04.09.2006 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Loď, která se jen tak nepotopí

Historie společnosti Moreau Agri se začala psát před patnácti lety, kdy byla v Uherském Hradišti založena českofrancouzská společnost Moreau CS. Tato firma, jejíž současný název vznikl o dva roky později, původně zastupovala na českém trhu pouze stroje francouzských výrobců. Aby mohla uspokojit stále rostoucí požadavky českých zemědělců, překročila v roce 1995 hranice země galského kohouta a dnes zastupuje v České republice třináct významných značek zemědělské techniky ze čtyř evropských zemí.

První stroje, které v roce 1991 začala tehdy ještě společnost Moreau CS na našem trhu nabízet, byly sklízeče cukrovky Moreau, nejdříve tažené a postupem doby i samojízdné.

Nejdůležitějším mezníkem rok 1997
Jak se firma postupně rozvíjela, bylo zřejmé, že nemůže zůstat jen u této techniky. Proto začala systematicky vyhledávat další francouzské stroje, které by byly vhodné pro naše velkoplošné zemědělství. A nutno přiznat, že se jí postupně podařilo najít to nejkvalitnější, co na francouzském trhu se zemědělskou technikou existovalo. Ať již pluhy a podmítače Gregoire Besson, plošné secí stroje a rozmetadla Sulky, přesné secí stroje Monosem, kompaktory a techniku na předseťovou přípravu půdy Religieux či postřikovače značky Evrart, která byla později pohlcena firmou Hardi a Moreau Agri ji nahradila značkou Blanchard. Koncem roku 1995 byla podepsána smlouva o spolupráci s první italskou firmou Storti a krmné vozy této značky dnes zaujímají u českých chovatelů téměř 50% podíl: ročně se jich u nás prodá téměř sedmdesát.
„Největším mezníkem v historii naší firmy byl rok 1997, kdy jsme podepsali výhradní smlouvu na zastoupení firmy Manitou,“ řekl týdeníku Zemědělec generální ředitel Moreau Agri, s. r. o, se sídlem v Huštěnovicích, Ing. Květoslav Třetina. „S teleskopickými manipulátory této značky zaujímáme na českém trhu největší podíl, za poslední dva roky jsme prodali bezmála 350 kusů. Od roku 2003 rovněž nabízíme teleskopické manipulátory i ve strojírenství a stavebnictví. V roce 2001 jsme podepsali zastoupení s italskou firmou Landini na prodej traktorů a v druhé polovině roku 2002 jsem navázali spolupráci s první anglickou firmou McCormick týkající se opět traktorů. Od roku 2003 zastupujeme v České republice i francouzské samojízdné postřikovače Matrot, neboť Blanchard vyrábí pouze tažené a nesené stroje. V roce 2005 jsme podepsali poslední smlouvu o zastoupení na českém trhu s belgickým výrobcem cisteren, přívěsů a výměnných nástaveb Joskin, které patří do evropské špičky. Pokud jde o české výrobce, přibližně půl roku jednáme s STS Strakonice, která vyrábí samosběrací vozy, několik jejich výrobků jsme již prodali a dosavadní uživatelé jsou vesměs spokojeni.“

Obchod táhne Manitou
Nejprodávanějším výrobkem společnosti Moreau Agri jsou teleskopické manipulátory Manitou. Na obratu firmy se podílejí přibližně 30 % a na českém trhu zaujímají podle generálního ředitele více než 50% podíl. Následují traktory Landini a McCormick, přestože jsou na českém trhu teprve krátkou dobu, v loňském roce se jich prodalo více než 130. Mezi přibližně deseti dovozci traktorů do České republiky se huštěnovická společnost vyhoupla na třetí místo. Neméně důležitým produktem v portfoliu společnosti Moreau Agri jsou krmné vozy Storti. „Nejúspěšnějším nováčkem“ který v loňském roce poskočil v pomyslném žebříčku úspěšnosti ze čtrnáctého až na čtvrté či páté místo, jsou samojízdné postřikovače Matrot, jen letos se jich prodalo bezmála dvacet.
„V současné době je zemědělská technika na přibližně stejné technické úrovni a zákazník vybírá značku především podle užitné hodnoty, tj. poměru ceny a využití stroje. Právě z tohoto pohledu jsou traktory Landini a McCormick, v nichž jsou například anglické motory a německá hydraulika i elektronika, pro české zemědělce velice zajímavé,“ vysvětluje Ing. Třetina. „Dnes jsme se stali silným konkurentem především tuzemské značky traktorů v segmentu 80 až 120 koní, kdy ceny našich traktorů v plné výbavě a s převodovkou pod zatížením jsou na úrovni nebo dokonce pod cenou českých traktorů. Když k tomu zemědělec přidá možnosti financování, které v současnosti nabízíme, volba bývá často jednoznačná: Landini nebo McCormick. Dokazují to i dosavadní čísla letošního roku, které právě u traktorů výrazně převyšují loňské výsledky. Pokud jde o obrat, v loni jsme od založení firmy dosáhli rekordních výsledků, přitom v letošním roce máme za půl roku téměř o 30 % větší tržby než za stejné období loňského roku. Mám z toho radost, neboť si vytváříme zdroje pro financování služeb a pronájem strojů, zvláště ve stavebnictví, na druhou stranu bych upřednostňoval nižší, ale pravidelný každoroční přírůstek.“

Nezbytný finanční servis
„Financování techniky, kterou dodáváme na český a slovenský trh, je pýchou naší firmy,“ pokračuje generální ředitel. „Již od roku 1991 jsem hledal finanční ústav, který by nám a našim zákazníkům poskytoval dokonalý finanční servis. A musím dodat, že jsem takové bankovní domy po čase našel.“
V roce 1995 byla podepsána velká rámcová smlouva s peněžním ústavem Waldviertler Sparkasse se sídlem v Jindřichově Hradci, který poskytuje konkrétním zákazníkům společnosti Moreau Agri financování šité na míru. Spolupráci s tímto peněžním ústavem si ředitel Třetina nemůže vynachválit. O dva roky později navázala firma Moreau Agri spolupráci s větším peněžním ústavem - GE Money Bank, který už v loňském roce předstihl objemem finančních prostředků jindřichohradeckou Waldviertler Sparkasse. Ani letos tomu zřejmě nebude jinak, neboť jeho pracovníci se nacházejí v mnoha pobočkách po celé republice. Prostřednictvím obou bank jde přibližně 60 % finančních prostředků z celkového obratu firmy. Zbytek peněz se poskytuje formou leasingu, ať již prostřednictvím ČSOB, S Morava leasing či France finance. Další možností je financování nákupu zemědělské techniky prostřednictvím operačních programů, v individuálních případech dokáže techniku zafinancovat i společnost Moreau Agri.

Dokonalé pokrytí
Téměř dvacet poboček V České republice a deset na Slovensku dokonale pokrývá celý region. Všechna střediska vybavena moderním technickým zázemím včetně skladů náhradních dílů jsou centrálně řízená. „Tento systém řízení se nám osvědčil, je životaschopný a v žádném případě nebudeme od něj ustupovat,“ tvrdí Květoslav Třetina.
K největším střediskům patří Moreau Agri Vysočina v Novém městě na Moravě, v Miroslavi na Znojemsku, ale také střediska v Jindřichově Hradci, Týně nad Vltavou, Kralovicích v okrese Plzeň sever, v Roudnici nad Labem, Bezně u Mladé Boleslavi, v Chocni, v Opavě a ve Vsetíně. Hlavní centrála na Slovensku se nachází v moderním areálu v Bučanech poblíž Trnavy, na ní jsou napojena střediska v Trenčianské Turné, v Žieliezovce, v Šamorině, v Krupině, v Levicích, v Bratislavě, Zvolenu, Piešťanech, Liptovském Mikuláši a v Košicích. Společnost Moreau Agri má dnes v České republice kolem 150 zaměstnanců a na Slovensku přibližně 55 pracovníků. Tyto stavy se neustále zvyšují, neboť rostou obrat i tržby, ale také se „rozjíždí“ činnost společnosti NET, která dodává techniku mimo zemědělství.
Říká se, že první stroj prodává obchodník, ty další již servis. Platí to i v Moreau Agri? „I když je toto rčení pravdivé, tak jednoduché to zase není,“ říká s úsměvem Ing. Třetina. „Až úzkostlivě dodržujeme zásadu, že servis musí vyjít zákazníkovi maximálně vstříc. Na každý problém musí náš pracovník okamžitě reagovat a pak ho co nejrychleji vyřešit, tedy buď techniku opraví, nebo poskytne uživateli náhradní stroj. V praxi to není ale vůbec jednoduché, neboť zastupujeme třinácti značek, což klade vysoké nároky nejen na naše techniky, ale i stav náhradních dílů, kterých máme ve skladu za stovky milionů korun.“
U traktorů či teleskopických manipulátorů, které jsou každodenně značně vytíženy, používají v Moreau Agri výhradně originální náhradní díly. K jiné technice mají k dispozici i levnější opotřebitelné náhradní díly tuzemské výroby. Vždy záleží na uživateli, který díl si vybere. Technici společnosti Moreau Agri dávají určité doporučení, řada zemědělců se však již sama přesvědčila, že někdy náhradní díl pořízený za poloviční cenu nevydrží ani dvacet procent toho, co originál.

Moderní opravárenské a servisní středisko
Do Huštěnovic, které se nacházejí na hlavním silničním tahu Brno - Zlín, se společnost Moreau Agri přestěhovala z Uherského Hradiště v roce 2001. V letošním roce zde byla dokončena řada stavebních úprav, takže dnes naleznou zákazníci přímo u hlavní silnice novou administrativní budovu s moderně vybavenými kancelářemi a centrální sklad náhradních dílů včetně samostatného oddělení garančních techniků. V areálu byly zpevněny veškeré komunikace a prostory, na nichž se nacházejí manipulátory, traktory, krmné vozy, diskové podmítače, pluhy a jiná technika v mnoha modifikacích. Přebudoval se i sklad olejů a PHM a v zadní části areálu byla dokončena nová opravárenská hala o ploše 1000 m2. V září zde začne výstavba další haly, která bude sloužit jako sklad velkých náhradních dílů. Konečným cílem je moderní opravárenské a servisní středisko včetně kryté prosklené haly, kde budou přímo ze silnice k vidění především stroje citlivější na elektroniku. Obdobné investice probíhají i v regionálních střediscích.
„Naším plánem je budovat další střediska, již dnes máme vytipováno asi pět míst v republice,“ říká závěrem generální ředitel Ing. Květoslav Třetina. „Nepočítáme již s výrazným rozšířením značek, naopak chceme zkvalitňovat servis a zrychlit dodávky náhradních dílů. Naší snahou je výrazně se prosadit i v průmyslu a stavebnictví. Jde nám také o to, aby každý potenciální zákazník, který navštíví jakékoli naše středisko, měl jistotu, že společnost Moreau Agri nebude existovat pouze dva nebo tři roky, ale že je to velká loď, která se jen tak nepotopí.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down