Novinkou prodejních dnů, které koncem minulého roku uspořádala v Berouně společnost Kverneland Group Czech, byla zajímavá technika rakouské firmy Hatzenbichler. Firma byla založena přibližně před šedesáti lety a dnes ji vede Thomas Hatzenbichler se svým bratrem Stefanem. Jde o třetí rodinnou generaci, která vyrábí zemědělské stroje, zejména prutové a mulčovací brány.
Technika Hatzenbichler je určena pro farmáře s velkým zastoupením trvalých travních porostů v osevním postupu, lze s ní také přisévat meziplodiny nebo přihnojovat porosty během vegetace. Uplatnění nachází i při údržbě trávníků a golfových hřišť, stejně jako v komunální sféře.
Z farmy do celého světa
„S vývojem a výrobou prutových bran začal můj dědeček, který na své farmě tyto stroje postrádal“, řekl týdeníku Zemědělec Thomas Hatzenbichler. „Nejdříve začal prutové brány vyrábět pro sebe, později pro své sousedy a nakonec založil fabriku, která je produkuje dodnes. Nachází se na jihu Rakouska, kousek od italských a slovinských hranic a ročně vyprodukuje téměř dva tisíce strojů. Jen pro zajímavost, stále vlastníme farmu, kde ověřujeme nové modely vyráběných strojů.“
Firma má 90 kmenových zaměstnanců, celkem však pro ní pracuje kolem 250 lidí. Výroba je automatizovaná, stroje se vyrábějí ve velkých sériích na sklad, což má vliv na velmi krátké dodací lhůty. Dědeček Thomase Hatzenbichlera prodával tuto techniku jenom v Rakousku, jeho syn začal prutové brány vyvážet do německy mluvících zemí (Německo, Švýcarsko), ale i do Itálie a jeho vnuci vyvážejí tyto stroje do celého světa. Jeden z největších trhů je ve Velké Británii, kde prutové brány vybavené secím strojem často využívají i k setí řepky: v poslední době je o techniku Hatzenbichler velký zájem také na východních trzích. Z rakouského Fischeringu se vyváží přibližně 75 % celkové produkce.
„Naše firma je největším výrobcem prutových bran s přiséváním na světě,“ tvrdí Thomas Hatzenbichler. „Ročně vyrobíme osm tisíc vlastních bran - segmentů o záběru 1,5 metru, z kterých se jednotlivé modely skládají. Zajímavé jsou v tom, že nejde o pevně svařený obdélník, ale jejich rám je velice flexibilní, takže brána dokonale kopíruje terén. Každý segment se může různě kroutit a natáčet, obdobně jako list papíru, který kopíruje nerovnost podložky. Tento systém jsme měli patentován, patentová ochrana však v současné době už vypršela.“
Od prutových bran ke kompaktorům
V Berouně byla vystavena řada modelů prutových bran s přiséváním, které se používají nejen k ošetření luk a pastvin či k obnově trvalých travních porostů, ale i k zakládání porostů jiných plodin. Stavebnicová konstrukce umožňuje záběr od 1,5 m (jedna brána) až po 27 m (model s 18 segmenty). Každý stroj je tvořen smykovou deskou, pneumatickým secím strojem a různým počtem flexibilních segmentů se šesti řadami nastavitelných prutů. Jejich agresivita se nechá regulovat v rozmezí deseti stupňů, čím je úhel mezi prstem a rámem tupější, tím je jejich agresivita menší. Vlastní stroj má velice velkou průchodnost, prsty se nezablokují díky tvaru, v případě hrozící blokace se vychýlí. Prutové brány je možné vybavit válci, které pozemek utužují.
V sortimentu společnosti Hatzenbichler se nacházejí i mulčovací brány, které mají delší a silnější prsty, jsou robustnější a používají se k dokonalému rozvrstvení rostlinných zbytků, zejména slámy po sklizni obilnin. Tyto stroje jsou vhodné zejména pro zemědělce, kteří využívají technologie bez orby a nerovnoměrné rozprostření posklizňových zbytků má negativní dopady na vzcházení. Lze je použít i na jemnou přípravu půdy, například při výsevu máku. Na jaře se na pozemku rozdrobí a provzdušní pouze vrchní vrstva, do níž se pak plodina seje. Jiné modely prutových bran se dále používají v ekologickém zemědělství k pletí, lze s nimi likvidovat plevele bez chemie. Tato „móda“ tady již kdysi byla, ale tehdejší technika nebyla tak dostatečně propracovaná.
Do sortimentu společnosti Hatzenbichler patří i řada dalších strojů. Jednou z kategorií jsou stroje pro meziřádkovou kultivaci, které se používají nejen v porostech řepy, ale v současné době také v porostech kukuřice a dalších speciálních plodin. V Berouně nechyběl ani zástupce kompaktorů, které se vyrábějí v neseném provedení od 4 do 8 m a v taženém provedení v záběru až 10 m.