13.07.2006 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přesný secí stroj do rovin i hor

V České republice je v současnosti k dispozici široký výběr výkonných hybridů kukuřice, které lze pěstovat a sklízet i v oblastech České republiky s nadmořskou výškou 500 metrů i vyšší. Dnes není problém vyzrálou kukuřici sklidit, ale v náročných půdních podmínkách se spoustou kamene ji včas, správně a rychle zasít.

Před podobným problémem stálo ještě na začátku letošního roku Agrodružstvo Počátky na Pelhřimovsku, které v průměrné nadmořské výšce 640 m obhospodařuje 1950 ha zemědělské půdy, z toho 620 ha trvalých travních porostů. V živočišné výrobě chová 1300 kusů skotu, z toho 430 krav českého strakatého plemene s průměrnou užitkovostí kolem 6000 l mléka a 35 krav bez tržní produkce mléka. Není proto divu, že jedním z hlavních programů rostlinné výroby je kromě brambor, obilovin a lnu především produkce kvalitních krmiv, ať již travní senáže, kukuřičné siláže a v posledních třech letech dokonce i zrna kukuřice.
„Přestože naše družstvo nepatřilo nikdy k bohatým zemědělským podnikům, investicím jsme se nikdy nebránili,“ řekl nám hned v úvodu předseda Agrodružstva Oldřich Jelínek. „V polovině devadesátých letech jsme vynaložili nemalé finanční prostředky do rostlinné výroby – koupili jsme například nový silný traktor a nezbytné nářadí pro polní práce a sklizeň pícnin. V roce 2004 jsme zahájili výstavbu stáje pro skot, včetně nové dojírny a dvou silážních žlabů v celkové částce dvacet milionů korun, kterou bychom měli dokončit v příštím roce. V letošním roce jsme si pořídili sklízecí mlátičku Claas Lexion 550, takže nám chybí již jen samojízdná řezačka a ještě jeden silnější traktor. Potřebovali jsme ale také vyřešit setí kukuřice, kterou pěstujeme přibližně na dvou stech hektarech. Nejdříve jsme si ji seli sami klasickou secí kombinací, pak jsme si nechali půlku výměry zasít ve službách a v loňském roce nám služby zasely již celou výměru přibližně za sto dvacet tisíc korun plus nezbytnou naftu. Proto jsme se rozhodli pořídit si vlastní přesný secí stroj. Vybrali jsme si značku Kuhn, šestiřádkový model Maxima.“

V jižních Čechách oblíbená značka
„Jsem přesvědčen o tom, že přesný secí stroj Kuhn Maxima je pro výrobní podmínky Agrodružstva jako stvořený,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Josef Novák, vedoucí prodeje zemědělských strojů akciové společnosti Garnea Neplachov, která Maximu do Počátek dodala. „S technikou Khun mají jihočeští zemědělci velmi dobré zkušenosti, od roku 1993 jsme již prodali stovky strojů, které k plné spokojenosti slouží zdejším farmářům. Přitom právě v jižních Čechách je konkurence velmi tvrdá, působí zde čtrnáct významných firem se zemědělskou technikou. Každý rok prodáváme přibližně 40 až 60 strojů Kuhn, od malých jednoduchých rozmetadel až po velké secí stroje či krmné vozy. Na tomto úspěchu se podílí nejen vynikající kvalita této francouzské techniky a velký výběr z mnoha modelů, ale i rychlé dodávky náhradních dílů a dokonalý servis, který dnes zajišťuje deset pracovníků. Neplachov se nachází uprostřed Jihočeského kraje, takže maximální vzdálenost k jeho hranicím je sto kilometrů, tedy hodina jízdy.“
Pneumatický přesný secí stroj Kuhn Maxima je určen k setí kukuřice a slunečnice nejen do zpracované půdy, ale také do mulče. Zemědělci mohou volit ze tří verzí vlastních výsevních jednotek – univerzální, výkyvné nebo k setí do mulče, ale i různé rozteče řádků podle požadavků budoucí sklizně (plošným či řádkovým adaptérem). Agrodružstvo si vybralo šestiřádkový model s teleskopickými rameny, které umožňují přepravní šířku 3 m bez transportního vozíku. Menší modely se dodávají s pevným rámem, naopak větší – až dvanáctiřádkové, využívají hydraulicky sklopný rám. Maxima je vybavena systéme pro přihnojování pod patu, na přání se dodává dávkovací zařízení se zásobníkem k insekticidní ochraně, zejména proti zavíječi kukuřičnému. Pro Maximu je charakteristická i vyšší kapacita zásobníku osiva na jeden řádek (52 litrů) a dva velké vpředu umístěné zásobníky na hnojivo o objemu 280 litrů. U secích strojů s větším záběrem se dodávají nádrže na hnojivo o objemu 400, 600 i 1350 litrů.
„Robustní secí stroje Maxima spolehlivě sejí kukuřici i v těžkých, kamenitých půdních podmínkách vrchoviny či podhorských oblastí, kde se specializují na chov skotu a kukuřičná siláž je nezbytnou energetickou částí krmné dávky,“ vysvětluje Ing. Novák. „Firma Kuhn věnuje kvalitě materiálu, stejně jako atypickým technickým řešením, již tradičně velkou pozornost. Podle podmínek mohou zemědělci vyměňovat kotoučové nebo nožové botky, v těžkých podmínkách pak lze k výsevním sekcím předřazovat jednoduché kovové nebo prstové rozražeče, které odrážejí případné kameny ze seťového lůžka do stran. Přesné secí stroje Maxima samozřejmě dobře pracují i v klasických kukuřičných či řepařských oblastech, kde je možné využít dvanáctiřádkový model, na přání lze dodat i elektronickou jednotku pro řízení a kontrolu výsevku, která zároveň zajišťuje předávání provozních dat obsluze.“

Až čtyřicet hektarů za den
Během dvou let chce Agrodružstvo Počátky zvýšit výměru trvalých travních porostů na 700 hektarů, takže vzroste požadavek na větší množství kvalitní kukuřičné siláže a tím i větší výměru kukuřice. Pro kukuřici vybírají v Počátkách lepší pole, ta horší zatravňují.
Vraťme se však k secímu stroji Maxima, kvůli němuž jsme do Počátek přijeli. „Abychom ušetřili, chtěli jsme původně koupit starší přesný secí stroj,“ hovoří o prvotním záměru Oldřich Jelínek. „Pěkný starší secí stroj však u nás nekoupíte. Rozhodli jsme se proto pro nový a hlavními prioritami byla jeho kvalita a dostupnost náhradních dílů a servisu. Vybírali jsme z několika nabídek a nakonec jsme se rozhodli pro robustní Maximu, která stoprocentně splňuje požadované předpoklady, navíc jsem dostali i zajímavou finanční nabídku. Při rozhodování hrálo velkou roli i to, že již vlastníme řadu strojů značky Kuhn, ať již žací mačkač, shrnovače ale i dvě secí kombinace s rotačními bránami. Jen pro zajímavost, s tou první jsme zaseli již 7400 hektarů bez jediné závažné opravy, nepočítám-li výměnu opotřebitelných náhradních dílů.“
„S novou Maximou jsme letos bez problémů zaseli dokonce 250 hektarů kukuřice, neboť jsme museli na jaře zaorat 300 hektarů,“ dodává závěrem O. Jelínek. „A zatím jsme s ní velice spokojeni. Protože nám na jaře chyběl kvalitní traktor s výkonem kolem 100 koní - všechna technika pracovala vzhledem ke krátkému jaru od nevidím do nevidím - agregovali jsme zpočátku přesný secí stroj se zetorem 7245. Tato kombinace zasela za den i 30 hektarů se spotřebou 3,2 litru nafty na hektar zaseté plochy, problémy však byly s hydraulikou traktoru. Na poslední část byl k dispozici silný traktor o výkonu 160 koní, výkon byl samozřejmě předimenzován, i když spotřeba nafty na hektar zaseté plochy byla jen 3,8 litru nafty a denní výkon této kombinace se pohyboval dokonce kolem 40 hektarů. Pokud pomůžeme se setím kukuřice i sousedním družstvům, měli bychom mít přesný secí stroj Kuhn Maxima zaplacený během pěti let.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down