Již 33. mistrovství České republiky v orbě se uskutečnilo 8. září v malebném prostředí Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Soutěžilo se v orbě s klasickými jednostrannými a otočnými dvouradličnými pluhy, doplňkovým programem pak byla atraktivní soutěž v orbě koňským potahem. Součástí mistrovství byl také Den Zemědělce zaměřený na techniku pro zpracování půdy. Mnozí návštěvníci tak mohli vidět vpravdě revoluční změny techniky a technologií, k jakým v posledních letech v zemědělství dochází.
Soutěžní orba se tak po čase vrátila do míst se širokou oráčskou základnou a věhlasnou historií. Právě v nedalekém Rybitví vynalezli v roce 1824 až 1827 bratranci František a Václav Veverkové ruchadlo, které přineslo všeobecný užitek zemědělcům v celé střední Evropě.
Chybí širší základna
Hlavní pořadatel – Společnost pro orbu ČR, je již více něž 40 let členem světové oráčské organizace WPO. Čeští oráči se každým rokem zúčastňují mistrovství světa a Evropy v soutěžní orbě a také letos pojedou koncem září dva naši oráči – lonští mistři republiky Václav Milík a Aleš Malý na 53. mistrovství světa do Irské republiky. Podle předsedy společnosti pro orbu Ing. Vojtěcha Houště není úroveň naší soutěžní orby špatná, pravidelně se naši reprezentanti umisťují v polovině výsledkové listiny, jak to naposled dokázal na letošním mistrovství Evropy v Rakousku Aleš Malý. Aby však byla ještě lepší, je nezbytné rozšířit soutěžní základnu o mladé oráče především z odborných učilišť a zemědělských škol. Příkladem mohou být místní SOUz Chvaletice, které se významně podílelo na organizaci, či SZeŠ Čáslav. „V loňském roce jsme zorganizovali mistrovství světa v orbě v Praze a dokázali jsme, že obdobná světová soutěž nám může být kdykoli svěřena. K tomu došlo i v minulých dnech, kdy Česká republika byla vybrána jako pořadatel mistrovství Evropy v roce 2009. Předběžně počítáme s tím, že by se soutěž uskutečnila v Zábřehu na Moravě,“ řekl z tribuny Vojtěch Houšť.
Mistrovství v orbě V Kladrubech nad Labem představuje podle ředitelky Národního hřebčína Ing. Lenky Gotthardové symbolickou symbiozu. Před mnoha lety obdělávali zemědělci půdu především koňskými potahy, postupem času je nahradily traktory. „Mrzí nás, že v 50. a 60. letech díky mechanizaci ubylo velmi mnoho koní, na druhou stranu nás těší, že koně jsou dnes ušetřeny velmi těžké práce,“ dodala ředitelka.
Oráčská soutěž a Den Zemědělce se uskutečnily na pozemcích Národního hřebčína, na nichž hospodaří společnost Agros Kojice. Ta byla založena v roce 1993 a zabývá se výhradně zemědělskou výrobou, službami pro zemědělství, dopravou a obchodem se zemědělskými komoditami. V začátku hospodařila na 205 hektarech zemědělské půdy, v současné době provozuje zemědělskou činnost na 1750 hektarech. Podle jejího majitele Ing. Jiřího Hrubeše věnovala Agros Kojice přípravě pozemků zvýšenou pozornost již od loňského podzimu, což ocenili nejen ostatní pořadatelé a vystavovatelé, ale především soutěžící.
Soutěžní orbu slavnostně zahájila ministrně zemědělství Milena Vicenová, která se této akce zúčastnila jen málo dnů po svém jmenování do úřadu. Oráčům popřála dobře připravené strniště, perfektně seřízené pluhy a pevnou ruku na volantu, rozhodčím pak bystré a pozorné oko. „Ať zvítězí ten nejlepší,“ dodala na závěr. Za oráče složil slib poslední mistr republiky Václav Milík, za rozhodčí, kteří posuzovali soutěžní orbu podle pravidel WPO, pak hlavní rozhodčí Ing. Jan Cholenský.
Domácí závodník nedal jiným šanci
Mistrovské soutěže s s klasickým jednostranným dvoustranným pluhem se zúčastnilo pouze osm oráčů, což bylo o dva méně než v roce 2005. Nejmladším soutěžícím byl teprve patnáctiletý Jan Dlabal z týmu Jan Dlabal – soukromý zemědělec, nejvíce závodníků vyslal do soutěže tým Fuchs oil (tři), nejvíce pluhů - pět - neslo značku Kverneland a největším favoritem byl domácí závodník z Agrosu Kojice, mistr republiky z let 2003 až 2005 Václav Milík. O titul by ho mohl připravit snad jen déšť, jak při vzpomínce na loňské mistrovství světa v Praze říkala s lehkým úsměvem na rtech řada odborníků. Protože však bylo nádherné podzimní počasí, překvapení se nekonalo.
S rozdílem téměř 20 bodů zvítězil a počtvrté za sebou se stal mistrem republiky v orbě s klasickým jednostranným dvouradličným pluhem Kvernelanad a traktorem Zetor Václav Milík z týmu Fuchs oil-N+N Košátky, který získal 126,5 bodu. Na druhém místě se stejně jako loni umístil Josef Hloucal s pluhem Ross a traktorem Zetor z týmu Fuchs oil, který byl ohodnocen 108,5 body. Třetí místo, stejně jako v roce 2005, obsadil Michal Trtek z týmu SOU Uherský Brod. S pluhem Kverneland a traktorem Zetor získal 106 bodů. Čtvrtý skončil Jan Tihlařík ze SOUz Chvaletice (97 bodů), pátý Jindřich Vaněk se SZeŠ Čáslav (92,5 bodu), šestý Rudolf Draštík z Agro Slatiny (86,8 bodu), sedmý Vladimír Skalický ze společnosti ProfiPres (73,5 bodu) a osmý Jan Dlabal (49,8 bodu).
O prvním místě Václava Milíka nikdo nepochyboval. „Vývojová činnost z ploché dráhy se přenesla i do soutěžní orby, takže dnes Václav Milík soutěžil se špičkovým pluhem,“ řekl týdeníku Zemědělec hlavní rozhodčí Ing. Jan Cholenský. Velkou motivací bylo pro něj i domácí prostředí a podpora Václava Milíka staršího. Josef Hloucal jede svůj styl, je vyježděný a i když soutěžil se starším pluhem a traktorem, jeho zoraná parcela byla velice pěkná. Je vidět, že úspěch nezáleží jen na špičkové technice. Třetí Michal Trtek již dlouhodobě patří k naší absolutní špičce a ani tady nezklamal.“
Sedm titulů za sebou
Soutěže s otočnými dvouradličnými pluhy se zúčastnilo sedm oráčů, mezi nimiž nechyběl ani dosavadní šestinásobný mistr republiky z let 2000 až 2005 Aleš Malý ze Střední školy sociální péče a služeb, Zábřeh. K favoritům patřil i český reprezentant František Žaloudek, překvapit pak mohl pravidelný účastník Josef Holeček, či stále se lepšící Zdeněk Ondra, který do této soutěže přešel z otočných čtyřadličných pluhů. I lotos oral s tímto pluhem Jakub Gergel ze Some Jindřichův Hradec, avšak mimo soutěž. S pluhem Pöttinger a traktorem Same získal 77,7 bodu, což by ani v otočných dvouradličných pluzích nestačilo na stupně vítězů.
Rozdílem více než deseti bodů zvítězil Aleš Malý s traktorem New Holland a pluhem Kverneland, který získal 122,5 bodu. Na druhém místě se umístil František Žaloudek z ČZU Praha, který soutěžil s pluhem Vogel & Noot a traktorem John Deere, ohodnocen byl 110,3 bodu. Třetí pak skončil Josef Holeček ze SOU Opočno, který s traktorem Zetor a pluhem Kverneland získal 83 bodů. Přeskočil tak loni třetího Zdeňka Ondru (vysílací organizace Agrotip – Ing. Blažek), který měl v závěru problémy a získal 74,5 bodu. Na pátém místě se umístil Miroslav Kotek ze SOU Kamenice nad Lipou (72,3 bodu), šestý skončil Václav Marušák ze Some Sever (58 bodů) a sedmý pak Ladislav Čech ze SOŠ a SOU Podbořany (50 bodů).
„O pořadí rozhodla kvalitní práce oráče, především začátek a končení orby a správná orba do klínu,“ řekl nám jeden z rozhodčích doc. Jan Červinka z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. „Bylo vidět, že Aleš Malý je ostřílený závodník, má natrénováno a v Evropě se pohybuje pravidelně ve středu výsledkové listiny. Vysoká měřítka snese i orba Františka Žaloudka, který nás bude letos reprezentovat na mistrovství Slovenska. Do špičky patří i Josef Holeček, menším zklamáním bylo až čtvrté místo Zdeňka Ondry. O vítězi dnes rozhodla především připravenost a momentální forma. Soutěžící od čtvrtého místa musí více trénovat.“
Ekonomika oráčům nepřeje
Soutěžní orby v Kladrubech nad Labem se zúčastnilo celkem 23 oráčů, z nichž jeden oral čtyřradličným pluhem mimo soutěž a sedm oráčů soutěžilo s koňským potahem. Není to příliš mnoho a dá se říci, že až na kategorii otočných dvouradličných pluhů rok od roku počet soutěžících klesá. „Ne že by soutěžní oráči u nás nebyli, ale ekonomické podmínky řadě z nich brání na mistrovství republiky přijet,“ řekl nám na vysvětlenou člen výboru společnosti pro orbu ČR Ing. Jan Cholenský. „Byť letos naše společnost zvýšila startovné i příspěvek na dopravu, věnuje pohonné hmoty na soutěžní orbu, platí ubytování celému soutěžnímu týmu a podobně. Z rozpočtu společnosti vynakládáme na soutěžní orbu nemalé finanční prostředky.“
A kde vidí Jan Cholenský další možné příčiny stále nižší účasti? Možná některé soutěžící odradí i skutečnost, že v kategorii klasických jednostranných dvouradličných pluhů reprezentuje Českou republiku na světové soutěži pouze jeden oráč, přitom pozice čtyřnásobného mistra republiky Václava Milíka je v poslední době neotřesitelná. Naopak z kategorie otočných dvouradličných pluhů nás budou na příštím mistrovství Evropy reprezentovat dva oráči a jeden na mistrovství světa. Soutěžící zde vidí větší šanci dostat se na některou z mezinárodních soutěží a jejich počet neklesá, letos je dokonce větší než loni. Proto je naším základním cílem získávat stále nové oráče v jakýchkoli věkových kategoriích a disciplínách.“
Kladruby a koně patří k sobě
Doplňkovým programem byl čtvrtý ročník soutěžní orby koňským potahem. Letos se jí zúčastnilo sedm párů koní, tři oráči soutěžil s otočným jednoradličným pluhem a čtyři oráči s klasickým jednoradličným pluhem.
Celkové prvenství obhájil loňský mistr republiky Jiří Daněk z ranče Ladná s tmavými ryzkami Markýzou a Arkou, který oral otočným pluhem a získal 1279 bodů. Na druhém místě s celkovým počtem 1268 bodů se umístil Miloslav Čmejla z Chodoun nedaleko Roudnice nad Labem. S desetiletou hnědkou Zorkou a osmiletou hnědkou Katkou zároveň vyhrál soutěž klasických pluhů. Třetí v celkovém pořadí a druhý v soutěži klasických pluhů skončil Oskar Sněhota se svými čtyřletými plemennými hřebci z Tlumačova - tmavým ryzákem Agarem a světlým ryzákem Matesem. Jen pro úplnost, na třetím místě v soutěži s klasickým pluhem se umístil Tomáš Wimmer, v kategorii otočných pluhů se za vítězným Jiřím Daňkem umístil na druhém místě Ladislav Vydra a třetí skončil Miroslav Košťál. Kromě poháru a diplomu obdrželi nejlepší oráči stylový obrázek od Emila Kotrby.
„Letošní úroveň byla velmi vysoká, snad i proto, že se soutěžilo v Kladrubech nad Labem na pozemcích Národního hřebčína,“ řekl nám předseda společnosti pro orbu koňským potahem Ing. Jan Navrátil z České zemědělské univerzity v Praze. „Je jen škoda, že se nepřihlásilo více oráčů, měli jsme pro ně připraveno dostatek soutěžních parcel. Problém je v tom, že současně probíhá v Pardubicích výstava Koně v akci, takže jiní oráči jeli do Pardubic. Tam hned po soutěži odjíždějí i někteří soutěžící dnešního mistrovství republiky, takže se nezúčastní ani vyhlášení vítězů. K vysoké úrovni soutěže, kde se hodnotilo i vybavení oráče, tedy zda má například zástěru, bič či pokrývku hlavy, přispělo i dokonale připravené strniště, přiměřené půdní podmínky a zejména krásné počasí. Většina pluhů již měla předradličky a jeden pluh měl dokonce nastavené desky, takže skýva byla dobře zaklopená. K estetickému dojmu přepěly i krásné, vesměs napucované postroje.“
Třicáté třetí mistrovství České republiky v soutěžní orbě patřilo k těm vydařeným. Příští mistrovství republiky v orbě se uskuteční v Třebíči 27. září 2007.