vysokou klíčivost a stejnoměrnou vzcházivost porostu.