20.11.2006 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podzimní šumavská výstava popáté

Charakter tradiční podzimní výstavy zemědělské techniky a technologií, jejíž pátý ročník uspořádala Liva Předslavice koncem října, se drží osvědčeného schématu. Výstava je zaměřena tak jako celá činnost šumavské společnosti především na stroje pro sklizeň pícnin, brambor a dopravu. Mění se však její záběr, s přibývajícími značkami v portfoliu Livy roste i počet vystavených strojů, ten letošní se oproti prvnímu ročníku téměř zdvojnásobil.

Obchodní partneři a zákazníci letos ocenili ještě jednu novinku, a to dopolední odborný seminář. Krátké přednášky renomovaných odborníků byly zaměřeny především na pěstování a sklizeň brambor, technologii sklizně pícnin, trendy v mulčování, zajištění financí, leasing, pojištění a podobně.

Robustní technika s dlouhou životností
Pro více než 300 návštěvníků byl v Předslavicích připraven kompletní sortiment techniky na sklizeň pícnin značky Krone. Nechyběly zástupci diskových žacích strojů, ať již nesených v záběru od 2 do 4 m, či tažených v záběru od 2,8 do 6,2 m, ani samojízdný žací stroj Big M II s motorem Mercedes o výkonu 265 kW (354 koní) a pracovním záběrem 9,7 m. Jeho denní výkon se pohybuje od 50 do 100 hektarů za prodlouženou směnu. Převážnou většinu všech modelů žacích strojů Krone lze vybavit prstovým nebo válcovým kondicionerem, některé pak shazovacím pásovým, nebo šnekovým dopravníkem. Samozřejmostí je rychlovýměnný systém nožů. Podle ředitele společnosti Liva Václava Jungwirta oceňují zemědělci u této robustní techniky především vysokou kvalitu práce, malý tlak na půdu, velkou průchodnost, tichý chod, bezporuchový provoz a dlouhou životnost.
V nabídce společnosti Liva jsou také obraceče pro malé farmáře i velké zemědělské podniky, ať již nesené či závěsné, které se přepravují buď jako nesené, či v případě závěsného provedení po vlastním přepravním podvozku nebo po kopírovacích kolech rotorů. Největší zájem je o modely se záběrem 5,5 nebo 6,7 m. Jde vesměs o stroje s nosným rámem, jejichž životnost je v porovnání s lehkými a levnějšími obraceči bez rámu výrazně delší, zejména v náročných podhorských a horských podmínkách. Pro chovatele skotu jsou připraveny i jedno, dvou, tří a čtyřrotorové shrnovače. K novinkám patří model Swadro 807 s pracovním záběrem 6,2 m, který nahrazuje velice populární typ Krone 1201 A, ale i Swadro 810, jež nahradilo model 1401 A. Oproti původním typům se liší provedením rotorů a uložením shrnovacích ramen pomocí bezúdržbového systému Dura-Max. Výšku prstů lze plynule nastavovat mechanicky nebo elektronicky z kabiny řidiče, u některých modelů je možné při transportu ramena prstů sklopit. Dosavadní uživatelé se shodují v tom, že shrnovače Krone jsou velice výkonné, přitom šetrné vůči pozemku i sklízené píci. V oblasti závěsných shrnovačů se velmi osvědčují modely s nosným rámem a vlastním přepravním podvozkem.
Na podzimní výstavě nechyběly ani lisy, ať již s pevnou komorou (průměr balíku 1,2 nebo 1,55 m) či s variabilní komorou ( průměr 1 až 1,5 m nebo 1 až 1,8 m). Všechny modely mají sběrač široký 2,2 m, který zajišťuje šířku sbírání 1,95 m.

Manuál střídá automatika
V Předslavicích byly vystaveny i dva modely dvouřádkového sklízeče brambor AVR Spirit 8200, jeden již sklidil 250 hektarů. Po veletrhu Techagro, kde byl vystaven, si ho zapůjčila Předměřická, a. s., Předměřice nad Jizerou, která pěstuje brambory přibližně na 450 hektarech a po dosavadních zkušenostech v něm Spirit zůstane natrvalo.
Součástí standardní výbavy sklízeče je manuální navádění na střed řádku a automatické navracení kol hydraulicky řiditelné nápravy do přímého směru. Výhodou jsou i lehké hrůbkovací válce z vysoce odolného plastového materiálu, na nichž neulpívá ani mokrá, lepivá ornice. Obsluha si může podle půdních podmínek nastavit také velikost tlaku na hrůbek – na těžších půdách lze přítlak zvětšit, naopak v písčitých podmínkách je možné přítlak zmenšit. Novinkou jsou i ocelová hnací kola vyorávacího dopravníku s minimálním opotřebením. U Spiritu 8200 lze volit různé separační systémy nad ježkovými dopravníky, ať již sestavu separačních prstů v provedení UFK, či stírací válec. Sklízeč je vybaven přebíracím stolem až pro šest pracovníků a zásobníkem brambor s kapacitou 8000 kg, který je v základním provedení doplněn clonou pro optimalizaci plnění. Překládací výška je maximálně 4,2 m. Zásobník může být doplněn o nástavec pro plnění s mechanickým nebo hydraulickým nastavováním. Řiditelná náprava je bržděná pneumaticky má kola s pneumatikami o rozměru 600/60 – 30,5.
Druhý nový dvouřádkový sklízeč Spirit 8200 představoval již vyšší standard, který by měl být v České republice běžný. „Sklízeč byl vybaven automatickým naváděním stroje na střed řádku i automatickou změnou regulace tlaku na hrůbek,“ vysvětluje Ing. Filip Javorek, který má na starosti prodej zemědělských strojů ve firmě Liva. „Ke standardnímu vybavení patří i automatické vyrovnávání sklonu na svahu, stejně jako pneumatiky 800/45 – 30,5. Nový Spirit 8200 jednoduché konstrukce je vybaven dvojím nezávislým ovládání, jednak z traktoru a jednak z panelu u dopravníku. Ke všem uzlům je snadný přístup, pro zvýšení komfortu obsluhy a produktivity práce bude u něj namontován kamerový systém se dvěma nebo čtyřmi kamerami.“

Nová značka v dopravě
V nabídce společnosti Liva jsou dva druhy energetických prostředků JCB Fastrac a Case IH. „Do roku 1999/2000 jsme prodávali výhradně systémové nosiče JCB Fastrac, které jsou určené pro sklizeň pícnin, hnojení, ochranu rostlin či dopravu,“ říká ředitel Václav Jungvirt. „Jde o rychlé a silné tažné prostředky s odpruženým podvozkem a malou spotřebou pohonných hmot, které se však nehodí pro těžké polní práce, jako je hluboká orba či hloubkové kypření. Pro tyto polní práce jsou určené klasické kolové traktory Case IH s výkonem motoru až 254 kW – 354 koní, nebo těžké kloubové traktory Steiger. Zemědělci si mohou vybrat z mnoha modelů, ať již farmářské traktory pro rostlinnou i živočišnou výrobu, univerzálními traktory s plynulou převodovkou i modely pro těžké polní práce. Všechny traktory Case IH vynikají příznivou ekonomikou provozu.“
Na podzim letošního roku navázala předslavická společnost spolupráci s firmou CRS Marketing, která je výhradním dovozcem dopravní techniky Annaburger do České republiky. Pro zemědělce v jihozápadních Čechách byli v Předslavicích připraveny tři zástupci této značky. Šlo o výměnný systém Annaburger o celkové hmotnosti 20 tun s pneumatikami širokým 600 mm, s odpruženou ojí i nápravou. Jednoduchá výměna korby z pevných stabilních profilů trvá maximálně 30 minut. Do podhorských podmínek Šumavy se hodí i rozmetadlo hnoje o celkové hmotnosti 22 tun s rozmetacími kotouči o průměru 1,1 m, stejně jako dopravní cisterna na vzduchem odpruženém třínápravovém podvozku. Zemědělci ji využijí při přepravě kejdy na pole (systém dělené dopravy), popř. do bioplynových stanic.

K dováženým i vlastní výrobek
Především k ošetření pastvin jsou určené mulčovače Cabe. Masivní model Enax s pracovním záběrem 1,8 až 2,5 m může pracovat jak za traktorem, tak mimo osu traktoru v úhlu +90/-60 stupňů. Univerzální kladiva jsou určena především k odstraňování náletových dřevin a drcení posklizňových zbytků, nože pak slouží k údržbě travnatých ploch. V nabídce společnosti Liva jsou i mulčovače se shazovacím dopravníkem, který hmotu ukládá mimo záběr. Ještě robustnější model ENA/FI v pracovním záběru 2,2 a 2,5 m je určený do velmi tvrdých podmínek, kde dokonale likviduje i vzrostlé nálety. K ošetření pastvin, zejména k mulčování pozemků okolo kůlů, sloupků, popřípadě ohradníků, je určen i plně automatický mulčovač Cabe Falce America se záběrem 70 cm (vyrábí se ještě v záběru 60 a 90 cm). Oproti plošným mulčovačům je vybaven hmatacím štítem, který ovládá dva ventily, jež automaticky při najetí na překážku mulčovač vychýlí dozadu. Celý stroj je poháněn hydraulicky pomocí čerpadla připojeného na vývodový hřídel a ovládán pomocí elektronických čidel.
Z vlastní produkce představila Liva patentem chráněný rozebírač kulatých balíků Rokubal určený k šetrnému odvíjením balíků senáže, sena či slámy a k jejich efektivnímu a energeticky nenáročnému zakládání ve stájích či venkovních krmištích. Promyšlená konstrukce se závěsem EURO III umožňuje agregaci s traktory, kloubovými či smykem řízenými nakládači, teleskopickými manipulátory a podobnými stroji s minimálním výkonem motoru 12 kW (16 koní). Hydraulický pohon doplňuje elektrický ovládací panel v kabině trakčního prostředku. Rokubal vyniká tichým, bezprašným a bezporuchovým chodem.

Použitá technika jako nová
Kromě nových strojů Krone byla na výstavě k vidění i použitá technika, která vesměs dokazovala, že jde o robustní stroje s dlouhou životností. Nebýt cedulí „Repase“, návštěvníci by je od nových snad ani nerozeznali. Liva spolupracuje s českou firmou, která repasuje protiúčtem vykupované starší stroje Krone, ať již shrnovače, obraceče či lisy. Další uživatel tak za poloviční cenu získá zařízení, jehož parametry jsou plně srovnatelné s novým strojem.
K vidění byly i zajímavé soupravy, které do Předslavic přivezli jejich současní uživatelé. Z Obchodního družstva Soběšice pocházela velice zachovalá souprava nosiče JCB Fastrac o výkonu 180 koní se dvěma vpředu a vzadu umístěními žacími stroji Krone o záběru 3,2 m s kondiconérem. Během dvou sezón posekala 5000 ha v kopcovitém terénu s průměrným denním výkonem 40 až 60 ha. Ze stejného družstva pocházel i robustní senážní vůz Krone Titan R54 GL o objemu 54 m3 při střední stlačení. Během první sezóny sklidil 1700 ha v kopcovitém terénu. Ze Zemědělského družstva Planá u Českých Budějovic, které hospodaří na 2500 ha zemědělské půdy a chová přibližně 650 dojnic, byla zase samojízdná sklízecí řezačka Big X, která letos sklidila 1850 hektarů. S motorem o výkonu 600 koní a desetiřádkovým adaptér pro sklizeň kukuřice najde využití i ve středně velkém podniku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down