31.10.2006 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moderní technologie neznají hranice

V letošním roce si připomíná patnácté výročí od svého založení řada českých firem. Touha konečně se oprostit od čtyřicet let proklamovaného „všechno patří všem“ a reálného „nikomu nepatří nic“ byla tak veliká, že po roce 1990 začaly vznikat soukromé společnosti jako houby po dešti. Někteří podnikatelé využili restituce a privatizace, jiní začali na zelené louce. Všichni, kteří letos slaví patnácté výročí, to však s podnikáním mysleli upřímně, byli manažersky schopní a jejich vize nebyla utopií.

K firmám, které si letos připomněly patnácté výročí od svého založení, patří i ryze česká společnost Agrico Třeboň, dodavatel stájových technologií pro chov prasat.

Z Třeboně až na Tchajwan
Třeboňská společnost Agrico začala v roce 1991 působit v pronajatých prostorách Státního statku Třeboň se dvěma stálými zaměstnanci, jedním pracovníkem na poloviční pracovní úvazek a jedním důchodcem na částečný úvazek. „Hlavní a v podstatě jedinou náplní firmy, byla dodávka a montáž počítačově řízených krmných technologií pro prasata,“ vzpomíná na začátky ředitel společnosti František Šedivý. „V této době se již utvářela myšlenka, která se později stala naším obchodním sloganem Vše pro chov a výkrm prasat. K montážní a servisní činnosti se přidala vlastní výroba, nejprve plastových koryt a dalších dílů, především pro vzduchotechniku, následně pak kovovýroba stájového hrazení, boxů a jiných výrobků. Prvotní soustředění na jeden segment zemědělské výroby se později rozšířilo na kompletní sortiment tak, aby chovatel prasat u nás našel vše, co potřebuje - od stájových objektů přes krmné technologie, větrací systémy, stájová hrazení, míchárny krmných směsí až po velkokapacitní sila na skladování kejdy a stroje pro její ekonomickou aplikaci. Postupem času jsme se stali hlavním dodavatelem stájových technologií pro chov a výkrm prasat nejen v České republice, ale i v mnoha státech Evropy, naše zařízení využívají i na Filipínách či Tchajwanu.“
Z původně čistě importérské firmy se tak postupně stala výrobní společnost produkující technologické celky, jež chovatelům prasat chyběly. Vesměs jde o zařízení, které výrazně podporuje lepší ekonomiku produkce vepřového, neboť přispívá k požadované hygieně ve stáji, nižším ztrátám, vyšší užitkovosti, vysoké produktivitě práce a pohodě zvířat. Její robustní, konstrukčně vyzrálé technologické celky pro chov prasat procházejí nejen určitým vývojem, ale také ověřovacími zkouškami a testy ve vlastní experimentální stáji. Na základě těchto výsledků a chovatelských připomínek pak vzniká konečné řešení, které se vesměs osvědčuje v zemědělském provozu.
Během patnácti let neuplynul snad jediný rok, ve kterém by se třeboňská společnost nezapsala do podvědomí chovatelské veřejnosti. Vzpomenete si ještě na posledních deset let? Pokud ne, zavzpomínejte si s námi.

Rok 1996 – CCM kukuřice
Prostřednictvím nové technologie uskladnění celého nebo mletého vlhkého zrna kukuřice v horizontálních silech či vacích nebo vertikálních skladech přes krmení Schauer řízené počítačem nabídla zemědělcům společnost Agrico nový zdroj krmiv, který odpovídajícím způsobem snižuje přímé krmné náklady.
Využití vysokého výnosového potenciálu kukuřice na zrno naráželo dlouhou dobu na špatný ekonomický efekt způsobený náklady na sušení zrna sklizeného ve vyšší vlhkosti. Standardní vlhkost v období sklizně, tedy v říjnu, se pohybuje od 30 do 35 %, nižší je výjimkou a dosahuje se pouze ve výrazně slunečných a suchých letech. To, že existuje možnost sklízet, šrotovat a uskladnit vlhké kukuřičné zrno, dalo kukuřici naprosto nový rozměr a zařadilo ji mezi nejefektivnější plodiny. V porovnání se sušením jsou náklady na zpracování kukuřice zanedbatelné, přitom z oseté plochy lze získat větší množství vysoce produkčního krmiva pro prasata než z porostů pšenice či ječmene. K rozšířenému využití vlhkého kukuřičného zrna ve výživě prasat přispívají i hybridy kukuřice s vyšším číslem FAO, které dosahují požadované sušiny i v méně příznivých oblastech.

Rok 1997 – Vzduchotechnika, akce čistý vzduch
Vzduchotechnika, neprávem dříve podceňovaná součást technologie ve stájích pro prasata, má s vyšší intenzitou výroby čím dál větší význam. Biologicky vzato, veškeré růstové procesy jsou oxidativní. Vzduchotechnika se často slučovala pouze s ventilátory. Pro správnou funkčnost systému je však mnohem důležitější přesný přívod vzduchu potvrzený kvalifikovaným propočtem. Musí odpovídat charakteru prostoru stáje, chované kategorii prasat i použité technologii ve stáji. A takový systém Agrico nabízí.

Rok 1998 – Izolace, kdo izoluje, netopí
Velmi důležité jsou tepelné poměry ve stáji, neboť s vývojem genetiky byl prasatům odebrán izolační „špekový kabát“. Vytvořit odpovídající teplotu prostoru, současně mít možnost intenzivně větrat, je stále důležitější především pro nižší hmotnostní kategorie prasat. Dosáhnout potřebné teploty lze buď vyššími náklady na topení, nebo izolací objektu proti zbytečným tepelným ztrátám. V mnoha případech již stářím odepsané haly pro chov a výkrm prasat, které jsou dávno za původně předpokládanou dobou životnosti, lze dále využívat za přijatelných tepelně izolačních podmínek. Zvláště foukaná izolace stropů je takzvaně „hodně muziky za málo peněz“.

Rok 1999 - Agrivan
K nejznámějším zařízením z produkce třeboňské společnosti patří jednoznačně vyvýšený kotec se záchytnou vanou Agrivan. Tento systém celoroštového ustájení prasat s rychlou a snadnou montáží je určený především pro porodny prasnic a odchovny selat. Je vybaven záchytnými podroštovými vanami, z nichž se kejda svádí potrubím do kalových jímek. Veškerá doprava výkalů v uzavřeném potrubí má pozitivní vliv na stájové prostředí a tím i zdravotní stav zvířat. Dosavadní praxe ukazuje, že zoohygiena chovu při použití Agrivanu je na velmi vysoké úrovni, což se následně promítá do kvalitního odchovu zdravých selat s vysokou užitkovostí. Porovnávací pokusy s tradičním systém s částečně zaroštovanou podlahou ukázaly, že pokud produkci čpavku v tomto tradičním systému přisoudíme číslo100, tak u systému Agrivan ve výšce jeden metr je úroveň výskytu čpavku 50 a v zóně zvířat dokonce 30.
Přestože se na první pohled může zdát, že jde o nákladnou investici, tak v porovnání s nutnými stavebními úpravami u jiných alternativ bez záchytné vany jsou náklady stejné nebo dokonce nižší. Pro Agrivan hraje i čas, jeho instalace je velice rychlá a snadná, nejsou třeba rozsáhlé stavební úpravy a tím i řada různých povolení.

Rok 2000 – Automatické krmení Spotmix
Automatické krmení Spotmix rozděluje a proudem vzduchu dopravuje krmivo v suchém stavu na příslušné místo. Teprve krátce před svodem do koryta se směs zvlhčí vodou. Zootechnik si podle kategorie zvířat a jejich hmotnosti nastaví obsah sušiny krmné dávky a celé zařízení pak pracuje bez vlivu obsluhy. Zvlášť lze krmit prasničky a kanečky, neboť samčí a samičí populace má odlišnou růstovou křivku. Pro každou skupinu je stanovena individuální krmná dávka, takže lze současně všechna zvířata v kotci medikovat. Spotmix zároveň celý chov vyhodnocuje.
Modifikované zařízení Spotmix dodává Agrico Třeboň také k přesnému krmení pstruhovitých ryb. Zařízení přesně naváží jednotlivé krmené komponenty, zamíchá je a krmnou dávku rozděluje prostřednictvím počítače a tlaku vzduchu na krmná místa vzdálená až 700 m.

Rok 2001 – Export, vstup na evropské trhy
Již šest let vyváží společnost Agrico své výrobky na náročné zahraniční trhy. O zařízení z Třeboně, zejména prvky stájového hrazení a technologické soubory ventilace, je zájem především mezi zemědělci v Německu, Nizozemsku, Dánsku a Belgii, tedy ve státech s rozvinutým chovem prasat. Z dalších států unie lze nalézt výrobky třeboňské společnosti v Rakousku, Maďarsku, na Slovensku, v Chorvatsku a Slovinsku. Rozhodujícím proexportním činitelem není nízká cena, jak je obyčejně u českých výrobků zvykem, ale především vysoká kvalita, která u západoevropských zemědělců hraje prvořadou roli.
V roce 2003 byly založeny dceřiné společnosti Agrico Novi Sad, d. o .o., v Srbsku a Černé Hoře a Agrico Kiev, o. o. o., na Ukrajině, v roce 2004 Agrico Velika Gorica v Chorvatsku a Agrico Otopeni v Rumunsku.

Rok 2002 - Mycí a dezinfekční box
Vzhledem k trvalému nebezpečí nákaz v chovech prasat, zejména náročnějších plemen a hybridů, je nutné dbát stále více na hygienu zvířat. Základem prevence jsou turnusové odchovy a důkladná dezinfekce prázdných hal. Často se však stává, že se do vyčištěné a dezinfikované sekce přesuneme zvíře, které neprošlo žádnou očistou povrchu těla a tím se původní dezinfekce míjí účinkem.
Mycí a dezinfekční box z produkce společnosti Agrico slouží k automatické očistě prasnic zejména při jejich přesunu do vyčištěných a připravených porodních sekcí. Robustní, žárově zinkované zařízení s plastovou podlahou, může přisávat dezinfekční roztok a je nezbytné ve šlechtitelských a rozmnožovacích chovech. V poslední době však nachází uplatnění i v užitkových chovech, a to nejen v naší republice, ale i v zahraničí.

Rok 2003 - Skladování obilí
V tomto roce přichází Agrico s nabídkou skladů obilovin, u nichž dosavadní uživatele oceňují především to, že jde o levné a komplexní stavby, dostatečně povrchově ošetřené, s dlouhou životností. Vyškolený tým pracovníků společnosti Agrico vypracuje projekt a na klíč postaví skladovací kapacity včetně veškerého příslušenství.
Zahraniční skladovací sila Gruber doplňuje většinou českými vynášecími dopravníky, lávkami a podobným zařízením. Základem skladovacích kapacit na obiloviny jsou zásobníky s kruhovým či čtvercovým půdorysem z pozinkovaného materiálu, v nichž se nechá uskladňovat i jiný sypký či granulovaný materiál. Ve standardní nabídce je velké množství vnitřních i venkovních zásobníků s různými rozměry, nejmenší průměr venkovního zásobníku je 3,75 m, největší 15 m, při maximální výšce 19 m pojme největší zásobník přes 3000 tun materiálu. Veškeré skladovací prostory jsou vybaveny provzdušňováním. K zachování potřebné kvality se dodává aktivní větrání, lze zajistit i dosoušení chladným nebo temperovaným vzduchem.
Agrico Třeboň nabízí zemědělcům také systém provzdušňovací podlahy, která je celá z plechu a nemusí se podepírat betonovými patkami. Tím se výrazně zlevňuje vlastní stavba, neboť sila lze jednoduše a rychle postavit na rovnou desku.

Rok 2004 – Agrialarm, přenos dat formou SMS
Agrialarm upozorňuje chovatele na mezní stavy a poruchy u všech technologických systémů ve stáji. Toto zcela české zařízení nejdříve signalizuje na akustickém či světelném terminálu v kanceláři zootechnika, že se děje něco nad rámec normálního provozu. Pokud na podnět řídicí jednotky nikdo v určité časové prodlevě nereaguje, jsou v systému naprogramována čísla mobilních telefonů, na něž Agrialarm s vlastním zdrojem energie vyšle SMS zprávu o tom, že je něco v nepořádku s elektrickou sítí, anebo se vzduchotechnikou, krmným systémem či se zabezpečením objektu. Systém má i zpětnou vazbu, prostřednictvím mobilního telefonu se lze zpětně dotazovat na funkce jednotlivých technologických systémů ve stáji.
V současné době je Agrialarm vylepšený o řadu funkcí. Sleduje více parametrů, co je však důležité, nesignalizuje až poruchu funkce jednotlivých systémů, ale již upozorňuje na některé změny parametrů, které by mohly funkci jednotlivých zařízení negativně ovlivnit.

Rok 2005 - dosažení certifikace kvality
Společnost Agrico obhájila v tomto roce certifikát ISO 9001 : 2000 pro celou škálu svých produktů. ISO 9001 :2000 potvrzuje, že celý systém společnosti Agrico, ať už výroba, vlastní produkty či obchod, splňuje náročné mezinárodní požadavky. Deklaruje kvalitu technologií na mezinárodním trhu, což je základní podmínka pro producenty vepřového, kteří chtějí deklarovat jakost svých výrobků. Uživatelům technologií z Třeboně otevírá certifikát ISO 9001 :2000 dveře na světové trhy, kde je nutné doložit, že všechny vstupy, ať již genetický materiál, krmiva či technologie, odpovídají mezinárodním parametrům.

Rok 2006 – Czech Made, potvrzení kvality
Značka Czech Made vyjadřuje, že firma má vytvořeny nejen předpoklady proto, aby kvalitně fungovala, (např. vlastní certifikaci systému jakosti podle ISO 9001), ale že tyto předpoklady ve skutečnosti také realizuje. Značka dokládá to, že robustní, konstrukčně vyzrálé technologické systémy pro chov prasat ze společnosti Agrico prošly nejen určitým vývojem, ověřovacími zkouškami a testy ve vlastní experimentální stáji, ale že se především osvědčily v zemědělské praxi. Zákaznické hodnocení patřilo v tomto případě mezi jedno z nejvyšších. Czech made je výrazem i toho, že Agrico poskytuje nejen kvalitní služby, ale že podniká korektně jak ve vztahu ke konkurenci, tak k obchodním partnerům a má vyrovnané závazky vůči státu.
Stájové technologie z produkce společnosti Třeboň neznají hranice, a to nejen mezinárodní - téměř 70 procent výrobků jde na export - ale i technické vyspělosti. Poslední novinkou je v Evropské unii patentovaná automatická kontrolní váha Agriselekt, která vznikla tak, jako mnoho předešlých zařízení, na základě požadavků zemědělské praxe. Významná je ještě jedna skutečnost: společnost Agrico bez jakékoli státní podpory, kterou tak štědře nabízí Česká republika zahraničním investorům, dnes zaměstnává více než 150 pracovníků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down