Zemědělský podnik ZAS Bečváry je již po řadu let spojen s předváděním techniky koncernu Kverneland Group. Přehlídky těchto strojů se zde konají již od roku 1996. Ani letos neudělali pořadatelé výjimku a aktivně předvedli půdozpracují techniku, stroje pro sklizeň pícnin i stroje do komunálního sektoru.
Předvádění techniky bývá vždy o tom samém, protože když chcete ukázat stroje jak jinak to máte udělat, než že jeden pod druhém najíždí a dokumentuje své schopnosti. Nicméně variabilita je možná v doprovodném programu. V Bečvárech se proto v minulých ročnících představily mažoretky, létalo se vrtulníkem, balónem, pluh se tahal ručně i s pomocí koňské síly v původním slova smyslu.
Také letos pořadatelé přichystali něco nového. Jednak to bylo vystoupení Pavla Votápka, který předvedl ukázky z ovládání biče (v němž získal prvenství na mistrovství světa v kovbojských disciplínách) a do svého vystoupení zapojil i diváky. A dále se představil ředitel firmy Jiří Zikmund, který zaujal nejen svým mluveným slovem, ale i tím, že se předvádění techniky zúčastnil v roli obsluhy traktoru. A to nejen ledajakého. Jednalo se o pěkně zrenovovaný Zetor 50 Super (na SPZ s názvem Zikmund 50 Super), legendu mezi produkty naší brněnské traktorářské firmy. Za Zetorem byl samozřejmě pluh Kverneland, také historický kousek, v dvouradličném provedení, které traktor snadno zvládal.
Sucho a zase sucho
Letos byly podmínky pro zpracování půdy opravdu málo příznivé. Dlouhodobé sucho učinilo své a odpor půdy při jejím zpracování byl tudíž značný. Zejména při orbě byla rychlost jízdy všech traktorů o poznání nižší než býváme zvyklí.
Někteří na zhoršené půdní podmínky nebrali ohled. Například Massey Ferguson 6270 si i přes svých 120 koní výkonu motoru poradil se šestiradličným pluhem Kverneland RG 115. Pluh byl opatřen variem a stažen na menší záběr tedy asi 38 cm na jedno orební těleso, ale i tak je to úctyhodný výkon dokumentující tahové kvality traktoru i lehkost práce pluhu.
To desetiradličný Kverneland PW 100 3 v 1 byl roztažen na téměř maximální záběr orebních těles, vybaven půdními pěchy Packomat a tažen Magnumem 310. Obsluha jej předvedla při seťové orbě. Stejně jako loni se diváci mohli přesvědčit, že se takto rozměrný pluh na souvrati dobře ovládá i o tom, že ta souvrať nemusí být nijak zvláště široká.
Ze sortimentu pluhů byl ještě předveden čtyřradičný Kverneland VX 85 tažený Zetorem 12441. Obsluha stroje měla však smůlu, protože hned po ujetí několika metrů najelo první orební těleso na překážku kladoucí zvýšený odpor a výsledkem bylo přestřižení jistícího šroubu. To samozřejmě vyvolalo zájem diváků. Nicméně nový šroub měl řidič v kabině a tak ho vyměnil a po chvíli mohl v ukázkách pokračovat. Došlo tak pouze k nedobrovolné demonstraci toho jak jištění orebních těles plní svoji funkci.
Kolekci pluhů doplnily pětiradličný model Kverneland LM 85 s traktorem John Deere 4455 a osmiradličný návěsný Kverneland PN 100 tažný traktorem John Deere 8220. A k pluhům musíme přiřadit ještě Ecomat, určený pro mělčí zpracování půdního profilu, typicky pro podmítku.
A když jsem nakousnul podmítku, tak klasické podmítače samozřejmě nesměly chybět. Kverneland má přitom v nabídce jak provedení radličkové tak talířové. To prvně uvedené zastupovala novinka v sortimentu podmítačů Kverneland CTC s radličkami jištěnými pružinami, za nimiž následoval ještě segmentový válec vhodný zejména do lepivých půd. Stroj vychází z osvědčeného podmítače Kverneland CLC, ale navíc je vybaven nápravou na přepravu. Toto řešení umožňuje osadit jej 3 nebo 4 řadami radliček a různými variantami válců nebo dvojitou diskovou sekcí. Tento stroj byl poprvé vystaven na letošní výstavě SIMA v Paříži.
Podmítače talířové hájil model Disko se záběrem 6 metrů (výrobcem je firma Hatzenbichler), který byl dle slov organizátorů akce úmyslně nastaven na mělké zpracování půdy, k němuž je určen.
Rychlé setí s MSC
Po podmítnutém i zoraném pozemku se projel univerzální stroj pro přípravu půdy a setí Accord MSC se záběrem 6 metrů. Rychlá jízda traktoru demonstrovala hlavní přednost stroje a tou je stabilita, daná tím, že se pohybuje po pneumatikovém pěchu umístěním v přední i zadní části.
Zajímavá byla rovněž ukázka 10metrového kombinátoru Hatzenbichler, který je určen pro předseťové zpracování pozemků, zejména těch, které byly předtím naorány.
A z půdozpracujících strojů jež se aktivně předvedly můžeme uvést ještě novinkou, kterou je secí kombinace Accord I-drill. Secí stroj je v tomto případě integrován s rotačními branami. Secí kombinace je tedy více kompaktní, těžiště stroje se posunulo, směrem k traktoru, což je příznivé pro hydrauliku tažného prostředku.
Ze strojů předvedených jen pasivně stojí za zmínku novinka, kterou je návěsný pluh Kverneland LD s dvojitým kombinovaným kolem v zadní části. Tato kola mají jednak funkci dopravní kdy po nich pluh jede při transportu a odlehčuje hydrauliku traktoru. Při vlastní práci tato kola slouží jako opěrná a nastavuje se na nich hloubka práce. Při otáčení pluhu se tedy nepřeklápí opěrné kolo.
Senážní vůz při premiéře
Popsali jsme si zajímavé půdozpracující stroje od firmy Kverneland, ale o hlavní novince dosud řeč nebyla. Touto novinkou je stroj z oblasti sklizně pícnin a sice senážní vůz. Mnozí asi víte, že senážní vozy již v nabídce firmy Kverneland byly, pak následovala přestávka a nyní jsou v sortimentu opět. Tentokráte pod značkou Vicon. Předvedený vůz disponoval obejmem ložné plochy 35 m3 (50 m3 po stlačení), je vybaven tlačeným sběračem s odpružením , vkládacím válečkem pro stlačení vysokého řádku, řezacím rotorem a tandemovou nápravou. Tedy klasickými prvky, které jsou u sběracích vozů obvyklé. Detailnější popis tohoto produktu přineseme v jiném článku.
Z ostatních předvedených strojů pro sklizeň pícnin byl k vidění tradiční sortiment , tedy diskové žací stroje Taarup, od značky Vicon obraceče Andex, shrnovač Fanex a také dva lisy. Již po několikáté předváděný model Vicon RV 1601 s variabilní komorou a Vicon RF 235 s pevnou komorou. Mulčovací techniku zastoupily produkty značek Lagarde a McConnel.
Techniku aplikační zastoupil tažený postřikovač RAU Ikarus A 38, což je nejprodávanější produkt této značky u nás (3800 litrů, 24 metrů). A aktivní ukázky mělo i rozmetadlo průmyslových hnojiv Vicon RS EDW, přičemž o šířce jeho záběru se mohla přesvědčit většina diváků, kteří si neustoupili do dostatečné vzdálenosti. I já jsem obdržel zásah několika granulemi NPK.
Velmi zajímavá byla ukázka práce štěpkovače Vandaele, přičemž diváky muselo zajisté překvapit jak silné kmeny dokáže štěpkovat. A to bez obav z toho, že by se jeho rotor a potažmo motor traktoru zadusil, protože štěpkovač je vybaven snímačem otáček rotoru, a pokud tyto poklesnou dojde k pozastavení vkládacích válců. To mohli diváci i prakticky shlédnout.
Méně je více
Za těch deset let co navštěvuji Dny Kvernelandu jsem zažil předvádění komornější i gigantická, kdy aktivně jezdilo přes 50 souprav traktorů se závěsnými stroji. Letos byli organizátoři umírněnější a nabídli pěkný přehled ze sortimentu, který je nad jiné široký. Doprovodný program byl již zmíněn a ani letos nechybělo občerstvení, nebo tombola s hlavní cenou v podobě křovinořezu.