05.04.2007 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Norská kvalita na českých polích

O tom, že norské pluhy hrají v orbě na celém světě již mnoho let prim, nás mohou přesvědčit i výsledky z několika minulých mistrovství světa v orbě, kde právě tyto stroje jsou ve správných rukou nástroji mistrů. Nejsou to však jen výsledky na soutěžním poli, které vedou řadu zemědělců k nákupu této červeno-zelené techniky. Nejdůležitějším faktorem, který vytváří dobré jméno firmy, jsou samotní zemědělci.

Jeden z mnoha pluhů prodaných v loňské sezóně pracuje na pozemcích severně od Moravských Budějovic ve firmě Zeos Vesce, s. r. o. Společnost vznikla v roce 1994 a k letošnímu roku hospodaří na výměře bezmála 600 ha. Hlavními pěstovanými plodinami jsou obilniny, které tvoří asi 58 procent oseté plochy. V loňském roce se ve společnosti rozhodli pro koupi nového pluhu Kverneland PG 115 poté, když získali osobní zkušenost s tímto nářadím. V předcházející sezóně si ho vypůjčili od regionálního prodejce, firmy Stemp. Tato firma je také výhradním dodavatelem strojů a náhradních dílů pro firmu Zeos. Kromě pluhu jí dodala i traktor Case 170 MX, se kterým je pluh agregován, ale i další stroje pro rostlinnou i živočišnou výrobu.

V nepříznivých podmínkách se osvědčil

Loňský průběh žní přidělal některým zemědělcům nejednu vrásku. Často probíhala sklizeň na podmáčených pozemcích, po deštivém létě následoval pravý opak, tedy suchý podzim. Tyto extrémy se projevily velmi neblaze na stavu pozemků. Většina z nich byla natolik utužena, že podzimní zpracování půdy s sebou neslo větší náklady na pohonné hmoty, ale i opotřebitelné díly. Ani přes tyto vynaložené náklady se nedosáhlo požadovaného efektu.
Pluh PG 115 pracující ve Vesci si ale s nesnadnými podmínkami poradil velice dobře. „Původně bylo v plánu že pokud nebudeme stíhat, oprášíme ještě předcházející pluh. Nakonec ale zůstal stát pod střechou, protože veškerou výměru podzimní přípravy jsme stihli pohodlně a bez sebemenších potíží zorat během dvou týdnu,“ uvedl Ing. František Šíma.

Kvalita orby je výrazně vyšší

V loňském roce tedy pluh zoral asi 360 hektarů. „Ve srovnání s předcházejícím strojem jiné značky je současná kvalita zpracování nesrovnatelná. Orba je stejnoměrná, brázdy jsou vyrovnané a jízdy na sebe plynule navazují,“ řekl Ing. Šíma. Dodal, že je to důsledek hlavně jednoduchého nastavování pluhu.
Dalším nesrovnatelným prvkem je systém jištění, který je proveden listovými pery. Při najetí na překážku se těleso vyhloubí a po překonání překážky se zase okamžitě vrátí do pracovní polohy. S dříve používaným pluhem, u kterého jištění probíhalo pomocí vinutých pružin, docházelo často k jevu, kdy jedna nebo i více těles neorala i několik metrů, než se dokázala vrátit do pracovní polohy. S tímto jevem se podle Ing. Šímy potýkali někteří zemědělci hospodařící na sousedních pozemcích, kteří ještě používají jiné starší pluhy.

Konstrukce pluhu PG

Pluh PG je otočný polonesený pluh, s opěrným kolem umístěným ve dvou třetinách. Konstrukční řešení umožňuje lepší doorání až k hranicím pozemku. Tento pluh vychází z dobře známé řady PS. Z důvodů lepší manévrovatelnosti byla zkrácena vzdálenost mezi pluhem a traktorem. Pluh je vybaven plynulou změnou záběru od 35 do 50 centimetrů na orební těleso. Při změně záběru se do správné polohy automaticky nastavuje i opěrné kolo a zároveň se upraví i záběr na přední radlici. Aby se předešlo poškození, je hydraulický válec varia umístěn uvnitř tažného rámu. Hlavní rám pluhu je vyroben z jednoho kusu indukčně tvrzeného profilu, což zajišťuje vysokou pevnost a odolnost.

Do těžkých půd bez posledního tělesa

Ve společnosti Zeos, s. r. o., používají pluh PG 115, tedy variantu s rozestupy radlic 115 centimetrů. Pluh je dále vybaven kotoučovými krojidly a zahrnovacími límci. Pro případ, že by výkon traktoru nebyl pro šest orebních těles dostatečný, je pluh v provedení 5 + 1, což umožňuje poslední orební těleso odmontovat.

Menší výměra, menší stroj

Další pluh, který si v loňském roce našel svého nového majitele, se představil v Kunčí na Chrudimsku, na farmě Davida Drahokoupila, jež hospodaří na výměře sto hektarů. Již samotná výměra dává tušit, že půjde o jednodušší, menší a lehčí pluh než v předchozím případě. Pro takové zákazníky nabízí firma Kvernelad pluhy řady VX.

Konstrukce pluhu VX

Pluhy modelové řady VX jsou konstrukčně jednoduché, nesené a otočné, které vynikají vysokou pevností. Na trh se dodávají ve tříradličném a čtyřradličném provedení, přičemž je možné na přání zákazníka připojit ještě jedno těleso. Toto provedení má nesporné výhody zvláště při použití v různých půdních podmínkách, kdy v lehkých a středních půdách traktor zvládne o jednu radlici více a při přechodu do těžkých půd se poslední těleso velice jednoduše a rychle odmontuje. Tyto pluhy jsou vybaveny skokovou změnou záběru v rozmezí od 30 do 45 cm na těleso, přičemž změna záběru se provádí po pěti centimetrech.
Pluhy se dodávají s rozestupem radlic 85 cm nebo 100 cm a průchodnost pod rámem je 70 cm. Pluhy jsou jištěny střižnými šrouby a na přání je možné je vybavit i půdními pěchy Packomat.

Stejná pracovní rychlost
i s větším záběrem

Na farmě v Kunčí si pořídili pluh vloni v létě a celou podzimní orbu prováděli výhradně s ním. Pluh byl agregován s traktorem Zetor 114 41. V předchozí době na farmě používali čtyřradličný pluh se záběrem 30 cm na orební těleso.
První vlastnost, kterou majitel u nového pluhu zaregistroval, byla podstatně nižší spotřeba pohonných hmot a zároveň vyšší výkonnost. Nespornou výhodou pluhů Kverneland je, že při zvětšování záběru nenarůstá odpor pluhu tak výrazně, jak by se mohlo zdát. Této vlastnosti si všimla i obsluha stroje, když při přestavění pluhu na větší záběr udržoval traktor stále rychlost jako s menším záběrem, tedy osm až devět kilometrů za hodinu. Tato skutečnost spočívá v konstrukčním provedení pluhu, kdy při zvětšení záběru sice vzroste odpor tělesa, ale tento odpor se vykompenzuje odtažením plazu od stěny brázdy, čímž se sníží jeho tření.
Pro nadcházející sezónu se v dílně Davida Drahokoupila již připravuje traktor 161 45, se kterým bude agregován pluh a aby byl výkon traktoru využit naplno, je již připraveno i dodatečné páté orební těleso.

Rozhodla dostupnost servisu

Když se v Kunčí rozhodli, že pořídí nový pluh, rozhodovali se mezi několika nabídkami různých značek. Hlavní roli při výběru hrála kvalita provedení a doporučení od nejrůznějších uživatelů. Jedním z důvodu byla i snadná dosažitelnost náhradních dílů. Pluh dodala firma Agrometall Heřmanův Městec, která stroj následně uvedla do provozu a seřídila.

Noví majitelé nelitují

Oba dva uživatelé pluhu se na závěr shodli na tom, že stroje jsou konstrukčně velmi jednoduché, a proto i jejich správné seřízení není problém. To se následně projevuje i na kvalitě zpracování půdy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down