12.01.2006 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vysoká kvalita na úkor rekordů

„Alfou omegou v ochraně rostlin je kvalita provedené služby, nikoli její cena nebo velký plošný výkon. Zemědělci si již uvědomují, že jedině dokonalou aplikací lze využít obrovské finanční prostředky vynaložené na nezbytné pesticidy. Hlavními faktory kvalitní aplikace jsou nízká pojezdová rychlost odborně seřízeného postřikovače s možností variabilního dávkování vody a vysoká kvalita obsluhy,“ tvrdí Jozef Beniska z Čimelic, který v tomto oboru podniká od roku 1991.

Firma Jozefa Benisky poskytuje kvalitní služby a je o ně mezi zemědělci zájem. Vypovídají o tom i následující čísla: v roce 1991 ošetřila 17 800 hektarů, o devět let později již 40 000 hektarů. V mnoha zemědělských podnicích uskutečňuje komplexní chemickou ochranu rostlin, to znamená poradenství, dodávku pesticidů a vlastní aplikaci, jiným vypomáhá jen v době nejvyššího tlaku chorob, škůdců a plevelů, tedy především od dubna do poloviny června. Kapacitu má předimenzovanou tak, aby stihla aplikační termíny i v tom největším tlaku škodlivých činitelů. Vlastní sedm velkých samojízdných postřikovačů, které jsou schopny za den ošetřit až 700 hektarů.

Čtyři postřikovače z pěti
„V roce 1991 jsme začínali v pěti lidech se třemi nákladními automobily IFA vybavenými postřikovači,“ vzpomíná na začátky J. Beniska. „Výkony se zvyšovaly rok od roku velmi opatrně, neboť zemědělci v naší oblasti využívali především vlastní techniku. Postupně jsme je však přesvědčili, že chemickou ochranu jim zajistíme lépe. Stroje nám ale postupně stárnuly a náhradní díly byly nedostupné, nehledě na to, že nákladní automobil by po poli jezdit neměl. V roce 1995, kdy jsme začali hledat samojízdný postřikovač, nás oslovila firma Garant Zlín, s. r. o, která vystavovala zajímavý prototyp na Zemi živitelce. Stroj se nám líbil, neboť měl traktorový podvozek, slušný výkon i v kopcovitém terénu a zajímavé provedení vlastní nástavby s instalovaným počítačem. Dohodli jsme se i na ceně a zakoupili dva stroje, které se velice osvědčily. Protože v té době byly pro nás zahraniční samojízdné postřikovače cenově nedostupné, objednali jsme si u společnosti další dva stroje. Během tří let jsme si tak pořídili čtyři celkem kvalitní samojízdné postřikovače se záběrem 18 a 24 metrů. Jen pro zajímavost, Garant vyrobil ještě jeden takový postřikovač a pak s jejich výrobou skončil. Co je však důležité, servis pro nás zajišťoval dál, přitom postupnou modernizaci postřikové techniky jsme dělali ve spolupráci s firmou Agrio Křemže.“
Agroslužby Josefa Benisky zaměřené na chemickou ochranu rostlin - aplikaci a prodej pesticidů – se musely koncem devadesátých let přizpůsobit zemědělcům, kteří se začali ve větší míře orientovat na tržní plodiny. Šlo především o řepku, jež se původně pěstovala na 10 až 15 % výměry, dnes v regionu zabírá 20 až 30 % orné půdy. Do těchto intenzivních porostů si pospíšili i škodlivé organismy a ochrana v době květu, kdy nastupují šešuloví škůdci a houbové choroby, začala být problémem. To byl hlavní důvod, proč i v Čimelicích začali uvažovat o moderních samojízdných postřikovačích s vysokou světlou výškou.

Nejdříve Tecnoma, potom Hardi
Proto v roce 1998 zakoupili v Čimelicích moderní postřikovač Tecnoma Lasser 3000 s rozsahem ramen 18 až 24 metrů, který splňoval požadavky na kvalitní chemickou ochranu ve vysokých porostech, a co je podle J. Benisky obzvlášť důležité, měl zajištěn požadovaný servis. „Mně by se více líbil samojízdný postřikovač Amazone, jeho technické úpravy na podvozku by nám vyhovovaly lépe než provedení u strojů Tecnoma či Hardi, ale v České republice nemá zajištěn dokonalý servis a tím je pro nás zbytečný. Potřebujeme spolehlivý a kvalitní postřikovač s dlouhou životností a požadovanou úrovní servisu,“ přemýšlí nahlas Jozef Beniska.
S narůstajícím objemem služeb začali uvažovat o dalším samojízdném postřikovači. V roce 2000 zakoupili první samojízdný postřikovač Alpha Twin Force od firmy Hardi, druhou Alphu si pořídili o čtyři roky později. Oba postřikovače mají variabilní šířku ramen 24 a 27 metrů, která vyhovuje významným obchodním partnerům. „Pro techniku Hardi jsme se rozhodli především z důvodu, že jsme chtěli povýšit kvalitu aplikace chemických prostředků ještě o stupínek výš a systém Twin Force, který je o generaci vpředu, to zaručuje,“ vysvětluje J. Beniska. „Podpora vzduchu umožňuje rozbít postřikovou jíchu na drobné kapičky, které vytvoří na ošetřovaném porostu stejnoměrný film, čímž zlepší účinnost vlastní aplikace. Sebedokonalejší trysky to bez podpory vzduchu nedokážou. Za druhé: vzduchová clona, která se vytvoří za tryskou, chrání aplikovanou látku proti úletům i při vyšší rychlosti větru nebo pojezdové rychlosti. Třetím důležitým faktorem je skutečnost, že se vlivem vzduchu porost více otevře a pesticidy se aplikují i do nižších pater rostliny, což má zase významný vliv na lepší účinnost ochrany. Ke kvalitě aplikace, která je pro nás prvořadá, přispívá i to, že jsme jedna z mála firem, která všechny stroje s vysokou světlostí podvozku dvakrát do roka přezouvá. V podzimním a jarním období jezdíme na flotačních pneumatikách, které jsou šetrné k půdě, naopak do vzrostlých porostů používáme kultivační kola, jež jsou zase šetrné k porostu.“
Původní postřikovač Alpha letos v Čimelicích nahradí nový model Alpha plus Twin Force, představitel nejnovější generace samojízdných postřikovačů Hardi s vysokým výkonem a efektivnějším ovládáním. Oproti staršímu modelu byla laminátová nádrž nahrazena polyetylénovou nádrží o objemu 4100 litrů s větší odolností proti otěru i nárazům. Nový stroj s vyšší přepravní rychlost až 40 km/h nemá již pěnový značkovač, navádění do řádků zajišťuje systém GPS. V základní výbavě je stavitelný rozchod kol a ramena s šířkou záběru 24 nebo 27 m.

Nízká pojezdová rychlost
Nové samojízdné postřikovače využívají agroslužby ve vyšších porostech obilovin a řepky, kde již nelze používat samojízdné stroje Garant s nižší světlou výškou. Každý z nových postřikovačů ošetří za sezónu 11 tisíc hektarů, výjimkou však není ani 13 či 15 tisíc hektarů. „Nejde nám však o rekordy, upřednostňujeme vysokou kvalitu, které dosáhneme jen při nízké pojezdové rychlosti,“ je přesvědčen J. Beniska. „Názory, že postřikovač může kvalitně pracovat i při pojezdu 25 kilometrů za hodinu, jsou podle mě zcestné. Optimální hranice nejvyšší pojezdové rychlosti je podle mého názoru 12 kilometrů za hodinu, v Německu a Dánsku jezdí maximálně sedmikilometrovou rychlostí. Neustálé sledování pěti ukazatelů na displeji, objíždění překážek a dodržování návaznosti jednotlivých jízd se musí při vysokých rychlostech zákonitě odrazit v horší kvalitě práce.“
Aby společnost J. Benisky zkvalitnila i aplikaci dusíku, uplatňují od roku 2002 na postřikovačích N-senzor, který zajišťuje jeho diferencované dávkování podle množství dusíku v porostu. To se zákonitě projevuje v úspoře nákladů na hnojiva v daném zemědělském podniku. Tato služba je však drahá. „Farmář sice vyžaduje vysokou kvalitu aplikace, ale pokud možno za stejné peníze, neboť ani nákupní cena jeho produktů se nezvyšuje, dokonce často klesá,“ dodává J. Beniska. „Je třeba si ale uvědomit, že právě úspora nákladů je jednou z cest, jak se i při nízkých nákupních cenách dostat do černých čísel. K nižším nákladům určitě přispěje i přímá injektáž agrochemických přípravků, s níž v budoucnosti počítáme. Speciální zařízení umožňuje přimíchávat pesticid v nastavené koncentraci přímo při aplikaci regulačního přípravku nebo hnojiva a účinnou látku dávkovat jen na určitých částech pozemku s ohnisky různých plevelů.“
Ve společnosti dnes pracuje jedenáct lidí, z toho osm řidičů, v sezóně vypomáhají dva až tři brigádníci, kteří zajišťují dopravu vody, pesticidů a hnojiv. Období od začátku listopadu, když končí sezóna, do přibližně 15. prosince je vyhrazeno na údržbu techniky a pak nastupují všichni zaměstnanci na placenou dovolenou, která trvá až do 1. března. Potom začínají různá školení a kolem 15. března se vjíždí do porostů. Kvalitních služeb čimelické společnosti využívají stovky zákazníků, ať již velké zemědělské společnosti, kterých je asi patnáct, či malí soukromí zemědělci, z nichž mnozí jsou na služby odkázáni. Z celkového objemu 53 tisíc ošetřených hektarů v letošním roce připadá na ty nejmenší téměř 5000 hektarů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down