Technika od firmy Kverneland Group je našim polím dostatečně známá. A protože jde o největšího výrobce závěsné techniky se širokým sortimentem, který drží krok s konkurencí je jisté, že každý rok přichází s novinkami.
Ty aktuální byly předvedeny v září tohoto roku na pozemcích nedaleko Lipska a tedy přímo v praktických ukázkách. A protože v zářijovém termínu jsou možnosti předvedení závěsné techniky poněkud omezené, jednalo se o prezentaci strojů na zpracování půdy setí a také o praktické ukázky tří postřikovačů RAU.
Nápravový pluh nové koncepce
Nápravový pluh PW 100 je novinkou letošního roku a od roku příštího, kdy najede sériová výroba tohoto stroje, se bude jednat o jediný nápravový pluh, který Kverneland vyrábí.
Pluh je tvořen ze dvou částí. Tou první je polonesený pluh s nápravou (5 – 6 orebních těles), který je v zadní části vybaven tříbodovým závěsem. V tomto závěsu je pak uchycen nesený pluh se třemi nebo čtyřmi orebními tělesy. Celkově tedy může mít pluh až 12 orebních těles.
Základní výhodou tohoto řešení jsou výborné manévrovací schopnosti při otáčení na souvrati a také to, že pluh lze i s 12 radlicemi zaorat na necelých třech metrech.
Při otáčení na souvrati lze využít různé systémy. Nejlepší řešení je však použití systému ATS kdy pro ovládání čtyř základních funkcí pro obracení pluhu na souvrati je použit pouze jeden vnější hydraulický okruh, řízení jednotlivých hydraulických válců zabezpečují solenoidové ventily. Ostatní hydraulické okruhy jsou volné pro nastavení záběru prvního plužního tělesa, varia, zvedání Packomatů atd. Použití Packomatů je jejich konstrukcí ometeno jen na varianty pluhu s maximálně 10 orebními tělesy. Nápravový pluh PW 100 je konstruován pro tažný prostředek jedoucí v brázdě i mimo ni.
Několik změn nacházíme na pluhu PN 100, který byl především zesílen. V provedení do 5 orebních těles používá rám s rozměrem 120x200 mm, pokud je vybaven 6 až 8 orebními tělesy pak má rám s rozměrem 200x200 mm. Pluh umožňuje stupňovitou změnu záběru orebních těles a to v krocích po 5 cm a nastavení záběru prvního plužního tělesa je pomocí robustní houžvové matice.
Rychloupínací nože
Rotační brány Kverneland NG-M 101 určené pro traktory s jmenovitým výkonem do 140 koní, jsou nyní vybaveny novinkou, kterou je jiná skříň pohonu v níž se kola otáčejí nikoliv v tukové, ale olejové náplni a mimoto je novinkou i možnost použít systém rychloupínacích nožů. Brány jsou vyráběny v záběru 2,5 a 3 metry a mohou být doplněny různými druhy pěchovacích válců.
K rotačním branám patří secí stroj a to třeba nový Accord i-drill PRO. Používá osvědčené výsevní ústrojí a také některé zajímavé prvky. Například zásobník s objemem 1200 litrů je vybaven bočními průhledy pro kontrolu množství osiva, rozdělovací hlava je umístěn vně zásobníku a nespotřebované osivo při tvorbě kolejových řádků je vedeno před výsevní ústrojí. Na přání je možné samostatné zvedání výsevních botek a brzda na ostruhové kolo pohonu výsevního ústrojí, která zajistí aby se toto setrvačně neotáčelo při zvednutí stroje a nebylo tak zbytečně vyséváno osivo v okamžiku kdy to není žádoucí.
Popisovaný secí stroj se vyrábí se záběrem 3 a 4 metry a jako secí botky jsou nejčastěji použity známé diskové CX.
Pro velkoplošné nasazení, tam kde se ale vyžaduje použití rotačních bran je určena secí kombinace tvořená z rotačních bran NG-S 601 a secího stroje DF2 s dvěma rozdělovacími hlavami a čelně neseným zásobníkem. Záběr stroje je 6 metrů a stroj je rozdělen na dvě poloviny, které jsou pro transport hydraulicky sklopné. Zajímavostí je nová převodovka, opět je možné samostatné zvedání botek i samostatné ovládání zavlačovačů.
CLC s DD válcem
Výše uvedený titulek přináší až příliš zkratek. O co tedy jde? Radličkové kypřiče CLC s pracovní hloubkou až 40 cm a záběrem 3, nebo 4 metry jsou u nás již dostatečně známé. radličky jsou uspořádány ve třech řadách a za nimi půdu urovnávají ozubené rovnací talíře. Novinkou je však poslední sekce. Může jí být předvedený DD válec jehož přednosti, tedy kvalitní drcení hrud s vytváření hřebenitého povrchu, která je výhodný jako protierozní faktor, jsou rovněž známé.
Typicky pro technologie v nichž se půda neobrací a kde se vyžaduje vysoký rovnací efekt například z důvodu zanechání nízkého strniště po sklizni, je určen kombinovaný stroj pro přípravu půdy Kverneland CTS. Tento stroj je tvořen v přední části pneumatikovým pěchem, který slouží pro nastavení hloubky v přední části stroje. Dále následují dvě řady radliček s karbidovým ostřím (práce do hloubky 15 cm), rovnací zubové talíře, sekce hydropneumaticky odpružených podrýváků (pracují až do hloubky 40 cm) a nakonec pěchovací válec. Mezi řadou talířů a podrýváky jsou ještě dvě kola nápravy ta jsou však použita jen pro transport a při práci jsou zvednuta.
Jak je z popisu sekcí zřejmé stroj se při práci pohybuje po předním pneumatikovém pěchu a vzadu po pěchovacím válci. Výborně tedy udržuje rovinu a nastavenou pracovní hloubku. Nabízí se však otázka proč jsou podrýváky umístěny až jako předposlední sekce a ne vpředu. Výrobce to zdůvodňuje tím, že horní část půdy se musí stejně zpracovat a pak již podrývákům klade jen minimální odpor. Energeticky by tedy toto řešení mělo být výhodnější.
Stroj CTS je vyráběn se záběrem 3, 4,5 a 6 metrů.
MSC – rychlost především
A ve zkratkách můžeme pokračovat. I když stroje pro zpracování půdy a setí s označením Accord MSC nejsou u nás žádnou novinkou. Letos přibyl nový model se záběrem 4 metry a jeho hlavní předností je stále vysoká pracovní rychlost (16 až 17 km/h) a díky tomu, že se stroj pohybuje vpředu a uprostřed po pneumatikovém pěchu drží velmi dobře rovinu , samozřejmě zejména na těch pozemcích, které již rovné jsou.
Stroj je vybaven teleskopickou ojí a jak jsme zmínili přední řadu tvoří pneumatikový pěch, za nímž následují dvě výškově stavitelné řady talířů s průměrem 460 mm, dále je zařazen další pneumatikový pěch, nově s koly o větším průměru jejichž pneumatiky mají více pláten a tedy i vyšší odolnost vůči průrazu. Každá pneumatika utužuje pás půdy pro následné tři výsevní botky typu CX, které jsou dotěžovány hmotností až 160 kg, mimoto jsou jištěné a doplněné zavlačovacími rolnami a prutovými zavlačovači.
Rozměrný je zásobník na osivo, který má kapacitu 3000 až 3900 litrů. Stroj může být vybaven vzduchovými brzdami (klíče brzd jsou montovány standardně). A také zde je ostruhové kolo vybavené brzdou doběhu.
S elektropohonem a velkými zásobníky
Předposledním předvedeným strojem jehož určení je pro setí, byl přesný secí stroj Accord Monopill-SE. V nové úpravě je vybaven jiným kopírovacím kolem a lze jej doplnit také předními prořezávacími disky pro eventuelní setí do mulče. Standardem je elektropohon výsevních jednotek a nové jsou znamenáky pro následné navádění postřikovače při preemergentní aplikaci herbicidů.
Stroj je dodáván v záběrech 4,5 a 6 metrů a může být doplněn přihnojováním (zásobník s objemem 1200 l).
Velkými zásobníky se vyznačuje druhý z předvedených přesných secích strojů a to Accord Optima HD. Tento stroj je určen především pro obtížené půdní podmínky. Výsevní ústrojí může mít mechanický, nebo elektrický pohon, opěrná kola jsou spojena přes vahadlo. Co jistě zaujme jsou velké zásobníky na osivo z nichž každý má objem 55 litrů. Stroj má záběr 3 až 12 metrů (6 až 24 řádků).
Ideální práce v ideálních podmínkách
Aby tento článek neskončil jen u technického popisu strojů sluší se zmínit také něco jak jim práce šla od radlic či secích botek. Jedním slovem můžeme říci že dobře. Přispěly k tomu totiž ideální půdní podmínky, kdy na suché písčité půdě kde se nenacházely žádné kameny pracovalo všechno nářadí i secí stroje s lehkostí a ani tomu nemohlo být jinak.
Je jisté, že v obtížných půdních pomníkách kde je hodně kamenů či naopak těžké jílovité půdy by byly ukázky zajímavější. Takže ti , kteří budou chtít vidět jak si popisované stroje poradí v horších podmínkách musí se na ně zajet podívat do podniků kde již pracují. A jak jsme zmínili na začátku, přestože jsme představili úplné novinky, či stroje s důležitými inovacemi, řada z nich již u nás prvním rokem jezdí. takže pro praktické ukázky není třeba jezdit nikam daleko.
Ramena modulové konstrukce
Mimo půdozpracující techniky se předvedly také tři postřikovače RAU. A to jak nesený Spridomat, tak tažený Ikarus i nejvýkonnější Phoenix.
Spridomat D3 byl vybavený zcela novými rameny s označením HC. Tato ramena, přestože nejsou hliníkové konstrukce jsou lehká a co je na nich zajímavé je segmentový systém skládání. Ramena se tedy skládají po kratších částech a každou část (sekci) lze jednotlivě vypnout. Při dostřikování na kraji pozemku tedy nevznikají problémy a postřik je možno vést i při částečně složeném rameni postřikovače.
Zajímavá jsou též ramena HSA, představená na postřikovači Phoenix. Tato ramena jsou ze slitiny hliníku a jsou vyráběna v záběrech od 24 do 36 metrů. Hliníková ramena jsou modulové konstrukce, jednotlivé díly tedy nejsou svařeny, ale šroubovány a zajištěny lepením. Při eventuelním poškození ramene tak není třeba nic svařovat a U profily ramen jsou dodávány v metráži. Stačí tedy rozšroubovat poškozený díl uříznout odpovídajíc část profilu a ten vyměnit. Ramena z hliníkové slitiny přitom nejsou výrazně dražší než ocelová (rozdíl činí asi 6 %) a je na ně poskytována pětiletá záruka.
Ramena jsou samozřejmě odpružena a lze je svahově naklápět a to i jednotlivě. Samozřejmostí je odpružení posledních dílů ramen při nárazu na překážku. Ramena dokáží vykývnout nejen v horizontální, ale i ve vertikální ose (tedy i směrem nahoru).
Také postřikovače se představily v praktické ukázce a demonstrovaly dobře systém odpružení ramen, která se chovala velmi stabilně.
Luboš Stehno