23.01.2007 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Padesát let zkoušek

Dnes kdy je zemědělská technika neodmyslitelnou součástí zemědělských podniků bez pohledu na jejich velikost, nám připadá, jako by k zemědělské výrobě patřila odjakživa. Ale není tomu tak a k jejímu většímu rozvoji došlo u nás až v padesátých letech minulého století. A také v této době se objevila potřeba zemědělské stroje před uvedením do provozu zkoušet.

A tak v roce 1956 byla z rozhodnutí ministra zemědělství byla zřízena Státní zkušebna zemědělských a lesnických strojů (SZZLS) v Řepích u Prahy a od té doby uplynulo již půl století. A padesát let trvání je již důvodem k oslavě.
Ta proběhla na podzim loňského roku na půdě zmiňované instituce a navštívili ji jednak její současní i bývalí pracovníci a také současní i bývalí spolupracovníci. A nebylo jich málo, protože jich zkušebnou za padesát let prošla celá řada. A tito lidé se také zúčastnili celé řady projektů a výzkumných úkolů, byť ne všechny nakonec nalezly uplatnění v praxi. Snad nejužší byla a je spolupráce s brněnským Zetorem jehož traktory před zahájením sériové výroby absolvují homologační zkoušky právě na půdě SZZPLS a v době naší návštěvy finišovaly zkoušky na nové modelové řadě Proxima Plus.

Obor působnosti se rozšiřuje

Dnes je zkratka zkušebny SZZPLS, protože ke zkoušení zemědělských a lesnických strojů přibyly i ty potravinářské, ale ve své podstatě rozsah činnosti zkušebny není nikdy dán jejím názvem, ale vždy jejími technickými možnostmi a z tohoto pohledu má zkušebna co nabídnout. V průběhu oslavy padesáti let vzniku jsme spolu s ostatními hosty mohli absolvovat prohlídku areálu, přesněji jeho nejzajímavějších částí.
Naše prohlídka začala v sekci měření hluku, vibrací a elektromagnetické kompatibility (EMC). Těmto oblastem je nyní věnována stále větší pozornost a je pravděpodobné, že i normy hluku, vibrací a EMC se budou dále zpřísňovat a to zejména u elektromagnetické kompatibility, protože neustále narůstá počet elektronických zařízení a zvyšují se možnosti jejich vzájemného ovlivňování.
Dále jsme si mohli prohlédnout velmi zajímavou a podle slov ředitele zkušebny ing. Ladislava Bardy také unikátní laboratoř pro zkoušení mechanické pevnosti kabin. Laboratoř dovoluje měřit jak statické zatížení (tlak na kabinu vyvozují hydraulické válce) tak zatížení dynamické kdy se testuje odolnost vůči pádu břemene. Mimo zemědělských a lesnických se proto testuje také hodně strojů stavebních u nichž je samozřejmě otázka bezpečnosti obsluhy v kabině prioritním ukazatelem.
Samozřejmostí je pak zkušebna pro měření výkonu a spotřeby paliva traktorů a všechna motorová i přípojná vozidla s hmotností do 10 tun lze též otestovat z pohledu svahové dostupnosti na speciální sklopné plošině, která dociluje náklon až do 45°; a to ve všech čtyřech směrech pohybu.
Zajímavá byla také prohlídka právě prováděných zkoušek malé mechanizace, přesněji krytů travních sekaček, kdy se tlakem vzduchu přivádějí ocelové kuličky pod žací nože a následně se vyhodnocuje jejich odraz mimo žací ústrojí.
A jako poslední zajímavost je možné uvést simulátor jízdy v osobním automobilu. Automobil stojí a před ním se promítá autentický obraz silnice. Pomocí kamer ve vozidle je přitom snímáno chování řidiče a výsledkem této činnosti je monitorování jeho projevů při zvýšené únavě. Výsledkem může být v budoucnosti systém, který při typických projevech únavy řidiče upozorní, může snížit rychlost vozidla atd., tedy přispět ke zvýšení aktivní bezpečnosti vozidla.
Jak je vidět prohlídka zkušebny byla velmi zajímavá a doufáme proto, že budeme moci naše čtenáře častěji seznamovat s výsledky její práce, například při testování zajímavých strojů. Víme, že se připravuje kupříkladu testy souprav traktorů z pohledu brzdných zkoušek, aby tyto traktory mohly v silničním provozu legálně tahat více než 2,5 násobek své hmotnosti při nejvyšší dosahované pojezdové rychlosti do 40 km/h a více než 1,5 násobek hmotnosti při pojezdové rychlosti vyšší než 40 km/h.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down