08.11.2006 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Velkolepé předvádění nedaleko Lipska

Ve dvouletém cyklu předvádí své novinky firma Claas. Letos se tak stalo v prvním listopadovém týdnu a pořadatelé zvolili pro svůj záměr zemědělský podnik Hinsdorf, který hospodaří na velkých celcích nedaleko Lipska.

Velké lány polí vyžadují výkonnou sklizňovou techniku. V Hinsdorfu vsadili na sklízecí mlátičky Claas Lexion, kterých tam jezdí necelá desítka. A to byl také jeden z důvodů, proč byl tento podnik vybrán pro předváděcí akci World Claas 2006.
Akce byla rozdělena do dvou dnů. Do prvního dne byl zařazen večerní program, kde se jako show prezentovaly novinky, a to jak aktivně, tak na promítacím plátně. Plátnem vlastně byla stěna obřího stanu, který pojmul přes tisíc návštěvníků. Show byla pojata opravdu velmi velkolepě, doplňoval ji zpěv a artistické ukázky, takže diváci se v žádném případě nenudili.

Axion v centru zájmu

Hlavním bodem programu byla prezentace nové řady traktorů Claas Axion, které doplňují řady Ares a Atles a vyplňují zároveň v nabídce mezeru mezi těmito typy. Traktor používá zcela nové šestiválcové motory s jmenovitým výkonem 169 až 233 koní s tím, že plní emisní limit Tier III, respektive stupeň 3a. Proto jsou nové motory vybaveny přeplňováním s mezichlazením stlačeného vzduchu a variabilní geometrií turbodmychadla, která zabezpečuje optimální tlak dmychaného vzduchu v celém pracovním rozsahu otáček motoru. Vstřikování paliva obstarává systém Common Rail a pro lepší plnění a výplach válců motoru je použita čtyřventilová technika rozvodu. Dva nejvýkonnější modely mají též systém navyšování výkonu, který ho za určitých podmínek zvýší až o třicet koňských sil.
Pro převod točivého momentu na pojezdová kola je využita převodovka Hexashift s šesti řazenými stupni pod zatížením. Jsou řazeny ve čtyřech skupinách, celkový počte převodových stupňů je tedy 24 vpřed i vzad (reverzace je řazena rovněž pod zatížením), přičemž je možná varianta s nejvyšší pojezdovou rychlostí 50 nebo 40 km/h. Ve druhém z uvedených případů jsou pak použity redukované otáčky motoru.
Přední náprava může být v odpružené verzi a novinkou je i čelní tříbodový závěs integrovaný do rámu traktoru. Přepracován byl i zadní TBZ, který má nyní nosnost 9,5 až 10,2 tuny (podle modelu).
Kabina je rovněž přepracována. Zaujme především kontrolní a ovládací terminál Cebis, na němž se nastavuje většina pracovních funkcí traktoru, má i monitorování výkonu a také souvraťový management, který je novinkou na traktorech Claas. A jako nadstavba elektronických systémů je určen systém satelitního navádění Outback S napojený na servořízení traktoru, nebo řízení EYE-Drive, které je obdobou Laser Pilota a navádí traktor na řádek posečené hmoty nebo na meziřádek při kultivaci. Přesnost systému je +/- 3 cm.

Aktivní ukázky

Druhý den následovalo předvádění aktivní. V něm se v postupném sledu ukázali všichni noví nebo inovovaní zástupci sortimentu techniky Claas. Do něj patří kompletní technika pro rostlinnou výrobu, s výjimkou strojů pro zpracování půdy a setí.
Předvádění zahájily žací stroje, z nichž můžeme zmínit nový model Disco 3100 F, který je čelně nesený a vybavený novým systémem kopírování. Chybět nemohl ani nejvýkonnější žací stroj, držitel světového rekordu v sečení píce (20 ha/h), a to samojízdný Cougar s pěti diskovými žacími jednotkami s celkovým záběrem 14 metrů.
Diváky zaujal i obraceč Volto 1320T, který se svým pracovním záběrem 13 metrů využívá deseti rotorů a má systém segmentového, plně hydraulického skládání a dvoukolový přepravní podvozek, takže se snadno rozkládá do pracovní polohy a obráceně.
Dvě novinky nacházíme i mezi lisy na válcové i hranolovité balíky. Přepracovány byly modely Variant, jejichž čtyři řemeny se nyní otáčejí vyšší rychlostí tři metry za sekundu. Nový je i ovládací terminál Communicator. U lisů Quadrant na hranolovité balíky byla zvýšena výkonnost až na 60 t/h a rozměry balíku upraveny na 120 x 100 (výška x šířka – délka je stavitelná).

Lexiony na pásech

V oblasti sklízecích mlátiček se firma Claas posunuje ke stále vyšším výkonům, které provází vyšší objemy zásobníků a vyšší hmotnost. Například model Lexion 600 má zásobník na 12 000 litrů, což představuje deset tun hmotnosti, sklízecí mlátička pak váží dalších 20 tun a 30 tun působí na půdu, což má negativní vliv na její zhutnění. Jednou z možností, jak utužení půdy snížit, je použití pásových jednotek na přední nápravě, která je nejvíce zatížena. Podle údajů výrobce by tlak na půdu měl klesnout až na třetinu. Všechny tři předváděné modely (570, 580, 600) byly vybaveny těmito pásovými podvozky a se sklízenou kukuřicí si zdárně poradily.
Několik novinek nacházíme též na samojízdných řezačkách Jaguar, s výjimkou již používaného Laser Pilota a detektoru kamenů jde o nový žací adaptér na kukuřici Orbis se záběrem 6, nebo 7,5 metrů a hydraulickým skládáním do transportní polohy. Sklízecí řezačky Claas Jaguar byly předvedeny jak při přímé sklizni píce (adaptér Direct Disc 520), tak s adaptérem v kukuřici. Ve všech případech jezdily velice rychle a výrobce tak demonstroval jejich vysokou průchodnost.

Nová řada Scorpion

V sortimentu značky Claas jsou také teleskopické manipulátory. Nyní zahrnuje novou řadu Scorpion, která má čtyři modely se zdvihem šest nebo sedm metrů a nosností 3 až 4,1 tuny (podle daného ze čtyř nabízených modelů). Manipulátory jsou vybaveny motory Deutz s výkonem 100 až 136 koní (opět podle použitých modelů) a koncept pojezdu je hydrostatický. (Více se o těchto strojích dočtete v Mechanizaci zemědělství.)
Praktické předvedení bylo také dobrou příležitostí pro ukázku schopností nových traktorů Axion, které byly agregovány především s půdozpracující technikou. Pozornost diváků budil také top produkt firmy Claas – nosič Xerion. Ten se předváděl s cisternami Samson i Kaweco, určenými pro aplikaci kejdy, ale také třeba se secí kombinací Amazone, jejíž zásobník na osivo byl v čelním TBZ a zásobník na hnojivo na plošině za kabinou. Fascinující byla také ukázka Xerionu v agregaci se štěpkovačem Jenz, který si v mžiku dokázal poradit s kmeny o průměru 30 cm.
Celá předváděcí akce byla velmi dobře zorganizovaná, protože probíhala již v předcházejících dvaceti dnech. Všichni její účastníci měli své úkoly takříkajíc zajeté. Stroje proto jezdily velmi rychle, nic se přitom neucpávalo, balíky měly žádaný tvar. Ani nevadilo, že v průběhu akce trochu pršelo.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down