Kompostování odpadů biologického původu je staré jako lidstvo samo. Do pozadí ustupuje až během pravidelného odvážení odpadků a jejich ukládání na skládkách a přetrvává snad jen v oblasti zemědělství. Dnes se však především ve velkých aglomeracích ke kompostování vrací, neboť se jedná o recyklaci biologické hmoty, kterou není nutné ukládat na často již tak přeplněných a rozrůstajících se skládkách.
Kompostování má z hlediska ekologie mnoho přínosů, především pak právě v recyklaci biologického materiálu. Stejně tak se ale najdou i nedostatky této technologie, které spočívají v možném zápachu a také kontaminaci vzduchu či podloží nadměrným množstvím dusíkatých látek apod. Vhodným řešením těchto problémů je využití technologie, jejíž součástí je kompostování ve vacích, jak jej známe z senážování.
Že je možné nejen dostát všem ekologickým zásadám, ale i dosahovat zisku, dokazuje kompostárna firmy Grundon na periferii Londýna. Tu jsme navštívili díky české společnosti Euro Bagging, s. r. o., která je zemědělcům známá především jako výrobce senážních lisů a strojů na drcení a silážování zrna a jiných krmiv ve vacích. V Anglii se ale uplatnila jako dodavatel stroje pro kompostování ve vacích. V navštívené kompostárně totiž asi rok pracuje kompostovací lis CM 2,4 pro vkládání kompostované drtě do vaků.
Vlastní akce se skládala z prohlídky kompostárny a jejího zařízení, praktické ukázky lisu. Dále pak pokračovala přednáškou zástupce místní firmy o provozu kompostárny, přínosech lisu a především ekonomice provozu.
Jak nám sdělil výkonný ředitel společnosti Euro Bagging Ing. Petr Jurek, byla návštěva kompostárny uspořádána především z důvodu ukázky technologie obchodním zástupcům společnosti, prodejcům a vážným zájemcům o stroj a vlastně celou technologii zpracování odpadu a kompostování. Účastnili se jí zástupci České republiky, ale také Švédska, Nizozemí, Francie, Velké Británie či Maďarska.
Odpad surovinou
Kompostárna přijímá k zpracování rostlinný odpad v podobě listí, trávy, větví a částí stromů apod. Materiál nejprve projde drtičem, který hmotu nakrátí na potřebnou velikost. Poté putuje drť okamžitě do vaku. Zásobování drtiče, stejně jako lisu probíhá pomocí čelních nakladačů či manipulátorů. Spolu s drtí vkládá lis do vaku jednu či dvě polypropylenové perforované hadice, které následně slouží k regulovanému přísunu vzduchu pomocí ventilátorů.
Po vlastním procesu kompostování je kompost z vaku opět prostřednictvím nakladačů vybírán a pomocí třídičky přetříděn. Z drtě vznikne asi 70 % hotového kompostu a 30 % ještě ne zcela rozložené hmoty je přimícháno k další várce drtě před kompostováním. Pokud je třeba extra kvalitní kompost, pak je procento odpadu na třídičce samozřejmě vyšší. Zároveň se při třídění odseparují plasty a jiné další cizí předměty jako kameny a jiné. Pro vznik kvalitního a rychle zrajícího kompostu je vhodné vkládat do vaku vlhký materiál, což v anglických podmínkách není problém. Zároveň je nutné, ne však kritické, dodržovat vhodný poměr C:N pro rychlý rozklad hmoty. To je nejsnadněji zajištěno mícháním různorodého materiálu, což také není při dávkování hmoty do drtiče problém.
Rychlost a ekologie
Na rozdíl od klasického kompostování, které podle zkušeností provozovatele trvá téměř půl roku, zkracuje se doba procesu ve vaku asi na polovinu. To je první fakt, díky kterému lze na stejné ploše zpracovat dvounásobné množství materiálu. Druhým, a v některých podmínkách či oblastech důležitým faktem je zápach, resp. jeho eliminace. Kompost ve vaku se totiž nemusí překopávat, takže nedochází ke kontaminaci ovzduší zápachem nepříjemným pro okolí.
Další ekologickoekonomický fakt je ten, že je hmotu možné ukládat do vaků na nezpevněné nebo jen lehce zpevněné podložce, na rozdíl od běžného kompostování. Tam totiž hrozí mimo emisí čpavku a dalších plynů také emise dusičnanů do půdy a vody. Proto je pro takový způsob kompostování vyžadována zpevněná plocha s jímkami atd., což je ekonomicky velice zatěžující, nehledě k nemožnosti přesunu pevné stavby. Naproti tomu způsob kompostování ve vaku nevyžaduje pevnou podložku pod vaky a vlastně ani pod ostatní technologické součásti. Jak zástupce firmy Grundon podotkl, je pro ně takovýto způsob výhodný, především vzhledem k možnosti přesunu provozu jinam. I proto jsou veškerá zařízení v mobilním provedení s vlastním spalovacím motorem.
Aby byla zajištěna nemožnost kontaminovat podloží dusičnany či jinými látkami, je prostor kompostárny vyložen nepropustnou fólií, na níž je navezena rozdrcená stavební suť. Areál je tak možné v podstatě kdykoli uvést do původního stavu.
Ekonomice provozu přispívá lis
Za tunu odpadu zaplatí dodavatel 30 Euro. Dopravní náklady jdou také na jeho účet. Průměrné náklady na zpracování tuny materiálu jsou podle druhu vyjádřeny v rozmezí 10 až 14 Euro. Příjmy navíc za prodej hotového kompostu činí kolem 5 Euro za jednu tunu. Pokud je aktuálně zájem o kvalitnější kompost, jeho cena se samozřejmě zvyšuje.
Podnik ročně zpracuje přibližně 25 000 tun materiálu, přitom do jednoho 60 m dlouhého vaku se vejde asi 120 tun. Vlastní lis CM 2,4 zvládne za den při dostatečném přísunu hmoty naplnit až čtyři vaky.
Lis CM 2,4 je určen k plnění vaku o průměru 2,4 m. Stroj lze použít k plnění materiálu pro kompostování, avšak možné by bylo plnění vaků krmivem či jiným materiálem podle potřeby.
Stroj je sestaven na robustním podvozku s tandemovým uspořádáním náprav a transportní ojí. Ta je pro vlastní práci stroje osazena řiditelnou nápravou podpírající stroj. Na podvozku je umístěna komora s vrchním plnícím otvorem. V zadní části je pak na tubus komory navlečen vak. K jeho snadnému umístění slouží elektrický vrátek.
Posun pístu komorou zajišťují dva nad sebou umístěné teleskopické hydraulické válce. Aby byla hmota ve vaku umístěna rovnoměrně, disponuje tandemový podvozek hydraulickými ručně ovládanými brzdami pro každou stranu zvlášť. Tak je možné nastavit poměr slisování. Stroj se tak během pracovního cyklu posune téměř o zdvih pístu vpřed.
Zároveň s rozdrcenou hmotou je do vaku vkládána perforovaná polypropylenová hadice, která využívá otvory výztuh plnící komory.
Energii pro posuv pístu dodává vznětový tříválcový motor pohánějící hydraulické čerpadlo. Zajímavý a úsporný je systém práce. Protože se jedná o elektronicky řízený motor, lze dodávku paliva ovlivnit právě elektronicky. Motor tak mimo pracovní cyklus pracuje na volnoběžné otáčky. Po naplnění komory prostřednictvím nakladače aktivuje obsluha nakladače dálkovým ovládáním pracovní cyklus. V té chvíli naběhne motor do jmenovitých otáček a zároveň dojde k přesunutí hydraulického rozvaděče tak, že je píst hydraulikou lisuje a posunuje hmotu do vaku. Po jeho posunutí na konec dráhy dojde automaticky k vrácení pístu do výchozí polohy. Jakmile se tak stane, otáčky motoru klesnou na volnoběh. Hydraulika stroje je použita také na řízení čelní opěrné nápravy.
Mimo tento stroj je Euro Bagging schopen dodat menší stroj o průměru komory a vaku 1,5 m a také větší stroj o průměru komory a vaku 3 m. Všechny stroje je možné osadit vlastním motorem, nebo je provozovat v agregaci s traktorem.