Loňské prosincové Dny otevřených dveří uspořádala akciová společnost Unimarco zároveň na dvou místech České republiky. Pro zájemce z Čech byla technika Hardi připravena ve společnosti ZEOS Agri v Hořovicích, účastníci z Moravy a ze Slovenska pak tradičně zamířili do Lípy u Zlína. Na obou místech čekali na zemědělce nejen postřikovače, ale také vyškolení odborníci, v Hořovicích navíc i technika Case IH a Kverneland Group, neboť během těchto dvou dnů se uskutečnila i tradiční výstava zemědělské techniky.
Společnost s ručením omezeným ZEOS agri Hořovice prodává postřikovací techniku Hardi již od roku 1991 v okresech Beroun, Příbram a Rokycany, ale i na Plzeňsku a Tachovsku. Společně s generálním importérem výrobků koncernu Hardi International pro Českou a Slovenskou republiku připravila pro návštěvníky dvoudenní akce jak malé zádové postřikovače, tak i nejzákladnější model taženého postřikovače TR 2000, ale i dva modely Commander, jeden v provedení Twin s rameny 24 m, druhý v konvenčním provedení se záběrem ramen 18 m. Třešničkou na dortu byl pak samojízdný postřikovač Alpha, opět v provedení Twin.
Lídr na českém trhu
„Postřikovače Hardi měly u nás dobré jméno a tradici již před rokem 1990, a proto jsme je zařadili do našeho sortimentu,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Radoslav Jirásek, jednatel a ředitel hořovické společnosti. „Potvrdil se náš původní předpoklad, že jde o špičkovou techniku s velkou perspektivou, k níž přispívá i neobvykle široký sortiment. Ze začátku byly v oblibě především nesené postřikovače Hardi, postupem času převážily tažené stroje a poslední čtyři roky se zájem zemědělců zcela zřetelně posouvá k samojízdným postřikovačům Alpha. Dosavadní uživatelé oceňují u techniky Hardi především jejich vysokou kvalitu, pohotový záruční i pozáruční servis a rychlé dodávky náhradních dílů. Z pohledu českého zemědělce je důležité, že všechny díly mají dlouhou životnost i při vysokém nasazení, které je u nás obvyklé. Například v zemědělské společnosti Kladrubská, a. s., ošetřil samojízdný postřikovač Alpha Twin Force za první rok 16 tisíc hektarů, za necelé tři roky téměř 50 tisíc hektarů a je ve velmi dobrém technickém stavu. Vyskytly se pouze běžné závady, které odpovídají odvedenému výkonu.“
A které technické prvky jsou v porovnání s konkurencí u postřikovačů Hardi nejlepší? Podle Ing. Jiráska je to jednoznačně technologie řízené podpory vzduchu Twin Force, kterou ještě žádný jiný výrobce nepřekonal. „Od doby, kdy se k nám začaly postřikovače Hardi s tímto systémem dovážet, je přibližně každý druhý námi prodaný postřikovač s podporou vzduchu, dokonce ze čtyř samojízdných verzí Alpha měly systém Twin tři,“ vysvětluje ředitel. „Postřikovače Hardi mají i velmi kvalitní podvozky, bezproblémové nádrže, přitom zemědělci mohou volit z velkého výběru cenově dostupných trysek. Ve vývoji a inovacích je dánská firma jednoznačně o krok před konkurencí, a proto není divu, že postřikovací technika Hardi je lídrem i na českém trhu..“
Investice s rychlou návratností
To, že je patentovaný systém řízené asistence vzduchu Twin Force největší předností postřikovačů Hardi, potvrdil také Ing. Tomáš Černý, obchodní manažer společnosti Unimarco. „Přestože se někteří konkurenční výrobci snaží tento systém napodobit, nedosahují jejich postřikovače srovnatelných výsledků jako technika Hardi. Ani různé typy trysek, které dnes zlepšují pokryvnost ošetřovaných plodin chemickým přípravkem, nejsou schopny systém řízené asistence vzduchu v žádném případě nahradit.“
Přestože je pořizovací cena postřikovače vybaveného systémem Twin Force vyšší, návratnost této investice je neobyčejně rychlá. „Někteří zemědělci uvádějí u systému s řízenou asistencí vzduchu úsporu chemických prostředků až dvacet procent,“ pokračuje Ing. Černý. „Uvědomíme-li si, že střední zemědělský podnik dnes vynaloží na chemickou ochranu kolem pěti milionů korun ročně, jde určitě o velmi rentabilní investici. Nejedná se však jen o úsporu chemických přípravků. Ekonomický efekt přinášejí i větší výnosy ze včasně a kvalitně ošetřených plodin, menší spotřeba pohonných hmot, ale také vody, neboť se pracuje s nižšími dávkami, a také menší mzdové prostředky a větší hektarové výkony. V konečném ekonomickém efektu jsou přínosy systému řízené asistence vzduchu velice výrazné.“
V pravý čas na správném místě
K výhodám systému Twin Force patří především kvalitní umístění účinné látky na rostlinách i za větrných podmínek. Uživatelé oceňují optimální a rovnoměrné rozložení kapičkového spektra v celém záběru a lepší průnik postřikové jíchy do ošetřovaných porostů s výrazně lepším pokrytím i spodních partií rostlin a listů. Další výhodou je správně načasovaná aplikace, kdy škůdci, choroby a plevele jsou nejzranitelnější a nejcitlivější. S minimální dávkou je možné zajistit maximální účinnost při výrazné úspoře chemických prostředků, a to i za větrného počasí, kdy nelze použít konveční postřikovač. Během sezóny tak lze k aplikaci využít více hodin a dnů vhodných k postřiku. Správně načasovaná aplikace pak výrazně zefektivňuje návratnost vynaložené investice, přitom představuje bezpečný a účinný způsob redukce používaných chemikálií. Je prokázáno, že aplikační technologie Twin Force umožňuje dvojnásobný pracovní výkon v porovnání s konvenčním postřikovačem.
Twin Force nabízí tři různé způsoby zvýšení postřikové kapacity. Především je schopen zajistit kvalitní aplikaci i při rychlosti větru až do 9 m/s, takže lze bezpečně a precizně aplikovat postřik i v podmínkách, kdy už použití konvenčního postřikovače není možné (když rychlost větru přesáhne 4 m/s). Úlet postřiku se i v těchto podmínkách snižuje až o 90 %. V porovnání s konvenčním způsobem aplikace jsou zapotřebí nižší dávky vody, zpravidla až o 50 %, protože malé kapičky postřiku jsou mnohem více efektivnější a řízenou asistencí vzduchu jsou bezpečně umístěny na cíl s vyšším stupněm pokryvnosti. V důsledku to znamená zvýšení postřikové kapacity až o 100 %. Koncepce Twin Force umožňuje zvýšení pojezdové rychlosti postřikovače na 15 (i více) km/hod se zaručenou kvalitou postřiku. Kapičkám postřiku zajišťuje tato technologie potřebnou energii pro jejich přenos do porostů i při zvýšené pojezdové rychlosti.
Něco navíc
K samojízdným strojům nabízí akciová společnost Unimarco i satelitní navádění Trimble, v roce 2005 byla většina postřikovačů Hardi vybavena tímto navigačním systémem. „Zemědělci, kteří chtějí hospodařit precizně a rentabilně, se bez tohoto systému již neobejdou,“ tvrdí Tomáš Černý a závěrem dodává. „Na jarní sezónu pak připravujeme nový systém přímé injektáže chemických přípravků, který představíme na letošním veletrhu Techagro.“
Ve spolupráci se společnostmi S Morava Leasing, ČSOB Leasing a Unileasing může akciová společnost Unimarco zemědělcům také nabídnout zajímavé možnosti financování nákupu postřikovačů formou leasingu nebo úvěru.