Pravděpodobně největším lákadlem expozice firmy Strom Praha, tedy vystavovatele techniky John Deere na veletrhu Techagro byly nové traktory řady 8030. Dva vystavené modely této řady ale nemohly zastínit ostatní traktory a další techniku John Deere.
Jak konstatoval zástupce firmy Strom Ing. Pavel Fiala, zaujímaly traktory přibližně třetinu expozice. Mimo nových modelů řady 8030, kdy se John Deere 8230 dočkal i slavnostního křtu (viz. Zemědělec 19/2006), měli návštěvníci možnost si prohlédnout traktory všech výkonových kategorií. Důraz byl kladen především na akční modely řady 6020. Pokud se vrátíme k nejsilnějším novinkám, které jsme již několikrát podrobně představovali, jsou oba prezentované modely k dispozici jako předváděcí s tím, že společnost Strom je předvede a případným zájemcům zapůjčí v rámci předváděcího turné po republice. Slabší z traktorů 8230 je vybaven převodovkou PowerShift, tj. s řazením pod zatížením, naproti tomu nejsilnější model 8530 disponuje převodovkou s plynulou změnou převodového poměru AutoPowr.
Úplnou novinkou byl podle slov Pavla Fialy čelní nakladač 731 HSL namontovaný na traktoru 6420. Jedná se o čelní nakladač s hydraulickým vyrovnáváním. Již na první pohled bylo patrné, že se jedná o velký nakladač (s velkou výškou zdvihu) na čtyřválcovém traktoru. Takovéto modely se často montují na traktory šestiválcové. Protože měl zákazník požadavek vysokého zdvihu, byl použit právě lehčí nakladač s hydraulickým vyrovnáváním.
5315 je označení viničního traktoru John Deere, který zůstává pracovat na moravských vinohradech.
Sklizeň v zelenožlutém podání
Známým sortimentem společnosti John Deere jsou žací mačkače. Návěsný typ 735 je podle slov Ing. Fialy typickým zástupcem masivní lišty John Deere s výměnnými segmenty v kombinaci s mačkacími válci. Dalším představitelem této kategorie byla trojkombinace nesených žacích mačkačů opět v robustním provedení John Deere. Návštěvníci výstavy měli možnost prohlédnout si také lis na válcové balíky 592.
Sklízecí mlátička John Deere STS může být oproti minulému Techagru vybavena systémem AutoTrac, tj. systémem pro satelitní navádění s automatickým zatáčením a vším co s tím souvisí, tj. mapováním výnosu, zjišťováním ztrát atd. Mlátička je sama díky čidlům a elektronice schopna ovlivňovat kvalitu sklizně. Novinkou českého trhu je sklízeč kukuřičných palic Kemper Corn Star 208. Osmiřádkový sklízeč je ve výrobě již přibližně čtyři roky a plně se při sklizni kukuřice osvědčil.
V expozici nemohla chybět ani samojízdná sklízecí řezačka John Deere, jejímž standardem je plynulé nastavování délky řezanky. To si také návštěvníci mohli vyzkoušet na přistaveném funkčním modelu převodovky.
Samozřejmě nemohla chybět manipulační technika v podobě teleskopických manipulátorů. Bez zajímavosti určitě nebyly ani zahradní traktůrky a sekačky, které se postupně stávají běžným pomocníkem pro údržbu okolí farem.
Nové typy postřikovačů
Strom Praha představil v Brně hned dvě nové modelové řady. První z nich je řada tažených postřikovačů 700. Ta se skládá ze tří modelů, konkrétně je to typ 724, 732 a 740. Postřikovače jsou osazeny nádrží o objemu od 2400 po 4000 litrů.
Postřikovač lze osadit pevnou ojí do spodního závěsu nebo řiditelnou ojí do horního závěsu. Natáčení oje pro sledování stop kol traktoru lze provádět ručně nebo je možné přenechat automatice. Ta pak reaguje na natočení traktoru vůči postřikovači a udržuje oj neustále v kolmé pozici. Hydraulické natáčení oje lze využít také při jízdě po vrstevnici.
Náprava postřikovače se dodává pro naše podmínky s pneumatickými brzdami. Možné je provedení pevné nebo odpružené. Jako pružící prvek slouží blok z polyuretanu absorbující rázy. Rozchod lze měnit pouze otočením disků kol. Aktuální pojezdovou rychlost zjišťuje snímač podle otáček jednoho z pojezdových kol.
Polyuretanová nádrž se vyznačuje kompaktním tvarem s absorpcí vln a osazena je vysokotlakým mícháním. Suchý indikátor hladiny kapaliny s centrálně umístěným plovákem je snadno čitelný jak z kabiny traktoru tak ze země. Výhodou je nemožnost jeho znečištění či zabarvení chemikáliemi. Na přání je možné stroj dovybavit digitálním indikátorem. Mimo hlavní nádrže je stroj vybaven nádrží na proplach (400 l) a samozřejmě mytí rukou.
Míchání postřikové jíchy je řešeno prostřednictvím čtyř hydroinjektorů umístěných na dně nádrže. Pracují přes primární tlakový regulátor zcela nezávisle na postřikovém tlaku. Intenzita míchání se automaticky sníží při poklesu roztoku v nádrži Zajímavostí je bezesporu recirkulační ventil, díky němuž je možné provést proplach celého systému bez zředění postřiku zbývajícího např. na následující den. Samozřejmostí dnes již každého postřikovače je sklopná přimíchávací nádrž s tryskou na výplach kanistrů. Veškeré funkce stroje jsou ovládány dvěma ventily umístěnými vlevo. Tam také najdeme všechny plnící i vyprazdňovací otvory, takže není nutné postřikovač obcházet.
Postřikovače John Deere řady 700 mají ramena zavěšena na novém typu paralelogramu ve tvaru písmene Z, který se také někdy používá např. u čelních nakladačů.
Na paralelogramu lze nalézt dvojitě hydraulicky skládaná ramena o pracovním záběru 18 – 28 metrů nebo trojitě hydraulicky skládaná ramena o záběru 24 – 28 metrů. Jejich poslední sekce je díky možnosti vychýlení dopředu, dozadu či vzhůru odolná proti nárazu. Rozvod i trysky jsou ukryty proti poškození v rámu postřikovacích ramen. Rozvody postřikovací kapaliny jsou provedeny v plastu a nerezu. Samozřejmostí je odpružení ramen.
Zavěšení ramen umožňuje výkyv ramen a samozřejmě jejich stabilizaci, svahovou korekci paralelní vzdálenosti ramen od povrchu pozemku. Ramena lze také samostatně naklápět podle potřeby.
Veškeré potřebné funkce pro práci jsou ovládány prostřednictvím panelu přímo z kabiny. Zde lze postřikování vypínat postupně po 11 sekcích, nastavovat postřikovací tlak, skládat nebo naklápět ramena, sledovat pojezdovou rychlost, množství kapaliny v nádrži, natáčet oj atd.
Postřikovač lze provozovat v systémech precizního zemědělství.
Samochod z Ameriky
Druhým novým postřikovačem, tentokrát však jen na českém trhu je samojízdný stroj vyráběný již delší dobu v Americe. V České republice je nově nabízen na přání zemědělců. Postřikovač John Deere 4720 je určen zákazníkům, kteří kladou požadavky na vyšší aplikační rychlost, vysokou stabilitu ramen, komfort obsluhy a snadné ovládání.
Postřikovač 4720 je osazen šestiválcovým motorem John Deere Common Rail o objemu 6,8 litru a výkonu 225 koní. Hydrostatický pohon s dvěma tandemovými čerpadly, čtyři nezávislé hydromotory kol a elektrohydraulická převodovka nabízí čtyři stupně vždy od 0 do svého maxima pro plynulé a rychlé ošetření a transport. Řiditelná je přední náprava s poloměrem otáčení stroje 7,3 m.
Patentované nezávislé hydropneumatické odpružení všech čtyř kol nabízí uživatelům komfort a produktivitu. Hydraulickým nastavením rozchodu kol stavitelným z kabiny, plynule za jízdy v rozmezí 305 až 386 cm, lze docílit excelentní stability postřikovače i při vysokých rychlostech. Existuje možnost rozdílného rozchodu přední i zadní nápravy a rychlé změny zpět na přepravní šířku. Světlá výška stroje činí 152 cm.
Hlavní nádrž na postřikovou jíchu je polyethylenová o objemu 3000 l, nádrž na přimíchávání chemikálií má objem 21 litrů a obsahuje proplachovací injektor. Proplachovací nádrž na čistou vodu má objem 454 litrů, nádrž na mytí rukou 15 litrů. Srdcem postřikovače je hydraulicky řízené čerpadlo s plynulou regulací o max. výkonu 530 l/min.
Kabina postřikovače je vybavena přípravou pro systém GreeStar AutoTrac a na přání může být stroj vybaven systémem automatického navádění Paralel Tracking či automatického řízení AutoTrac.
Ramena postřikovače o šířce 27 m (7 sekcí)/ 18m (5 sekcí) s protinárazovou ochranou vnějších sekcí, výškou paralelogramu od 69 do 220 cm zajišťují bezproblémové celosezónní aplikace. Ramena jsou několikanásobně odpružena ve vertikálním, horizontálním směru i proti antivychýlení.
Ve vývoji je již také evropská verze postřikovače s větší nádrží, užším rozchodem a slabším motorem.